JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • חברה
 •  » על המעבר להפרטה בשירותים לזִקנה בבתי אבות בישראל

על המעבר להפרטה בשירותים לזִקנה בבתי אבות בישראל

מערכת שירותים לזִקנה בישראל (7)

על המעבר להפרטה בשירותים לזִקנה בבתי אבות בישראל ד"ר אבי ביצור
יוני 15
09:30 2019

המאמר נכתב במשותף עם מלי שקד

 

במאמרים הקודמים בסדרה זו הראנו כי השינוי הדמוגרפי הצפוי בקרב אוכלוסיית הזקנים בישראל, שגילם עולה במשך השנים בגלל השיפור המתמשך בתוחלת החיים, מחייב שינוי מהותי בטיפול סיעודי לזקן (ביצור, "הטיפול בקשישים נמצא בשפל בריאותי ומוסרי" 2017).

חלק מהמשפחות אינן מסוגלות להירתם לטיפול בקשישים, ועל כן לעיתים חלקם נזנחים הן על ידי המדינה והן על ידי המשפחה. חוסר העיסוק הממשלתי בטיפול בקשישים בולט אל מול העלייה הנמשכת בתוחלת החיים. הנושא אשר העמדנו במרכז סדרת מאמרים זו עוסק בדילמה שבין ההפרטה לבין ההלאמה של בתי אבות סיעודיים בישראל.

נסביר תחילה בקצרה את שני המונחים:

הפרטה – מונח המתאר ניסיון להעביר את האחריות לנושאים מסוימים מתחום השיפוט של המדינה למסגרות אחרות שבהן, לכאורה, יינתן להם טיפול טוב יותר, אמין יותר, מקצועי ומסור יותר.

הלאמה – מונח המתאר פעולה של נטילת קניין מידי בעליו על ידי המדינה והפיכתו לרכוש הלאום. המונח מתאר לרוב נטילת קניין פרטי, אבל לעיתים הוא מתייחס גם לנטילת קניין של רשויות מקומיות.

ולענייננו, כמענה לצורכיהם המגוונים של הזקנים ושל בני משפחתם, אנו עדים לפיתוח מואץ של שירותים לזקנים. פיתוח זה נועד לאפשר לזקנים להמשיך לחיות בביטחון ובאיכות חיים מרבית, להיות עצמאיים במידת האפשר ומסוגלים לממש את חופש הבחירה שלהם. לפני עשור הופרטו בישראל בתי האבות הסיעודיים. האחריות לגורלם של אלפי אזרחים קשישים הועברה לידיים פרטיות (הפרטה). במקום שהמדינה תיקח אחריות על אזרחיה הוותיקים (הלאמה) החלו גורמים פרטיים שפועלים למטרת רווח של עצמם לנהל את אחד מתחומי הרווחה. ההפרטה אינה תופעה חדשה וחריגה בזירת השירותים החברתיים בישראל, ואותותיה ניכרו זה מכבר בתחומי שירותים שונים כולל אלו המיועדים לאוכלוסייה הזקנה.

בשנים האחרונות ידע תהליך ההפרטה האצה גוברת ונתחזקה אמונתם של חוגים כלכליים ופוליטיים שונים, שהיא תאפשר את תיקון הליקויים של מערך השירותים החברתיים שהמדינה ממלאה בהם תפקיד מרכזי (קטן, "יישום מדיניות ההפרטה בשירותי ביטוח סיעוד לקחים ראשוניים" 2011).

אולם ההפרטה מובילה להתעמרות ב-21 אלף קשישים סיעודיים בישראל המפוזרים ב-340 מוסדות. משרד הבריאות הודה שבמהלך שנת 2016 נערכו רק 11 ביקורות ליליות. כלומר 98% מבתי האבות כלל לא עברו את עין הביקורת של משרד הבריאות. חיי הקשישים עולים על שרטון, מצד אחד הם נתונים בסד של המוסדות שלהנהלותיהם יש עניין רווחי, מצד שני ישנה מציאות של היעדר פיקוח או פיקוח מגומד ורופף מאוד (קלינסקי, "ההפרטה מתעללת בקשישים סיעודיים" 2018). תקנים של כוח עבודה צומצמו והממשלה אינה מפקחת. כשמצמצמים, חוסכים ולא מפקחים שוכחים כי רווחת הקשישים צריכה להיות העיקרון המנחה. הזנחה, מקום לא ראוי ואלימות הם חלק מהתוצאות העגומות והמפחידות של ההפרטה.

