JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אחינו בני רוסיה

תגובה לאמירתו של הרב הראשי על העלייה הרוסית

אחינו בני רוסיה ד"ר דוד אלטמן
ינואר 25
09:30 2020

אל מול הבשורה הגדולה שחוותה האומה היהודית עם עליית יהדות ברית המועצות לישראל, ניצבת כיום המדינה לפני סכנה ממשית: אמירות אומללות הזורעות פילוג בינינו עלולות להביא לנסיגה אדירה מאותו הישג רב עוצמה שבו זכתה ישראל עם הגעתה של העלייה המפוארת והמופלאה הזאת לארץ.

נפילת מסך הברזל אפשרה את בואם של יהודי ברית המועצות לישראל ולאחיהם בארץ הזאת. אולם טרם נפילתו של מסך הברזל חוותה קהילת יהודי ברית המועצות שואה נוראה, ניכור, דיכוי, השפלה והשכחה של דת ומורשת. למרות התלאות והקשיים הנוראיים, הקהילה הזו ניחנה במשאבים רוחניים ובתעצומות נפש, והנס הגדול שלה היה לא רק ההגעה בסופו של דבר ארצה, אלא גם בתעצומות הנפש של אותם צעירים שקמו, בניגוד למנהיגי המדינה באותם ימים, וקראו מחדש את הקריאה ההיסטורית והבלתי נשכחת, קריאה שמהדהדת עד היום בחלל העולם וזועקת:

"שלח את עמי –Let my people go"

צעירים ישראלים שנמנע מהם לבקר בברית המועצות, שנמנע מהם להיפגש עם אחיהם מעבר לקירות וחומות, פיתחו אהבה שאינה תלויה בדבר אל אחים שדוכאו, שנחטפו מהם, שנאנקו תחת שלטון מדכא, שהועמדו לדין במשפטי ראווה, שגורשו מארצות מגוריהם, שנמנעו מהם ספסלי המוסדות להשכלה גבוהה – צעירים אלה הושיטו יד וזעקו: "אחינו אתם", הם הפנו קול קורא לעולם:

"שלח את עמי, שלח את עמי"

ובסופו של דבר הצליחו להעיר את מנהיגי המולדת, את מנהיגי העולם, את האחים היהודים בכל רחבי תבל והביאו לגל עלייה אדיר של אנשים שבאו ארצה להתחבר, להתחבק ולהילחם בצוותא על הזכות להקים בית ומשפחה אוהבת המבוססים על זיכרונות מורשת, על היסטוריה ועל תקווה לעתיד.

לצערנו, היום רובצת לפתחנו סכנה נוראית. מישהו מנסה להשכיח את האהבה האמיתית שאפיינה את אותה תקופה, אהבה שלא הפרידה בין אדם לאדם, בין עולה לוותיק, כשברקע המוזיקה המתנגנת ללא הפסק:

"שלח את עמי –Let my people go"

היום נעשים ניסיונות מכוערים מצידם של אנשים חסרי לב, מכל הצדדים, אנשים שאינם מבינים את גודל השעה, ואינם רואים את גודל ההישג ואת גודל הנס. ובמקום לעשות הכול כדי לקרב רחוקים האחד אל השני, לחבר, למצוא ולהגדיל את המכנים המשותפים הרבים ביותר, הם נותנים יד לתהליך התנגדות שנגרם דווקא על ידי חורשי רעה.

על המחבר / המחברת

דוד אלטמן

דוד אלטמן

עורך מדור: מוניציפאלי. ד"ר. סגן יו"ר המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה. בעבר סגן נשיא בכיר במכללה האקדמית נתניה, מנכ"ל קרן תל אביב לפיתוח, מנכ"ל וסגן נשיא אוניברסיטת בר-אילן.

6 תגובות

 1. חני פאר
  חני פאר ינואר 26 2020, 12:17
  הפרדת הדת מהמדינה חיונית מאוד

  קריטית!

  השב לתגובה
 2. נורי
  נורי ינואר 26 2020, 14:11
  עד כה העולים מרוסיה היו בבלוק

  עם הסמוטריצים ועם הבנטים ועם הפרצים ועם החרדים האנטי ציונים
  נקווה שכעת תעזבו את הבלוק הזה ותעזרו לנו לעזור לכם וביחד ננצח ונגמור עם הסיפור המביש הזה.

  השב לתגובה
 3. י.
  י. ינואר 27 2020, 10:54
  מי יותר מועיל למדינה

  בן של עולים מרוסיה ששירת ביחידה קרבית ולומד רפואה בשלב מתקדם או פרזיט שלא עבד יום מחייו ומקבל מהמדינה במישרין ובעקיפין הרבה יותר מאשר ותו רופא בקרוב. וזה הבן שלי. והרבנות עושה לכולנו בעיות.

  השב לתגובה
 4. נחום
  נחום ינואר 28 2020, 13:11
  ילדי העולים מרוסיה תלמידים מצטיינים

  גם באקדמיה. ילדי החרדים לא יודעים אנגלית ולא יודעים מהי חזקה או ריבוע. על ההיסטוריה של פחות מחמשת אלפים שנה אינם יודעים דבר.

  השב לתגובה
 5. סופי
  סופי ינואר 29 2020, 12:55
  מי שרוצה שיהיה דתי

  ומי שרוצה שיהיה חילוני
  אבל להפריד הדת מהמדינה חיוני
  אבל הפוליטיקאים ובראשם ראש הממשלה מוכנים למכור לדתיים הכל ובלבד שלא יאבדו את הדלטון

  השב לתגובה
 6. ל.
  ל. פברואר 22 2020, 14:03
  אני לא סתם מגזים

  חכו עוד כמה שנים ותראו איזה גזירות יטילו על עולי רוסיה ואתיופיה. הימין מתחזק והוא נותן הכל לחרדים ולדתיים. ומי תומך בימין, העולים החדשים מרוסיה ואתיופיה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור