JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • ספורט
 •  » ההצלחה של גרטל, הכישלון של המדינה

ההצלחה של גרטל, הכישלון של המדינה

מדינה שלא יודעת לקדם מצוינות היא מדינה אבודה

ההצלחה של גרטל, הכישלון של המדינה משה גרטל צילום: רשות השידור he.wikipedia.org
אוגוסט 22
09:30 2017

לא יודעת כמה מכם צפו בכתבה ששודרה בערוץ 2 על ההישג יוצא הדופן של משה גרטל, שזכה במדליית זהב ב-800 מ' שחייה בקטגוריית הגיל 70–74 באליפות העולם שהתקיימה בבודפשט במהלך חודש יולי.

מדליית זהב, ועוד בשחייה באליפות עולם – זה לא עניין של מה בכך. גם בגיל 70. בכל גיל זה לא עניין של מה בכך, כי פירוש הדבר להיות ראשון בעולם. לישראל אין הרבה הישגים ספורטיביים באליפויות עולם, בטח לא הישגים של מדליית זהב.

כשצפיתי בכתבה ושמעתי את הסיפור של גרטל נדהמתי. נדהמתי מההישג יוצא הדופן, מהאישיות המדהימה, שאני מכירה בעיקר כפרשן שחייה מחונן, ומהידיעה שמאחורי המילים עומד מישהו שעכשיו הוכתר גם כאלוף עולם. לדעת שהוא עשה זאת בענק, לקח פודיום עם מדליית זהב באליפות העולם, זה וואו אחד גדול. זו הוכחה שהאיש ידע, כל השנים, על מה הוא מדבר.

שנים ארוכות שגרטל מלווה את הציבור הישראלי בתחרויות שחייה כפרשן לאומי. עוד בימי ילדותי היה קולו מהדהד מבריכות השחייה השונות בתחרויות חשובות, ששודרו בערוץ הראשון, הממלכתי, המיתולוגי, שהיה אז המדיום העיקרי. גרטל עבורי לא היה סתם פרשן, הוא היה האיש שסמכתי עליו בבריכת השחייה. ועכשיו הוא גם אלוף עולם.

אבל כמו בכל סיפור יפה ומוצלח בישראל, ובעיקר כזה שנוגע בספורט ישראלי, נכנסת עננה נוגה שמעיבה על ההישגים. שרומסת כל חלקת הצלחה בסיפור הישראלי. למרות ההישג הגדול, למרות הכבוד, כאן בתוך עמנו מעדיפים להתעלם. מעדיפים לא לפרגן. מעדיפים להדחיק.

שרת הספורט לא זינקה על גופו החסון (הלוואי על כל גברברי ישראל בגיל 70) וראש הממשלה לא עצר לברך את האיש שהוא גם סמל למקצוענות בספורט. שהצליח לעשות את מה שאף ישראלי לא הצליח בבריכת השחייה, גם אם מדובר בגיל מבוגר יחסית.

וכאן בעצם מתחיל הסיפור של גרטל בציבוריות הישראלית. כאן מתחיל חשבון הנפש של הציבור הישראלי מול ההנהגה שלו, כי הנהגה שלא סופרת את החזקים בחברה – בכל גיל, לא תספור גם את החלשים שבתוכה, בכל קבוצת גיל. הנהגה שלא מכבדת את הישגיהם של המצטיינים בכל גיל, לא תדע לקדם הישגים דומים גם בשכבות גיל אחרות. לא תדע לבנות מדינה חזקה ומאוחדת. לא תדע להתייחס לאחר ולזולת.

מבחינתי, במבחן המציאות הסיפור של גרטל ויחס המדינה אליו הוא הסיפור של גסיסת מדינת הסטארט-אפ ואף קריסתה. סיפור עגום של מדינה חולה עם חברה חולה יותר. סיפור של הנהגה עלובה שבעיקר מנותקת מהציבור. סיפור של מדינה שאיבדה את הכיוון שלה.

על המחבר / המחברת

דבי קאופמן

דבי קאופמן

עורכת: מדור ספורט. מרימת משקולות בעבר. מאמנת כושר וריצות ארוכות, עוסקת כיום בספורט טריאתלון וריצה. עורכת ויועצת תקשורת כלכלית, דירקטורית בחברה ציבורית ומנהלת תקשורת ופיתוח עסקי במוסד שמואל נאמן בטכניון.

4 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני אוגוסט 22 2017, 13:22
  דבי היקרה

  לא הגזמת קצת?
  בשל ההישג של מר גרטל אומת הסטארט אפ גוססת וקורסת?
  בגלל שיוסקה בולט נפל בריצת הגמר ג'מייקה תטבע בים?

  השב לתגובה
 2. מנחם
  מנחם אוגוסט 23 2017, 09:57
  משה גרטל איש מופת

  אמיץ, בעל יכולת, ישר

  השב לתגובה
 3. גילי
  גילי אוגוסט 24 2017, 13:56
  רק אוהבת ספורט בנשמה יכולה לכתוב מאמר

  כזה.אני אוהבת את הרגישות שלך. אפילושקצת הגזמת בקיצוניות של הביקורת על המדינה.

  השב לתגובה
 4. סלי
  סלי אוגוסט 25 2017, 12:25
  דבי ביקרון את צודקת

  מצד שני לא צריך להגזים. זאת לא זכיה כל כך חשובה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספורט

יתר המאמרים במדור