JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לא אכפת לי

חוסר אכפתיות כדרך חיים מומלצת

לא אכפת לי
ינואר 28
21:51 2014

מאז שאני זוכר את עצמי כבן-אדם בוגר וחושב לא היה כל כך אכפת לי. בעצם, אני יכול להיזכר בפעם הראשונה שהתחוור לי שלא אכפת לי. זה היה בתקופת התיכון, בזרועות בת זוגי היקרה והתיכוניסטית. ייבבתי ללא הרף שאין משמעות בעולם ושכולנו חסרי מטרה ועוד דברי הבל, כמו "אין חדש תחת השמש", "אסתרא בלגינא קיש קיש קריא" ושלל פתגמים והבזקים מוחיים שצצו לרגע חולף והשאירו תנודות סתמיות בחלל. לאחר התאוששות קלה וזלזול גס מבת זוגי המאמינה, זה היכה בי – בעצם, לא כל כך אכפת לי.

שלא תבינו לא נכון, אני בן-אדם מוצלח יחסית, לומד באוניברסיטה מכובדת מקצוע שנחשב מכובד, נראה טוב, בעל תודעת היגיינה גבוהה, יש לי בת זוג, אני מוקף בחברים ומלא שמחת חיים. הבעיה היא שלא אכפת לי. קיימת איזו קונספציה מסוימת לגבי אכפתיות שאני לא שותף לה. אפשר לדמות זאת לארגז חול של אכפתיות שכולם נהנים להשתכשך ולהתלכלך בתוכו, כמו ילדים בגן שישחקו בכל דבר שמצליח לגרות, ולו בטיפה, את מוחותיהם הרכים. כך גם האכפתיות. לא משנה עד כמה היא מהנה ומספקת באותו הרגע, בסופו של דבר היא תגיע אתך הביתה, בדיוק כמו החול בכיסים ובנעליים. ובעודך עובר את מפתן הדלת שמח וטוב לב, ישר תקבל קריאה עסיסית מאמך הדאגנית, כי אתה מטנף את הבית באכפתיות. למזלי, מעולם לא הבאתי את עצמי לכדי משחק שכזה, וכך ביתי נשאר נקי וחף מלכלוך.

חוסר האכפתיות הזה מלווה אותי לאן שאלך. תמיד כשנראה שלכולם אכפת ממשהו, אני נשאר בצד ומתבייש בחוסר האכפתיות שלי. כאשר קורה משהו קריטי ומשנה עולמות בתחום הפוליטיקה או בספורט, בכלכלה, בחינוך, בדוקים, בחקר הדולפינים, איכשהו יוצא שאני מתרגש הרבה פחות מכולם. אז אני משתדל ללבוש פרצוף מרוגש והבעת תמיהה מזויפת לנוכח החדשות המרעישות. לאחר שאני עובר על כל מלתחת הפרצופים וההבעות נשארת בי תחושה מוזרה ומעקצצת, מחשבה טורדנית שמקננת בקדמת הראש ומסרבת לסור לסל הכביסה של המחשבות – האם הגיוני שאנשי האכפת, שמתוקף הגדרתם כל כך אכפת להם, לא מבחינים בשינויים המנטליים והפיזיים שאני עובר ברגעים אלה ממש? הייתכן שכל כך אכפת להם מהכול עד שהם לא מבחינים בדברים הקטנים שקורים לידם? ואולי, בעצם, גם להם לא באמת אכפת? אולי גם הם מעדיפים להתעלם, להיות אדישים, וללבוש את מלתחת הפנים וההבעות הפרטית שלהם?

 יש מי שסבורים שחוסר אכפתיות הוא מחלה, סטייה של הטבע, תופעה שולית בחברה שתמיד אכפת לה מכל מאורע. אז מעצם היותי חולה ומסכן אני מבקש מכם – אנא, הפיצו את בשורת חוסר האכפתיות, כדי שליותר אנשים בעולם יהיה פחות אכפת. הרעה החולה הזו יכולה להתפשט ולהתעצם. ומי יודע מה יקרה כשלאנשים יהיה אכפת פחות מהפרשייה האחרונה של הזמר המפורסם או מחתול שמנגן על פסנתר או, חס וחלילה שומו שמיים, מהפרק האחרון של האקס פקטור.

על המחבר / המחברת

Avatar

עומר גרבר

סטודנט לפסיכולוגיה וניהול באוניברסיטת בן גוריון בנגב. חוטא בכתיבה למגרה.

6 תגובות

 1. תומר ארד
  תומר ארד ינואר 28 2014, 22:57
  ראשון!!!!!!!!

  אני ראשון

  השב לתגובה
 2. נגב הידי
  נגב הידי ינואר 28 2014, 23:04
  זה לא נכון. כן איכפת לך

  ובבאר שבע אין אוניברסיטה מכובדת. מוגש כחומר למחשבה מטעם אנשי האכפת.

  השב לתגובה
 3. דוד בן חיים
  דוד בן חיים ינואר 29 2014, 00:03
  האמנם חסר אכפתיות ? האם רצוי כך ?

  עומר היקר,
  מרשים איך ניתחת וניסחת סוגיה חשובה מאוד בחיינו. אבל :

  1. ככל שנפתח יכולת לחוסר אכפתיות, כך נסיר מעל ליבנו אבנים שמכבידות על נשימתנו. נחוש פחות אשמה. נתנהל ביתר קלילות. אך אליה וקוץ בה.

  2. כחברה לא נוכל להתקיים בחוסר אכפתיות. אם בשעה שכולנו נהיה חסרי אכפתיות, יפעל הדבר כבומרנג. איש לא יושיט לנו חבל הצלה. נתחיל לראות תופעה כמו בניו יורק בה אנשים חולפים ליד אדם פצוע ואיש לא ינסה לעזור לו. תחשוב , אולי הפצוע זה אתה. לכן, האכפתיות היא צורך של כולנו. ומי שמפתח גישה של חוסר אכפתיות, בסופו של דבר מביא על עצמו צרה, במקרו החברתי.

  השב לתגובה
 4. yael
  yael ינואר 29 2014, 10:13
  חוסר אכפתיות

  עומר יקירנו תמיד ידענו שאתה מוכשר,מלא הומור,תמיד מפתיע
  ואנחנו יודעים שבאמת באמת אכפת לך מכולם באהבה אין קץ יעל ודרור…

  השב לתגובה
 5. נירית
  נירית ינואר 29 2014, 11:33
  לאף אחד היום לא אכפת

  בלי לדעת בן כמה אתה, אתה די מייצג לדעתי דור שלם

  השב לתגובה
 6. אמין דונר
  אמין דונר ינואר 31 2014, 02:01
  כן כן

  יותר אכפתי ממה שנראה לעין;)

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחברה

יתר המאמרים במדור