JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

נטרול הגזענות

הפועל באר שבע בממד ערכי

נטרול הגזענות
אפריל 27
19:30 2017

אינני יודע אם הפרש הנקודות של הפועל באר שבע יביא להכתרתה בשנית .קרוב לוודאי שכן. אבל התופעה המרנינה של הקבוצה זקוקה להארה מכמה נקודות מבט.

ההגמוניה בכדורגל נעה בשלושים השנים האחרונות בין נציגות הערים הגדולות. באורח מפורט יותר בין מכבי חיפה )פעם גם הפועל חיפה(, מכבי והפועל תל אביב ובית"ר ירושלים.

לבאר שבע הייתה עדנה תחת שרביטו של אמציה לבקוביץ. שתי אליפויות רצופות לפני  שלושים שנה .מאז ידעה הקבוצה ימים טובים וטובים יותר, אבל לא הצליחה להעביר את ההגמוניה אליה בשנית.

ברור שללא הבעלות המבורכת של אלונה ברקת, באר שבע לא יכולה הייתה לסכן את מכבי תל אביב העשירה והמנוהלת בסגנון אירופי מתקדם. אבל הקבוצה גיבשה אופי. קהל אוהדים גדול שיוצא עמה גם למשחקי חוץ על כל ססגוניותו. רק לפני שנים לא רבות היה חלק בקהל אוהדיה שהפגין נגדה, תקף את מנהליה ונהג באופן לא ספורטיבי כלפי יריביה. גם לאלונה ברקת היו חבלי בראשית בחינוך הקהל לאהבת המועדון, לאהבת המשחק ולמתן כבוד לזולת.

הקהל הבאר שבעי לא שונה סוציולוגית, תרבותית וחברתית מהקהל הישראלי כולו. גם שם יש דעות פוליטיות שונות .גם שם יש נציגות נכבדה לדעות הימין. אבל קשה למצוא בדל של גזענות בתגובות הקהל הזה.

האוהדים הערבים והבדואים חשים שהם חלק מהמרקם של אוהדי הקבוצה. שחקנים ערבים כמוחמד גאדיר ומהארן ראדי הפכו לחלק אינטגרלי של הקבוצה גם בעיני האוהדים. מהארן ראדי עצמו, שעזב את מכבי תל אביב גם בשל ביטויי גזענות נגדו של חלק מהקהל התל אביבי, הוא יקיר האוהדים ואחד מהשחקנים שמובילים את הקבוצה.

הדברים ראויים לציון כי האווירה הכללית איננה משופעת בסובלנות, ובאר שבע היא דוגמה חיה ליכולת להתנהג אחרת ולהקנות ממד ערכי למשחק הפופולרי. עוד אליפות של הפועל באר שבע תהיה ניצחון נוסף של הפריפריה, שנדמה שהיא נדחקת לשוליים בדומיננטיות של הערים הגדולות. אבל היא תהיה גם ניצחון של הסובלנות ושל הדו-קיום על הפירוד ועל הגזענות.

נעשים מאמצים בין-לאומיים ומקומיים לשרש את גילויי הגזענות ולתת לספורט התחרותי ממד אוניברסאלי וערכי. המערכה על דמותה של מדינת ישראל נמצאת בעיצומה, והיא מתחוללת בזירות פרלמנטריות, עירוניות ותקשורתיות. הפועל באר שבע מהווה דגם ספורטיבי נכון ועל כך ראויה להערכה.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

5 תגובות

 1. שרון שמואלי
  שרון שמואלי אפריל 27 2017, 19:36
  מר ברעם תשאר בפרשנות ספורט

  בפרשנות פוליטית לא יהיו לך יותר מידי קוראים!

  השב לתגובה
 2. מ.
  מ. אפריל 28 2017, 13:45
  נכון שהם לא ביתר י"ם

  אבל לא חסר שם גזענים

  השב לתגובה
 3. אברהם קדוש
  אברהם קדוש אפריל 29 2017, 10:56
  אין כמו הפועל באר שבע

  הכי טובה מקצועית
  הכי חברתית

  השב לתגובה
 4. סמי
  סמי אפריל 29 2017, 15:23
  דוקא הספורט הפופוליסטי מלבה הגזענות

  ובראש הגזענות ענף הכדורגל

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 30 2017, 15:41
  גזענות

  לעוזי ברעם הנכבד,
  ישראל, מבין המדינות המפותחות היא בין הפחות גזעניות.
  האם אתה מכיר את רמת הגזענות בשוודיה, בשווייץ, ביפן – למשל.
  דווקא ישראל היא המדינה הכי סובלת מגזענות – תראה לי איזו עוד מדינה סובלת מדחייה על רקע גזעני יותר מישראל? איזו עוד מדינה נתונה לאיומי השמדה איראניים כמו ישראל?
  איזה עוד צבא היה מתנהג בכפפות של משי לאוכלוסיה שמתוכה יוצאים מחבלים מתאבדים וסכינאים?
  אנא טול קורה מבין עיניך.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספורט

יתר המאמרים במדור