JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פרשנינו הולמים פעם נוספת

הביקורת הבלתי הולמת על המאמן אלישע לוי

פרשנינו הולמים פעם נוספת שאול אייזנברג
אוקטובר 10
19:00 2017

בכל הצניעות, אני חושב שאין עוד מישהו שמכיר כמוני את נבחרת הכדורגל של ישראל. עשרות שנים ליוויתי את הנבחרת כעיתונאי וקרוב לעשרים שנה כחלק אינטגרלי של הנבחרת בתפקיד קצין העיתונות ואיש השיווק שלה. הייתי קרוב מאוד לעמנואל שפר, דוד שווייצר, יוסל׳ה מירמוביץ', איציק שניאור, יענקל׳ה גרונדמן, שלמה שרף, ריצ'רד נילסן, אברם גרנט ודרור קשטן.

עברתי עם המאמנים הללו עולם ומלואו וחייתי איתם את חיי היום-יום בארץ ובחו״ל, במחנות אימונים ובאירועים הגדולים ביותר עם מאות שחקנים. גם בשנים האחרונות, לאחר שסיימתי את תפקידי הרשמי, אני ממשיך לעקוב אחרי הנבחרת. דווקא את אלישע לוי, החתום על כישלון הקמפיין האחרון, איני מכיר באופן אישי, והתרשמותי לגביו מבוססת אך ורק על התקשורת. להערכתי ללוי חסרה הכריזמה הדרושה לתפקיד וההתנהלות שלו עם התקשורת לקתה בחסר. היו כבר מאמנים שכשלו לא פחות ממנו, אך הם לא איבדו את הרלוונטיות במהלך כהונתם והמשיכו להפגין רוח חיים עד רדת המסך.

העובדות מדברות בעד עצמן. למעלה מארבעים שנה לא עלינו לטורניר רציני – הפעמים האחרונות היו ב-1970 במקסיקו עם שפר וב-1976 בקנדה עם שווייצר. הכדורגל הישראלי חולה והתרופה אינה בנמצא. בל נשכח כי אפשר להמשיך לחיות גם עם מחלות כאלה ואחרות, אבל אי אפשר להתמודד עם המחלה הממאירה של הכדורגל הישראלי, הלוא היא ״מחלת הפרשנים״ – מחלת מעצבי דעת הקהל, או אם תרצו מאחזי העיניים, בלשון המעטה.

לשיא הגיעו הדברים לאחר שריקת הסיום במשחק מול ספרד בטדי, שבו הפסדנו 0:1. זה התחיל במופע של ״מבקר המסעדות״ שגיא כהן ונמשך עם שני המאמנים הלאומיים לשעבר שלמה שרף ואלי גוטמן. שגיא כהן הציף את הצופים בדברים חסרי אחיזה על נבחרת יתומה שאין לה אבא (ההתאחדות לכדורגל). הוא אף העלה הצעה, שאינה מקובלת עליי, למנות ועדת שלושה להצלת נבחרת ישראל שבין חבריה יהיו שלמה שרף ואלי גוטמן.

שגיא פירשן מאולפן חדשות הספורט ושרף וגוטמן פירשנו מהאצטדיון, והשלושה לא אמרו דבר וחצי דבר לטובת הכדורגל אלא רק השמיצו, בלשון המעטה, את אלישע לוי ו… הרעיפו שבחים זה על זה. שרף ״הסכים״ עם שגיא, גוטמן ״הסכים״ עם שרף ושגיא ״הסכים״ עם שניהם ואיזה מסכנים אוהדי ואוהבי הכדורגל האמיתיים. הייתכן שגלריית הפרשנים הגאונים סובלת מבעיות זיכרון?

לסיכום ובקצרה: שגיא כהן מפרשן כבר עשרות שנים ובדרך כלל אומר דבר והיפוכו. שלמה שרף היה מאמן הנבחרת בקמפיין הכי כושל מאז שהצטרפנו לאירופה וסיים את תפקידו כמאמן לאומי בתבוסה 8:0 לדנמרק שלוותה בפרשיית נערות ליווי. אלי גוטמן היה מאמן לאומי לא מוצלח כלל ורק לפני שנתיים, באותו אצטדיון בירושלים, היה אדריכל הביזיון של ההפסד הביתי לקפריסין. אפשר להגיד הכול על עופר עיני, והוא לבטח לא מתיימר להבין בכדורגל, אבל מדובר באדם נבון שרק צריך להעמיד לצידו יועצים טובים, והכי חשוב – נטולי אינטרסים.

שתף

על המחבר / המחברת

Avatar

שאול אייזנברג

עיתונאי ועסקן ספורט ישראלי, ובעליה לשעבר של קבוצת הכדורסל הפועל תל אביב.

9 תגובות

 1. נעמן ס.
  נעמן ס. אוקטובר 10 2017, 19:04
  פרשני הספורט בארץ בשפל המדרגה

  !

  השב לתגובה
 2. אלי
  אלי אוקטובר 10 2017, 19:33
  כל הכבוד לשאול שלא מפחד להגיד את האמת

  כל הכבוד.

  השב לתגובה
 3. אריה גור
  אריה גור אוקטובר 10 2017, 21:50
  לא מבין את ה מאמר

  לא הצלחתי להבין את המאמר למעט העובדה שעפר עייני הוא אדם נבון. על זה אי אפשר להתווכח. אני גם לא מבין מה זה משנה אם מאמנים אחרים תקשרו טוב יותר ולכן גם אם לא היו טובים יותר מאלישע, הם נראו טוב יותר. מאמן נושא באחריות למה שקורה בקבוצה אותה הוא מאמן.

  השב לתגובה
 4. דוד נ.
  דוד נ. אוקטובר 11 2017, 04:05
  גם אני מרגיש ככה כלפי הפרשנים

  יותר ויותר פרשנויות
  פחות ופחות רמה

  השב לתגובה
 5. עמי ציגל
  עמי ציגל אוקטובר 12 2017, 12:26
  אל תגידו לי שכבר הולכים להחליף את המאמן

  לא רוצה להאמין!!!!!

  השב לתגובה
 6. חזי
  חזי אוקטובר 13 2017, 03:26
  הפעם אני מסכים איתך

  לא תמיד זה ככה.

  השב לתגובה
 7. Ooo
  Ooo אוקטובר 14 2017, 12:47
  תראה מי בעלי הקבוצות בספורט

  ותבין איזה ספורט ואיזה נבחרת יכולים לצמוח

  השב לתגובה
 8. דוד גור אריה
  דוד גור אריה אוקטובר 15 2017, 13:35
  והניצחון המדהים על ליכטנשטיין?

  למה אין קומפלימנטים מפרגנים

  השב לתגובה
 9. יפתח נאמן
  יפתח נאמן נובמבר 16 2017, 21:42
  אבל גם אתה כבר נהיית פרשן

  והקו שלך ברור

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספורט

יתר המאמרים במדור