JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

משהו קרה בבנק לאומי לישראל

יו"ר ערבי נבחר לבנק שהוקם על ידי התנועה הציונית

משהו קרה בבנק לאומי לישראל ד"ר יצחק דגני
יולי 05
11:00 2019

חכמי הדור, מחשבי החישובים, מחוקקי החוקים וסנגורי מדינת היהודים יכולים להתווכח עד אין קץ. אולם בשקט, באין רואה ובצילה של מערכת בחירות כלליות סוערת, שעניינה בראש ממשלה שנאבק נגד העמדתו לדין – נבחר לתפקיד יושב ראש מועצת המנהלים של בנק לאומי, שהוקם על ידי התנועה הציונית, ערבי ישראלי צעיר יחסית ומבטיח. אם נרצה ואם לאו, בחירה זו היא קרן אור המאירה את דרכם של ערביי ישראל, המבקשים להשתלב ברקמה הכלכלית-חברתית של המדינה, על אפם ועל חמתם של איימן עודה, עופר כסיף וחבריהם.

מי הקים את בנק לאומי לישראל? מי הבעלים שלו? מה חשיבותו המעשית, ויותר מכך מה חשיבותו הסמלית ברקמת החיים הכלכליים-חברתיים במדינה?

בקונגרס הציוני הראשון (1897), ביוזמת חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, עלה הרעיון להקים מוסד פיננסי שיאסוף תרומות מבני העם היהודי בגולה, על מנת לממן עלייה לארץ ישראל, קניית קרקעות ויישוב יהודים על קרקעות אלה. המגמה הייתה שהם יהיו הנחשונים להקמת מדינה יהודית בארץ האבות, אשר נגזלה מהיהודים על ידי הגויים.

היוזמה קרמה עור וגידים. בקונגרס הציוני השני (1898), הוקם ארגון "אוצר התיישבות היהודים" (Jewish Colonial Trust) אשר הפך בשנת 1902 לחברת אחזקות שייסדה את בנק "אנגלו-פלסטינה". הבנק הפך למכשיר פיננסי עיקרי למימון הקמת הבית הלאומי היהודי בפלסטינה-א"י. הבנק היה בבעלות ההסתדרות הציונית עד להקמת המדינה.

הנהגת "המדינה שבדרך" הטילה על בנק אנגלו-פלסטינה את מלאכת הנפקת שטרות הכסף הראשונים של מדינת ישראל. שטרות אלה היוו הילָך חוקי של המדינה הצעירה החל מאוגוסט 1948 (חודש וחצי אחרי ההכרזה הרשמית על הקמת המדינה) עד 1 במאי 1951. בתאריך זה הוקמה חברה בנקאית חדשה בשם "בנק לאומי לישראל". הבנק החדש נטל על עצמו את כל הנכסים וההתחייבויות של בנק אנגלו-פלסטינה, ועם צעד זה נסגר למעשה הבנק הקודם. סניפיו הפכו לסניפי בנק לאומי לישראל. ביוני 1952, כשנה וחודש אחרי הקמתו, הנפיק בנק לאומי את שטרי הכסף החדשים של מדינת ישראל. השטרות הישנים מימי המנדט, כולל השטרות שנופקו על ידי בנק אנגלו-פלסטינה, יצאו מכלל שימוש במדינה.

בנק לאומי לישראל צמח והתפתח במהירות. הוא רכש במשך השנים את "קופת מלווה רחובות", את "אגודת קרדיט מסחרי" מתל אביב, את רשת סניפי "בנק הלוואה וחיסכון", את "בנק אגודת ישראל", את הבנקים "פויכטוונגר", "אלרן" ו"אוניקו" ועוד כמה מוסדות פיננסיים קטנים שלא יכלו להתמודד עם כלכלת ישראל המתפתחת. בשנת 2016 הפכו כל סניפי "בנק ערבי ישראלי" לסניפי בנק לאומי, אחרי שהבנק הערבי נרכש על ידי בנק לאומי שנים רבות קודם לכן.

בנק לאומי לישראל התרחב גם לפעילות בחו"ל. פעילות זו תרמה רבות למאזן הבנק ושימשה גם כ"צינור פיננסי" לכסף של יהודי התפוצות שרצו להעבירו לישראל. בסך הכול הפך בנק לאומי לאחד משני הבנקים הגדולים בישראל (לצד בנק הפועלים ההסתדרותי בעבר).

בשנת 1983, בעקבות "מפולת המניות הבנקאיות", הזרים אוצר המדינה סכומי כסף ניכרים לבנק, הציל אותו מפשיטת רגל והלאים את מניותיו. המדינה הקימה את חברת "נכסים מ.י." (נכסי מדינת ישראל) והעבירה את הבעלות על בנק לאומי לחברה זו, דהיינו מדינת ישראל הפכה לבעלים הרשמי של בנק לאומי (ושל בנקים נוספים) שהיה בנק עצמאי, בשליטת מועצת המנהלים שלו, במשך 32 שנים מיום הקמתו.