נוסף על כך, מחקרים מראים כי מוסדות פרטיים עורכים לעיתים רבות קיצוצים בתחומים החיוניים לאיכות הטיפול בזקן. כמו קיצוץ בכוח אדם או בציוד רפואי, מה שמגביר את עומס העבודה על הצוות המטפל ומגביר את הסכנה לפגיעה בקשיש והזנחתו.

יש הטוענים שמערכת הבריאות בישראל עוברת תהליך הפרטה המביא לתוצאות שליליות, במיוחד בשל אי-השוויון במערכת. אולם מבט בפרמטרים המרכזיים ובמקומם ברצף שבין שוק חופשי לשליטה ממשלתית, חושף תמונה מורכבת יותר. בזמן שמדדים מסוימים מצביעים על גידול במימון הפרטי, מדדים אחרים מצביעים על גידול מסוים במימון הציבורי. תהליך ההפרטה דורש התייחסות במסגרת מדיניות כוללת שתבהיר שוב את אחריות המדינה בתחום הבריאות.

אקשטיין ואחרים מסכמים כי "הפרטה, באופן ספציפי ביותר מתייחסת להקטנת מעורבותה של הממשלה בתהליך הייצור" (אקשטיין, זילברפרב ורוזביץ, "הפרטת חברות בישראל ובעולם" 1998). מעורבות זו באה לידי ביטוי בשני מישורים: הראשון, קביעת תקנות, הסדרים, הגבלים (regulation) וייצור ישיר של מוצרים ושירותים עבור הציבור הרחב. במישור השני היא מתייחסת להעברת ייצור ממלכתי לידיים פרטיות. בהקשר זה ניתן להבחין בין שלוש קבוצות: הראשונה, שירותים ציבוריים (ביטחון, חינוך, רווחה) הניתנים בחינם; השנייה, שירותים במישור המקומי או המוניציפאלי (מים, סילוק אשפה) הניתנים תמורת אגרה (ספציפית או כללית); והשלישית, מוצרים שמייצרות יחידות עסקיות הנמצאות בבעלות ממשלתית, אבל נמכרים בשוק החופשי לצרכנים פרטיים תמורת תשלום, והם חשמל, מים, דואר ותקשורת, וכן מוצרים פרטיים ממש כגון תחבורה, דשנים, פחם, נפט, פלדה. הפרטה במובן המצומצם ביותר מתייחסת לקבוצה של חברות ממשלתיות, ומשמעותה העברת השליטה בחברות אלו לבעלות פרטית על ידי מכירת מניות המדינה למשקיעים פרטיים (פלג "ההפרטה כהצברה: גופים מופרטים במשפט הציבורי" 2005).

במאמר הבא בסדרה נציג בקצרה את ההיסטוריה של ההפרטה ונפרט מה כוללים תהליכי ההפרטה.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי ביצור

ד"ר. ראש לימודי הזיקנה, המכללה האקדמית בית ברל. לשעבר, מנכ"ל המשרד לענייני גמלאים בממשלה.

17 תגובות

 1. ג.
  ג. יוני 15 2019, 09:33
  רק לא הפרטה

  זה אסון לנזקקים ממש

  השב לתגובה
  • ניסן
   ניסן יוני 15 2019, 17:58
   הלאמה

   רק רשת של המדינה תעזור למערכת השרותים לזקינינו

   השב לתגובה
 2. חיים
  חיים יוני 15 2019, 16:52
  החאמה

  רק הלאמה ורק רשת ביטחון של המדינה
  בלי זה אין עתיד לזקינינו

  השב לתגובה
  • יניב אסולין
   יניב אסולין יוני 16 2019, 08:19
   מקווה שיתעוררו בממשלה..

   לצערנו הממשלה מעדיפה להשקיע בדברים פחות חשובים.. אף אחד בממשלה כנראה לא מבין את החשיבות הרבה בטיפול באוכלוסייה המבוגרת וחבל שכך.. מקווה שמישהו יתעורר שם..

