JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אלישע לוי – שק חבטות

הבעיה של נבחרת הכדורגל לא טמונה במאמן

אלישע לוי – שק חבטות תמונה: Pumbaa80 wikimedia.org
יוני 14
09:16 2017

לאחר ההפסד המשפיל לאלבניה דרשו פרשני הספורט העילגים, ובחלקם הפרימיטיביים, את הדחתו של המאמן אלישע לוי. "אין לו שיטה" אמרו, "שחקנים מדברים עליו סרה מחוץ לחדרי ההלבשה". בקיצור פרשני ההבל מוצאים את האשם ממש מתחת לפנס.

נניח לצורך הפולמוס שלדברים יש ביסוס. עובדה, הקהל ממעט לבוא ואף קורא בגינויי גנאי לחלק מהשחקנים, ולכול ברור – אלישע לוי אשם.

הבחור האלגנטי והעדין, שכבר זכה להישגים לא מבוטלים בקריירת האימון שלו, נופל קרבן לנבחרת שערורייתית ולקהל שלנו שהוא תבנית נוף החברה בישראל.

אלישע לוי "גרוע" אומרים הפרשנים, אבל הם אמרו אותם דברים גם על דרור קשטן ואלי גוטמן. שניהם מאמנים מעוטרים, שנחשבו תמיד בעיני פרשני ההבל כ"שיטתיים", והם ניבאו את הצלחתם עוד טרם שמונו. גם אברהם גרנט נפל קרבן כמאמן הנבחרת. נכון, הישגיו כמו תוצאות תיקו קבועות ומשחק זהיר נראות היום כחלום, אבל אז נקטל גרנט בכל העוז והוא הצטרף למאמנים "הכושלים".

לשלמה שרף הייתה עדנה מסוימת, אבל בתקופתו כמאמן הייתה גם נסיגה גדולה של הנבחרת. יש לזכור שהעידן שלו היה משופע בשחקנים כמו ברקוביץ, עטר, רוזנטל, רביבו, נמני, טל בנין ואחרים וחלק מהפוטנציאל שלהם מוצה. גם נילסן, המאמן האגדי של דנמרק, הפך פה לצחוק ולשנינה ועזב את הנבחרת כשזנבו בין רגליו.

הפרשנים טוענים שאלישע לוי לא למד את סיבות הכישלון מול מולדבה, והעלה למגרש את אותו הרכב גם נגד אלבניה. אך הם לא אומרים שלא היה לו במי לבחור, כי אין לו במי לבחור.

נבחרת ישראל בכדורגל גרועה כבר עשרות שנים. את כישלונותיה היא מרוויחה ביושר. אבל אוהדיה שציפו לנס מכל אחד מהמאמנים לא אמרו ש"אין כאן תרבות כדורגל," ש"הנבחרת היא מזמן לא קונצנזוס אלא הקבוצות הבכירות בליגה".

שחקניו של אלישע לוי חלשים. אין בנמצא קישור טכני כמו ברקוביץ בעבר. יש רק קשרים נסוגים כמו אלמוג כהן שיכול להצליח בגרמניה, כי שם יש לידו עושי משחק של ממש. ערן זהבי הפך בארץ לאליל, במידה מסוימת של צדק. יכולת המנהיגות שלו והשערים שהבקיע במכבי תל אביב היוו הצדקה להילה. אבל הוא לא ביקש להתקדם, אלא עקר לליגה הסינית המשמימה, וכעת מצפים שהוא יציל נבחרת עגומה בלי שמחת חיים ובלי יכולת אמתית.

קהל אוהדי הנבחרת איננו גדול, רוב האוהדים הם אוהדי הקבוצות. אוהדי מכבי לא מתרגשים שדודו גורש מהפועל באר שבע מקבל שערים "קלים", אוהדי הפועל באר שבע והפועל תל אביב מרוצים שזהבי גרוע. חלק מאוהדי מכבי חיפה שורק שריקות בוז ליוסי בניון, שהוא היחיד משחקני הנבחרת שהוכיח יכולת להשתייך לקבוצות-על אירופיות.

הבעיה של הנבחרת איננה המאמן. הבעיה היא המצאי הקלוש של כדורגלנים טובים. יש לנו בארץ מתי מספר של כישרונות ברמה מתקבלת על הדעת, כמו בוזגלו מליקסון ולעתים זהבי.

תשאלו בוודאי מדוע איני מזכיר את הצלחתו של ברק בכר בהפועל באר שבע? אכן שאלה טובה. שחקני הפועל באר שבע היו מחויבים הרבה יותר לאגודה מאשר לנבחרת. קודמו של בכר בתפקיד, אלישע לוי, הפך את באר שבע לקבוצת צמרת אבל לא לאלופה. באר שבע נבנתה רבות בזכות זרים כמו ויטור, אוגו והובאן ולא התבססה רק על שחקנים מקומיים.

ברור שבעתיד יוצע תפקיד מאמן הנבחרת לבכר. אם יתפתה להחזיק בו תהא אחריתו כמו של קשטן, גוטמן ואלישע לוי.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

7 תגובות

 1. יניב כהן
  יניב כהן יוני 14 2017, 11:48
  מר ברעם מסכים אתך לגמרי

  זה כבר הפך לנוהל השגרתי

  השב לתגובה
 2. אדם
  אדם יוני 14 2017, 17:02
  אין כשרונות

  אין משמעת מקצועית
  אין השקעה מצד השחקנים
  והתוצאה ברורה

  השב לתגובה
 3. אליעזר
  אליעזר יוני 15 2017, 13:03
  הסברת למה הוא לא רע

  לא הבנתי במה הוא טוב

  השב לתגובה
 4. כפיים
  כפיים יוני 15 2017, 13:52
  תגידו לי מי שר הספורט

  ואני אגיד לכם מה המצב

  השב לתגובה
 5. פרשננו
  פרשננו יוני 15 2017, 19:30
  הוכח כבר שמה שקובע זה רוח הקבוצה

  את הרוח קובעים קודם כל המנהלים והמאמן

  השב לתגובה
 6. מיכאל ברגמן
  מיכאל ברגמן יוני 16 2017, 11:46
  ומה עם סיפור המאמנים של מכבי ת"א

  בכדורסל

  השב לתגובה
 7. יחיעם
  יחיעם יוני 17 2017, 12:23
  אני נגד התלהמות

  אבל לנטרל את המאמן הלאומי מאחריות לכישלונות כאלה זה לא נכון בעיני

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספורט

יתר המאמרים במדור