לאחר שחלפה השפעת "מפולת המניות הבנקאיות", וערך מניות בנק לאומי החל לעלות מחדש, החלה חברת "נכסים מ.י." למכור את מניות הבנק לגופים מתעניינים. בעיקר נמכרו חלק נכבד ממניות הבעלות על הבנק לציבור דרך הבורסה. "גרעין השליטה" לא נרכש על ידי אף גורם (עד כמה שידוע על עניין גרעין השליטה. אם מי מהקוראים יכול לעדכן אותנו בעניין זה – מגיעה לו תודה מראש). לפיכך המצב כיום בבנק לאומי (שלא כמו בדיסקונט, הפועלים והבינלאומי) הוא שכוח רב מרוכז בידי יו"ר הבנק ובידי המנכ"ל.

בשלהי יוני 2019 הודיעה מנכ"לית הבנק במשך 7 השנים האחרונות, הגב' רקפת רוסק-עמינח, על התפטרותה ממשרת ניהול הבנק. הודעה זו באה ביחד עם סיום תפקידו של יו"ר הבנק, מר דוד ברודט. ב-27 ביוני התכנסה מועצת המנהלים של הבנק על מנת לבחור יו"ר חדש לבנק. לדירקטוריון הוגשו מועמדים אחדים לתפקיד החשוב ביותר המתפנה בבנק. הדירקטוריון בחר ברוב קולות את ד"ר סאמר חאג' יחיא.

כך, באופן חוקי למהדרין, נבחר ערבי ישראלי לעמוד בראש בנק ענק, שמאזנו ב-2018 הסתכם ב-460 מיליארד ש"ח והרווח שלו באותה שנה הסתכם ב-3.2 מיליארד ש"ח. מידת השפעתה של המערכת הגדולה של בנק לאומי על כלכלת ישראל משמעותית לאין ערוך. סודות מדיניים רבים, כולל מימון גורמים וגופים שונים, טמונים בין דפי העו"ש של בנק לאומי. על כל אלה יהיה ממונה מעתה הד"ר חאג' יחיא. משימתו הראשונה תהיה מן הסתם בחירת מנכ"ל (או מנכ"לית) שיחליף את גב' רוסק-עמינח, ושיוכל לשתף עימו פעולה ללא מתחים מיותרים.

מי אתה ד"ר סאמר חאג' יחיא? – ובכן ד"ר חאג' יחיא צורף לדירקטוריון בנק לאומי בשנת 2014. הוא בן 49 והישגיו האקדמיים יוצאים מן הכלל: בעל תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה, תואר שני במשפטים ותואר שני נוסף בכלכלה ומנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 2004 קיבל תואר דוקטור במקרו-כלכלה מאוניברסיטת MIT בארה"ב. הוא בעל ניסיון רב בעבודה כעו"ד במשרד "הרצוג פוקס נאמן". היה יועץ בכיר בחברת ייעוץ והשקעות בארה"ב. כיהן כמרצה באוניברסיטאות הרווארד, MIT, האוניברסיטה העברית ובמרכז הבינתחומי בהרצליה. כמו כן שימש גם בתפקידים מקצועיים בגופים ציבוריים אחדים.

קריירה מרשימה ביותר מכל נקודת מבט. אין ספק שהישגיו המקצועיים עלו על כל אלה של המועמדים שהתחרו מולו, ועל כן דירקטוריון בנק לאומי בחר בו לתפקיד היוקרתי והבכיר ביותר.

לא יהיה זה מוגזם לאמור שד"ר חאג' יחיא פרץ תקרה מסוימת, שבהחלט עשויה לסמן דרך לערבים ישראלים נוספים. לא נותר אלא לאחל לו הצלחה רבה במילוי תפקידו כיו"ר בנק לאומי – המוסד שמילא (ועדיין ממלא) תפקיד ייחודי בתולדותיה של מדינת ישראל.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

7 תגובות

 1. נירה ברקוביץ
  נירה ברקוביץ יולי 05 2019, 12:23
  קבלה והכלה יכולים להפוך את החיים בארץ

  לחיים הרבה יותר טובים.

  השב לתגובה
 2. אבנר רונן
  אבנר רונן יולי 05 2019, 20:31
  שותף להסתכלות החיובית שלך על המינוי

  אני בטוח שצעדים כאלה יורידו מתחים.

  השב לתגובה
 3. רוני אורן
  רוני אורן יולי 06 2019, 12:59
  בצד הבעיות קורים אצלנו גם דברים

  טובים. כדאי לשים לב.

  השב לתגובה
  • ציניק
   ציניק יולי 09 2019, 12:55
   כאשר יהיה שר ביטחון שמאלני

   ניווכח ששוב כל העם מקבל יחס שווה

   השב לתגובה
 4. שוקי
  שוקי יולי 06 2019, 21:21
  קרן אור

  אמיתית

  השב לתגובה
 5. יהודה בראון
  יהודה בראון יולי 08 2019, 13:48
  טוב שקרה והלוואי שבמהרנה יהיו וד

  דוגמאות כאלה. יעשה רק טוב לכל אלה שנגזרנעליהם לחיות כאן ביחד

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור