JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מבצע סיני

עם מינוי משה סיני למנהל המקצועי של הפועל ת"א

מבצע סיני הנשיא חיים הרצוג מעניק למשה סיני את גביע המדינה, 1983.
נובמבר 07
19:30 2019

ראשית גילוי נאות: לפני כ-37 שנים כתבתי את הספר על חייו של משה סיני ״להיות כוכב״. בספר מתואר סיפור חייו יוצא הדופן של משה סיני, ולדעתי הלא אובייקטיבית זהו ספר חובה לכל ילד השואף להיות כוכב כדורגל. הערצתי את סיני השחקן ולימים הכרתי אותו שוב מקרוב כשהייתי קצין העיתונות של נבחרות ישראל והוא מאמן הנבחרת הצעירה ועוזר המאמן הלאומי.

מועדון הפועל תל אביב הצמיח, במשך שבעים ואחת שנות המדינה, כוכבים למכביר. אגדות כיעקב חודורוב השוער, דוד פרימו הבלם, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, רוני קלדרון (מה עלה בגורלו?) שים בן יהונתן, שייע פייגנבוים, רפעת טורק ועוד רבים וטובים. אבל משה סיני היה הגדול מכולם בגלל הישגי הקבוצה בהנהגתו במגרש, עם ארבע אליפויות וגביע המדינה.

ב-1989, בגלל משבר כספי כבד לאחר עונת אליפות, סיני וקבוצתו ירדו ליגה, ואז סיני נטש ועבר לבני יהודה. יחד עם גיורא שפיגל המאמן הוא הצעיד את הכתומים לתואר אליפות היסטורי. כאשר סיני כיכב בשכונה, הפועל תל אביב שיחקה בליגה השנייה ובמחזור הסיום של העונה הבטיחה את חזרתה לליגה הבכירה. אוהדי האדומים לא הסכימו לסלוח למלך על הנטישה והפכו אותו לסדין אדום.

בתחילת שנות התשעים, בהשראתו של יורם אוברקוביץ' ז״ל – האיש הכול יכול בספורט הישראלי ופטרון הפועל תל אביב – חזר סיני לקבוצה, הפעם כמאמן. אבל הוא סבל מרדיפת האוהדים, שבכל הזדמנות טרפדו את חזרתו לקבוצה שהעניק לה את חייו הזוהרים בכדורגל הישראלי.

זה שנים שהפועל תל אביב משוועת לסמל דוגמת משה סיני. כל המלעיזים עליו כמאמן שלא רשם הישגים מתעלמים משנותיו הפוריות בהתאחדות לכדורגל. הוא תמיד נחשב לדמות נערצת, איש מקצוע שתרם לקידומם של שחקנים רבים כמאמן הנבחרת הצעירה ועוזר המאמן הלאומי. האחים ניסנוב המושמצים, שאביהם ניסן ז״ל טיפח את סיני כמנהל קבוצה בשנות הזוהר שלה, עשו מעשה אמיץ ונבון שהוא אולי ההזדמנות הגדולה להצלת הקבוצה.

הצעתי לאוהדי הפועל – קבלו את סיני בזרועות פתוחות, בלי חרמות ובלי ניהול חשבונות. סיני הוא אדום בנשמה לפחות כמו כל אחד מהאוהדים, אולי אפילו יותר. סיני כבר נתן את הגושפנקה למינויו של ניר קלינגר כמאמן. גם את קלינגר הירוק והצהוב הכרתי מקרוב לאורך הקריירה המפוארת שלו כשחקן הנבחרת הלאומית. קלינגר היה אחד השחקנים הקנאים ביותר לנבחרת ואם יהיה כזה בהפועל תל אביב, כפי שהבטיח באמירתו הראשונה, לאחר מינויו הרי ש״מבצע סיני״ יהפוך לסיפור הצלחה.

על המחבר / המחברת

Avatar

שאול אייזנברג

עיתונאי ועסקן ספורט ישראלי, ובעליה לשעבר של קבוצת הכדורסל הפועל תל אביב.

5 תגובות

 1. מ.
  מ. נובמבר 07 2019, 22:06
  מאד מקווה שאתה צודק

  הלואי.הרי לא הכל תלוי תלוי רק בו.

  השב לתגובה
 2. ל.
  ל. נובמבר 08 2019, 10:48
  היו זמנים. מספיק להתרפק על העבר.

  צריך להסתכל קדימה. והתחזית לא חיובית.

  השב לתגובה
 3. תום דוידי
  תום דוידי נובמבר 10 2019, 11:03
  מספיק להתרפק על העבר

  מה יהיה קדימה?

  השב לתגובה
 4. אדום
  אדום נובמבר 10 2019, 11:34
  הנה אתמול ניצחנו

  תמשיכו לברך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספורט

יתר המאמרים במדור