JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

המסלול הגרוע

לאן הובילו קברניטי הענף את הכדורגל הישראלי

המסלול הגרוע שאול אייזנברג צילום: נחום עסיס he.wikipedia.org
ספטמבר 10
09:30 2018

בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת התקבלה ההחלטה ההיסטורית על הצטרפות הכדורגל הישראלי לאירופה. השינוי המיוחל שהפך למציאות וניתק את הכדורגל שלנו מתחלואי אסיה והבעייתיות של החרם הערבי, נטע תקווה לעתיד טוב יותר, מקצועני יותר ופוליטי פחות.

איש לא חשב אז שאחרי כמעט שלושה עשורים האסיאתים ישעטו קדימה ואנחנו נהפוך לבשר התותחים של הכדורגל האירופי. איש עדיין אינו יכול לקבוע בוודאות את הסיבות להרס הכדורגל הישראלי, אבל אני לגמרי לא בטוח שזה נובע מכך שאין לנו שחקנים מספיק טובים.

ייתכן שדרך הניהול של הכדורגל הישראלי הטבולה בפוליטיקה בגרוש – החל במיכה גולדמן בתחילת שנות התשעים, דרך מתן וילנאי בתחילת שנות האלפיים ועד מירי רגב העכשווית – זה הגורם העיקרי לכך שאנחנו תקועים. יש להפנות אצבע מאשימה גם לשלמה שרף – לדעתי הבלוף הכי גדול של הכדורגל הישראלי. הוא הדריך את הנבחרת בארבע קדנציות ראשונות בשנות התשעים וסך הכול כמעט בעשור שנים, ולרשותו עמד דור השחקנים הטוב ביותר בתולדותינו, אך הוא נכשל כישלון חרוץ. מלבד כמה הבלחות במשחקים לא חשובים, כדוגמת הניצחון ב-1992 על צרפת, הוא סיים את הפרק שלו בקול ענות חלושה מבחינת הישגים ובאקורדים צורמים מבחינה מוסרית בשל פרשת נערות הליווי.

רק בישראל מאמן נכשל שוב ושוב בארבעה קמפיינים ואף הופך לפרשן הלאומי. ייתכן אפילו ששרף הזיק לכדורגל יותר כפרשן מאשר כמאמן. לבסוף פרש בבושת פנים, וגברי לוי ז"ל – באחד המהלכים המוצלחים שלו כיושב ראש – החתים את אלוף אירופה ריצ’ארד מולר נילסן האגדי, אדם ענק ומאמן-על. נילסן התחיל לשנות את דפוסי הכדורגל הישראלי, אבל ברגע של חולשה קטע גברי לוי את השינוי שחולל נילסן כאשר גרם למאמן הדני לארוז מזוודות ולשוב למולדתו, שם נפטר לפני שלוש שנים כידיד אמת של הכדורגל הישראלי.

אחרי נילסן הגיע גרנט, שבקמפיין הראשון שלו סבל מחוסר משחקי בית בשל המצב הביטחוני. לעומת זאת הקמפיין השני שלו, באמצע העשור הראשון של המילניום הנוכחי, היה חלומי, אולי הטוב בתולדות הכדורגל הישראלי. הנבחרת של גרנט החמיצה את מונדיאל 2006 רק בגלל הפרש שערים וסיימה קמפיין ללא הפסד, כולל במשחקי חוץ בצרפת, בצפון אירלנד ובשווייץ. אני אישית, שהייתי חלק אינטגראלי מהנבחרת של גרנט, הייתי משוכנע שהנה – טעות נילסן נלמדה ולבטח יאפשרו לגרנט להמשיך בשיקום ההריסות שהותיר שרף, שיקום שהתחיל בו נילסן.

אלא שבישראל כמו בישראל הטעויות חוזרות על עצמן. מאז עברו 12 שנים של כלום ושום דבר. קצרה היריעה להסביר עד לאן הובילו הקברניטים את הכדורגל שלנו, ומעל הכול ההתנתקות מהאצטדיון הלאומי ברמת גן.

על המחבר / המחברת

Avatar

שאול אייזנברג

עיתונאי ועסקן ספורט ישראלי, ובעליה לשעבר של קבוצת הכדורסל הפועל תל אביב.

8 תגובות

 1. אלי וינר
  אלי וינר ספטמבר 10 2018, 09:42
  כל הזמן היסטוריה

  שאול,
  להסתכל קדימה
  להיות חיובי

  השב לתגובה
 2. יורם דורי
  יורם דורי ספטמבר 10 2018, 11:08
  עסקונה כושלת ,היעדר תרבות ספורט ושחקנים שתפסו תחת

  מצבו של הכדורגל הוא שילוב של אוירה ( הורים מעדיפים ילדים בהייטק על כדורגלנים והיעדר מגרשים בחינם לילדים), דורות ללא כשרונות עם תקשורת ומשכורות כאילו היו רונלדו ועסקונה רדודה שדואגת לעצמה ולא לכדורגל.

  השב לתגובה
 3. צודק
  צודק ספטמבר 10 2018, 11:23
  צודק

  צודק!!!

  השב לתגובה
 4. ברק נבו
  ברק נבו ספטמבר 11 2018, 23:38
  שרת הספורט לא יכולה להתנער מאחריות

  יש לנו כדורגל מקרטע
  רוב ענפי הספורט בתת רמה
  ובמה עוסקת השרה הכל כך מכובדת
  (בעיני עצמה)

  השב לתגובה
 5. בת אל ש.
  בת אל ש. ספטמבר 12 2018, 11:52
  ככה מתחילים שנה חדשה?

  עם בכיות וקיטורים וחמיצות?

  השב לתגובה
 6. עדן
  עדן ספטמבר 13 2018, 20:23
  מי שאשם אלה האחראים

  ולא מאמן כזה או אחר
  לחפש בקצה העליון של הפרמידה

  השב לתגובה
 7. שאול גלבר
  שאול גלבר ספטמבר 14 2018, 08:52
  קצת אמונה וחיוביות

  אף פעם לא הזיקו

  השב לתגובה
 8. אבירם לוי
  אבירם לוי אוקטובר 14 2018, 16:19
  לניצחון!

  כן שאול
  מבואס?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספורט

יתר המאמרים במדור