   השב לתגובה
 3. מרינה
  מרינה יוני 15 2019, 18:01
  הלאמה

  מעבר היצור לידיים פרטיות יסתיים בכך שהסינים יטפלו בזקנים שבנו במקום שהאחריות תהיה עלינו או על המדינה

  השב לתגובה
 4. דר'. תמר גיטליץ
  דר'. תמר גיטליץ יוני 16 2019, 07:02
  הפרטה מסייעת למדינה להחזיר אחריות לשירותים לפרט

  הפרטת שירותי סיעוד גורמת להמשך הנטל על בני משפחה מטפלים

  השב לתגובה
  • ד
   ד"ר אורי יהודה יוני 16 2019, 09:27
   ההפרטה לא תמיד איכותית ומטרתה-רווח

   הפרטה משמעותה רווח שכן אחרת היא לא הייתה מתבצעת כלל.אם המטרה רווח ברור שהמטופלים עלולים להיפגע כאשר הטיפול בהם יצטמצם לשם הגדלת הרווח.

   השב לתגובה
  • עמירם
   עמירם יוני 16 2019, 10:06
   להגביר את הפיקוח על מוסדות פרטיים

   אם אף אחד לא מבקר את המוסדות המופרטים (11 פקחים בלבד) איך נדע שאיכות השירות אצלם הולמת? לכן צריך להגביר את הפיקוח באופן משמעותי.

   השב לתגובה
 5. מיכל קדוש
  מיכל קדוש יוני 16 2019, 07:33
  הזנחת הזקנים

  הכל טוב ויפה המאמר מצביע על נקודות מאוד חשובות לזקניםשוב אם לא יהיה שר שיטפל בנושא ברצינות הזקנים ימותו מהזנחה.

  השב לתגובה
 6. אביגייל
  אביגייל יוני 16 2019, 08:05
  סטגנציה

  הפרטה היא מקצוענות
  הפרטה היא פיתוח וקידום וריצה קדימה
  הלאמה היא סטגנציה דמויית קומוניזים
  ללא כיסוי עם קבעון מחשבתי שיווקי פיתוחי ואי קידום הזיקנה

  השב לתגובה
 7. אדלר משה
  אדלר משה יוני 16 2019, 11:21
  ההפרטה לא תמיד איכותית -דרושה חקיקה

  הפרטה מקובלת כיום בעולם בתנאי שמראש מגדירים את איכות הטיפול לקשיש.כיוון שבהפרטה היזם מרוויח וזה לגיטימי, חשוב שיהיו תנאי טיפול הוגנים וטובים.במיוחד כשהקשיש משלם עבורם.

  השב לתגובה
 8. פסימוש
  פסימוש יוני 16 2019, 11:24
  הנקודה ברורה

  איך גורמים לשינוי כשהעם כל כך מאושר ממה שקורה ולא רוצים שינוי, וצריך להשקיע כעת עשרות מיליארדים בהבטחות למפלגות סחטניות והמצב הכלכלי מאחורי הקלעים מתדרדר

  השב לתגובה
 9. ניצה
  ניצה יוני 16 2019, 11:24
  כלי משחק

  זיקנה היא כבוד מקצוע יכולות פרנסה תעסוקה ועוד-היא לא כלי למשחק

  השב לתגובה
  • מירון דב
   מירון דב יוני 16 2019, 14:55
   הארכת תוחלת החיים מחייבת תוכנית ותקציב

   העליה בתוחלת החיים מחייבת הערכות ממשלתית רצינית.כולל הפניית תקציב יעודי לטיפול הולם, מקצועי,מכובד.

   השב לתגובה
 10. אבי
  אבי יוני 16 2019, 13:22
  הלאמה

  אל תשחקו בזקינינו
  אל תרוויחו כסף על גבם
  זה ענין של המדינה של הביטוח הלאומי והסיעודי לזה נועדו הביטוחים וגם הפנסיות

  השב לתגובה
 11. תמימוש
  תמימוש יוני 17 2019, 09:44
  האם במאמרים ניוושע?

  ??????????????????????

  השב לתגובה
 12. המזכיר
  המזכיר יוני 19 2019, 12:50
  ביבי הבטיח מיליארדים לעם מהגז הטבעי

  אז הבטיח
  ואתם הטפשים תמשיכו להצביע עבורו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור