JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • ספורט
 •  » האם המכונה תחליף את האדם בספורט?

האם המכונה תחליף את האדם בספורט?

עזרים טכנולוגיים בתחום הספורט

האם המכונה תחליף את האדם בספורט? דבי קאופמן
יולי 23
19:30 2018

בשנת 1965 אמר גורדון מור, ממייסדי אינטל, שהטכנוריאליסט מאמין שהטכנולוגיה היא מה שהאדם עושה ממנה; כל זמן שהיא משרתת אותו ומשפרת את חייו הוא ישתמש בה, אך ברגע שהיא תתחיל לשלוט בו ולנהל אותו – הוא יכבה אותה. ואני שואלת: האומנם?

האמת היא שבספורט, כרגע, נראה שזה נכון. הספורט הוא כנראה התחום היחיד שבו לטכנולוגיה עדיין אין משמעות רבה בשיפור הביצועים, אלא אם מתייחסים לסמים כאל טכנולוגיה – וזה ממילא אסור על פי חוק. זהו הנושא שעמד בלב הכנס שארגן העיתון "כלכליסט", בשיתוף אינטל ולאומי טק, אשר נערך בקומה ה-60 של מגדל עזריאלי שרונה בתל אביב תחת הכותרת "כשהטכנולוגיה נפגשת עם הספורט".

ודאי שהטכנולוגיה תורמת לנו, והיא בהחלט חלק משגרת הספורט שלנו. לא נצא לריצה בלי שעון שינטר לנו את הקצב, הדופק והמרחק, מכנסי טרנינג דריי פיט ונעלי ריצה מדוגמות עם טכנולוגיה חדשנית שתאפשר בלימת זעזועים במהלך הריצה. אבל עד כמה באמת ישתפרו הביצועים?

קחו למשל את אליפות אירופה האחרונה ב"איש ברזל", שהתקיימה בפרנקפורט. מדובר בתחרות קשה, סיזיפית, שבאמת דורשת תעצומות נפש. יאן פרודינו הגרמני ניצח בתוצאה של שמונה שעות ושנייה. הוא לא שבר את השיא העצמי שלו וגם לא שבר שיאי עבר. כבר 30 שנה לא שברו את השיא במסלול הזה, למרות חליפות השחייה, האופניים החדישים ביותר ובגדי הריצה שנתפרו מהבדים הכי טובים בעולם. הטכנולוגיה, במקרה זה, לא ממש עוזרת.

ראו את רוכבי האופניים המקצועיים, שמתאמנים בלי סוף עם האופניים הכי מדוגמים והכי יקרים שיש. שימו אותם בהרי ההימליה ותנו להם להתחרות ברוכבי אופניים מקומיים שנעים באופניים מיושנים ללא הילוכים, ותראו מי יצליח לעלות מהר יותר. האם הטכנולוגיה של אופני הקרבון הקלים תעזור? או קחו אצנים אפריקנים והשוו אותם לאצנים אירופיים שקיבלו עזרים טכנולוגיים. מי ירוץ מהר יותר ויצליח להחזיק מעמד לאורך זמן?

יחד עם זאת, אל לנו לזלזל בטכנולוגיה בתחום הספורט, ואין ספק שהיא מאפשרת לשפר ביצועים ולהגיע לתוצאות טובות יותר. בתחום הספורט הפארלימפי הטכנולוגיה באה לידי ביטוי בולט. החומרים שמהם מיוצרות הפרוטזות, מסתבר, מאפשרים שיפור ביצועים משמעותי באתלטיקה – בקפיצה לרוחק ולגובה ואף בריצה.

בתחום הטקסטיל יש פיתוחים שמשפרים ביצועים, למשל בדים מיוחדים לשחייה, וכמובן בעולם המזון לספורטאים יש חידושים – החל מתוספי תזונה למיניהם וכלה בבדיקות שונות שמאפשרות לשלוט על רמות הסוכר בגוף, כדי לאפשר לספורטאי להחזיק מעמד ברציפות מבלי להתעייף ולהתאושש ממאמץ במהירות.

החיבור בין ספורט לטכנולוגיה מרתק, והתחום צובר תאוצה גם בישראל. בישראל לבדה יש כבר יותר מ-100 חברות סטארט-אפ, וההשקעות מתחילות להגיע. כפי שראינו במונדיאל האחרון, טכנולוגיה לעולם הספורט היא לא רק שיפור ביצועים – יכולת השיפוט השתפרה וחוויית הצפייה התעצמה, כך שניתן לתכנן אותה בהתאם לרצונות הצופים.

ואם נחזור לגורדון מור ולאמירה שלו בתחילת הטור, שוב עולה השאלה, הפעם בהקשר לספורט: האם האדם יכבה את המכונה ביום שביצועיה יתחילו לעלות על שלו? שכן עם התפתחות הטכנולוגיה האדם משתעמם בקלות, ומצפה לשיאים חדשים בכל פעם.

האם יבוא יום שנראה רובוטים מתחרים באדם? האם יום אחד הם יחליפו אותו אפילו מבלי שנדע, בזכות התפתחות הבינה המלאכותית? ניצנים של מגמה זו כבר צצים. האם ימשיכו להתפתח, לשם סיפוק הרייטינג ותאוות האדם שאינה יודעת שובע?

על המחבר / המחברת

דבי קאופמן

דבי קאופמן

עורכת: מדור ספורט. מרימת משקולות בעבר. מאמנת כושר וריצות ארוכות, עוסקת כיום בספורט טריאתלון וריצה. עורכת ויועצת תקשורת כלכלית, דירקטורית בחברה ציבורית ומנהלת תקשורת ופיתוח עסקי במוסד שמואל נאמן בטכניון.

11 תגובות

 1. אורלי מדר
  אורלי מדר יולי 24 2018, 07:19
  משהו פה לא מובן

  הרי בספורט נבחנים השרירים, כח הסבל, ביצועי הלב וכדומה. איך טכנולוגיה יכולה להגדיל הביצועים?

  השב לתגובה
 2. יערה
  יערה יולי 24 2018, 10:38
  מעניין מאוד

  חיתוך בין שני תחומים שהקשר בניהם לא אוטומטי

  השב לתגובה
 3. מרדכי מ.
  מרדכי מ. יולי 24 2018, 13:32
  אולי רובוטים

  שירוצו מרתון בעודו לוגמים צ'ייסר

  השב לתגובה
 4. חנוך
  חנוך יולי 25 2018, 14:26
  אבל מה יקרה אם יתנו לרוכבים מההימליה

  אופניים חדישים ויאמנו אותם?

  השב לתגובה
 5. דודי
  דודי יולי 26 2018, 09:26
  תשובה לדבי

  מאמר מעניין.
  בסוף בסוף כמה טכנוחוגייה תהייה זו החלטה ערכית של מדינות וארגונים כמו wada הןועד האולימפי העולמי וכיו"ב.עןבדה שיל חליפות שחייה ייעודיות לשחיינים אולימפים הטילו איסור.מהר יותר גבוה יותר חזק יותר נקי(מסמים)יותר זה אומר ספורט טבעי שמביא את האדם ליכולות קצה על בסיס אישי והטכמוחוגייה מתקדמת וזה טוב אבל אינה תחליף .

  השב לתגובה
  • עמירם כהן
   עמירם כהן יולי 27 2018, 09:09
   סוף סוף טוקבק ראוי

   ולא משפטים חפוזים שמי שכתב אותם אולי אפילו לא קרא את כל המאמר.

   השב לתגובה
 6. ורנה עבדי
  ורנה עבדי יולי 28 2018, 11:37
  יש פה עניין גם של תזונה מלאכותית

  וכימיה שנועדו להנדס יכולות

  השב לתגובה
 7. איריס רוזנמן
  איריס רוזנמן אוקטובר 11 2018, 13:39
  אם המכונה תחליף את האדם

  איזה ספורט זה?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספורט

יתר המאמרים במדור