JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מה הקשר בין קורונה לאופניים?

ימים מושלמים לשיפור תשתיות האופניים בערי ישראל

מה הקשר בין קורונה לאופניים? דבי קאופמן
מרץ 30
09:30 2020

התקופה הנוכחית היא ללא ספק תקופה מושלמת לחשיבה מעמיקה ולניצול הזדמנויות. בעולם שמשתנה במהירות בגלל וירוס קורונה קטלני, כדאי ורצוי שמקבלי ההחלטות ינתחו גם את הסביבה, ואולי יעשו מהלך תשתיתי עם מעוף וחשיבה לעתיד.

הכוונה היא לכל נושא הכבישים והתנועה בישראל, נושא שכבר מקבל טיפול בעולם. למשל גרמניה, שהיא המדינה המפתיעה ביותר באירופה מבחינת הקורונה, עם מספר המתים הקטן ביותר ביחס למספר הנדבקים. בימים אלו, ממש בזמן שמגפת קורונה תוקפת גם אותה ובזמן שהיא משיתה עוצר על האזרחים, היא מטמיעה פרויקט פיילוט למסלולי אופניים זמניים. כך לפחות פרסם היום משרד הסנאט לאיכות הסביבה, התחבורה והגנת האקלים של המשרד המחוזי בפרידריך-קרויצברג.

פירוש הדבר שגרמניה נוקטת צעדים ראשונים להקמת מסלולי אופניים זמניים במהלך המשבר. הפרויקט יתחיל בשני פיילוטים ומטרתו להגדיל את הקיבולת של מסלולי התנועה לאופניים בשני נתיבי התנועה, בניסיון לשלב היבטים חיוביים של בטיחות בתעבורה בדרכים בתוספת תמיכה בדרישות המשרד להגנת הזיהום הסביבתי והמשרד למניעת מחלות.

פרויקט הפיילוט הראשון הוא מסלולי רכיבה על אופניים על גדות Hallesche מ-Halleschen Tor עד Köthener Straße / Mendelssohn-Bartholdy-Park והשני הוא טביעת רגל מורחבת לרוכבי אופניים בצומת העמוס של זוסנר שטראסה.

הסיבה למהלך היא שמשרד הבריאות במדינה סבור שרכיבה על אופניים מסייעת הן לנפש והן לגוף. לטענת המומחים במדינה חשוב להפעיל את הגוף בעת המשבר הנוכחי ולשהות באוויר הצח, ורכיבה על אופניים יעילה לצורך כך, בייחוד בגלל הירידה בזיהום.

לטענתם אמצעים אלו יסייעו להקל על התחבורה הציבורית המקומית ויסייעו לאזרחים לעמוד בדרישות ההגעה למרחקים באמצעות רכבות – או בשפה פשוטה, אנשים יגיעו ליעדם על אופניים גם אם היעד רחוק. פרטי הפרויקט מתבררים בימים אלו ונראה שהגרמנים יקדמו אותו במהרה.

ונשאלת השאלה: למה לא להתחיל פיילוט שכזה בישראל? למשל בעיר תל אביב, שנחשבת עיר אופניים אך תשתיות הכבישים אינן ערוכות בהתאם. אולי יוזמה כזו, דווקא בעת הזו, תחולל שינוי מהותי בעיר ותהפוך אותה לעיר ידידותית יותר, הן מבחינת הסביבה והן מבחינת יכולת התנועה ברחבי העיר.

על המחבר / המחברת

דבי קאופמן

דבי קאופמן

עורכת: מדור ספורט. מרימת משקולות בעבר. מאמנת כושר וריצות ארוכות, עוסקת כיום בספורט טריאתלון וריצה. עורכת ויועצת תקשורת כלכלית, דירקטורית בחברה ציבורית ומנהלת תקשורת ופיתוח עסקי במוסד שמואל נאמן בטכניון.

8 תגובות

 1. שמי
  שמי מרץ 30 2020, 19:48
  אז את בעד שיפור קבוע

  או רק ניצול הורדת העומס הזמנית?

  השב לתגובה
 2. שמואל
  שמואל מרץ 31 2020, 12:00
  שבילי אופניים מעיר לעיר , ובתוך העיר

  כל כך נכון, נקווה שיקרה וזה לא חלום

  השב לתגובה
 3. צודקת
  צודקת מרץ 31 2020, 21:04
  אבל יש הרבה סוגיות יותר קריטיות כעת

  שכלל לא מטופלות

  השב לתגובה
 4. ל.
  ל. אפריל 01 2020, 21:50
  פתאום יש פחות תחבורה מנועית

  ויש יותר חמצן
  אז טולי להגביל את המכוניות ולהגדיל את האופניים בתחבורה

  השב לתגובה
 5. לדבי המדהימה
  לדבי המדהימה אפריל 02 2020, 16:54
  לא ולא

  יותר שבילי אופניים משמעו יותר אופנים. כיום הטרנד הוא אופניים חשמליים. מחירם זול יחסית. על כל זוג אופניים חדשות ללא חשמול קונים כיום בערך 10 זוגות אופניים חשמליים. הרחובות והכבישים ושבילי האופניים היכן שישנם מלאים בנוער רוכב על אופניים חשמליות. למה זה מביא – ליותר פצועים והרוגים בשל תאונות דרכים. זה הופך למכת מדינה.
  לא בטוח שעידוד רכיבה על אופניים הוא גישה נכונה.

  השב לתגובה
 6. ורד ענבר
  ורד ענבר אפריל 02 2020, 20:18
  ובאותה הזדמנות מדרכות להליכה בהן באמת

  אפשר ללכת גם נוח, גם מהר, וגם בטוח

  השב לתגובה
 7. חגי הרמן
  חגי הרמן אפריל 03 2020, 18:25
  בשהייתי הטאחרונה בגרמניה שמתי לב לגידול

  המשמעותי במספר רוכבי האופניים שם

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספורט

יתר המאמרים במדור