JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ישראל בימי הקורונה

גילויי סולידריות בעיתות משבר

ישראל בימי הקורונה ד"ר רות בורשטיין
מרץ 31
09:30 2020

העולם המדעי והטכנולוגי התפתח בקצב מסחרר בעת האחרונה. כמעט כל יום שמענו על גילוי או חידוש המשפרים את חיינו או מעשירים אותם. אנשים עשירים כבר דמיינו את עצמם חיים על הירח או על כוכב לכת אחר, אחרים ראו עצמם במכונית עם נהג אוטומטי, יש שהאמינו כי יחיו לנצח ויש שחשבו שילדיהם ייוולדו על פי הזמנתם – גבוהים, יפים, רזים ומוכשרים מאוד. משיבוט בעלי חיים לשיבוט אדם – המרחק קצר. האדם היה לאלוהים.

והנה לפתע, בלי שום הודעה מוקדמת, בתחילת המאה ה-21 השתלטה על העולם כולו מגפת הקורונה והעמידה אותנו, האנשים הגאים בעלי הביטחון המופרז שחשבו כי הכול בידם, בפני האמת: כוחנו מוגבל. אין תרופה לקורונה, אין חיסון מפניה, ואין יודעים כיצד בדיוק להתגונן ממנה. רב הנסתר על הגלוי.

בימים קשים אלו בישראל של סגירת מקומות עבודה, הפסקת חיי התרבות והבילוי, ביטול הלימודים בבתי הספר ובמוסדות להשכלה הגבוהה, רבים כבר מרגישים את אובדן הפרנסה ורבים חוששים ממשבר כלכלי. בכלי התקשורת מדברים אנשים שמטה לחמם נשבר והלב נקרע למשמע דבריהם. אנשים חוששים יותר ממצבם הכלכלי מאשר ממחלת הקורונה.

ובשעות קשות אלו מתגלים הישראלים היפים. אותם ישראלים שלמרות הסגר והפחד מפני המצב הכלכלי ומפני המחלה הלא ידועה תורמים מזמנם ומכספם למען הזולת. חברים מתארגנים ומקימים קבוצות שונות לעזרת הזולת. יש המציעים עזרה בקניות במרכולים או בהבאת תרופות מבתי מרקחת או מקופות החולים. יש המציעים לשמור על הילדים להורים הנמצאים בעבודה, יש המתנדבים לשוחח בטלפון על בסיס יומי עם אנשים בודדים.

אומנים מעלים מופעים שלהם במרשתת כדי שהציבור יוכל לצפות, להאזין וליהנות גם מהבית משום שהמועדונים, המוזאונים והתיאטראות סגורים. התיאטרון לילדים ע"ש אורנה פורת העלה למרשתת כמה הצגות שלו בשביל הילדים הנמצאים בבית.

באתר של האקדמיה ללשון העברית יש פעילויות בנושאי הלשון לילדים ולמבוגרים:

https://hebrew-academy.org.il/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_2

בני הגיל השלישי שנהגו בימים כתקנם ללכת למועדונים שבהם עסקו בפעילות גופנית מגוונת, בעבודות יד למיניהן, בהרצאות בחוגים בנושאים שונים, נמצאים כעת בבתיהם בלא הפעילויות שמילאו את חייהם. המועדונים סיפקו להם מספרי טלפון שאליהם יוכלו להתקשר לבקש סיוע או להתייעץ. כמו כן יש אפשרויות להזמנת ארוחות קפואות במחיר מוזל ובמשלוח עד הבית.

טלפנתי לשכנה מבוגרת ממני החיה בגפה בבניין סמוך והצעתי לה את עזרתי לקנות בעבורה במרכול הסמוך לביתנו. היא התרגשה מאוד, וסיפרה לי כי עוד שכנה טלפנה אליה והציעה לה את גם היא את עזרתה.

במעט כל כך אנו יכולים לשמח אנשים אחרים, לתת להם תחושה שאינם לבדם בעולם, שבני הקהילה רואים אותם וחושבים עליהם.

מבחינה זו אלו ימים מחממי לב, המוכיחים שוב ושוב כי הישראלי הוא אדם טוב, הרואה את הזולת ומתחשב בו. מי ייתן וכשיחזרו ימי השגרה הרגילים נמשיך לשמור על הסולידריות החברתית של ימים אלו.

על המחבר / המחברת

רות בורשטיין

רות בורשטיין

עורכת מדור: חינוך. ד"ר, ראשת לימודי עריכת לשון במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין. בלשנית עברית, חוקרת תחביר הלשון העברית בת-ימינו, לשון, חברה ותרבות, חוקרת שיח וחינוך לשוני.חברה בוועדת המקצוע של משרד החינוך, חברה במועצת איל"ש, וכן באגודות בלשנות רבות.

5 תגובות

 1. אביגדון תמרי
  אביגדון תמרי מרץ 31 2020, 21:03
  נהדר

  סולידריות היא המפתח לניצחון

  השב לתגובה
 2. זוהר
  זוהר אפריל 01 2020, 21:42
  חשוב שמלבד בדיקות וחיסונים ובידוד

  נדבר גם על היבטים אנושיים ורגשיים. אהבתי את המאמר.

  השב לתגובה
 3. נוריאל דנון
  נוריאל דנון אפריל 03 2020, 18:33
  זאת התקווה היחידה שלנו

  ונקווה שלא נחמיץ אותה

  השב לתגובה
 4. ?
  ? אפריל 04 2020, 20:18
  רות את תמיד חיובית מחפש את הטוב

  הלוואי וכולם היו כמוך

  השב לתגובה
 5. רות בורשטיין
  רות בורשטיין אפריל 04 2020, 21:19
  יש הרבה נ\מתנדבים.

  תודה רבה. אני רואה מסביבי המון אנשים המתנדבים לסייע לאחרים. יש לי רושם שיש יותר מתנדבים מאנשים הזקוקים לסיוע.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור