JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כן ירבו

עשור למועדון הג'אז שבלול

כן ירבו צילום: יונתן קורפל
מרץ 31
19:39 2017

בעצם ימים אלו בילינו במועדון הג'אז שבלול. במקום הופיעה שלישייה צעירה בהובלתו של זמר-גיטריסט. השלושה נחמדים, מוכשרים, אם כי אין זו הופעה שתזכור כל חייך. אינני יורד לפרטים, גם בשל העבודה שכלל לא בטוח מתי ואם בכלל יופיע שם אותו הרכב. את המאמר הזה אני מבקש להקדיש למועדון עצמו.

בעת שהזמנתי מקומות באתר הסתבר לי כי המועדון חוגג עשר שנים להקמתו. הייתי בטוח שהוא קיים כמה שנים יותר מכך. אירוע זה הוא העילה לכתיבת המאמר. מאז הקמתו, ביליתי במקום פעמים ספורות מדי שנה בשנה, כלומר מספר פעמים וחוויות רב שיכול לשמש תשתית נאותה להתרשמות, ולספק פרספקטיבה הולמת. אני מבקש לקבוע כבר בתחילתו של המאמר כי מדובר במועדון המשמעותי ביותר שיש לנו בארץ בתחום הג'אז. קודם כול מבחינת ההתמדה, המבחר והאינטנסיביות. יותר מכך, בעיניי הוא בעצם כמעט המוסד היחיד מסוגו.

את המועדון הקימה שלישייה שמייצגת קודקודים משלימים במוסד שכזה. יוסי מזור, תאורן ומנהל במה לשעבר, בני סולצקי איש הסאונד, והמוזיקאי אלי זק. המופעים במקום נחלקים לשלוש קבוצות עיקריות. אמנים צעירים ומוכשרים, שטרם התפרסמו, ושחלקם יהפכו ברבות הימים למוכרים. כמו במופע שבו צפיתי ותיארתי לעיל; הקבוצה השנייה של אמנים הנם כאלה שכבר קנו את עולמם, ונמצאים מעבר לשיא שאליו הצליחו להעפיל. אפרים שמיר שיופיע כאן החודש נמנה בוודאי עם הקטגוריה הזאת; וכמו כן מופיעים במועדון, במחזוריות כזו או אחרת, ותיקי הג'אז הישראלי. דוגמה אקטואלית להופעה קרובה: אהרלה קמינסקי ואלברט פיאמנטה, והם רק שניים מתוך רשימה ארוכה יותר. מיוצגים כאן כל סגנונות הג'אז. הרכבים שמגיעים במחזוריות, הנם הרכבים גמישים ומשתנים בדרך כלל.

במועדון שבלול יש בדרך כלל שתי הופעות ביום. בימי שבת יש לרוב מופע מוקדם שנועד גם לילדים. רוב האמנים הנם מקומיים, אולם בתדירות גבוהה ישנם סולנים ו/או הרכבים מחו"ל. חלקם ישראלים שמצליחים בחו"ל, אבל מגיעים מדי פעם בפעם לביקורי משפחה מקומיים. לעתים רחוקות יש כאן הופעות בהרכבים רחבים, מה שמכונה "ביג-באנד". בהרכבים שונים משובצים לא פעם אמנים מוכרים, חלקם אפילו נגנים ידועים מהתזמורת הפילהרמונית, שבאים לכאן לבטא את אהבתם האחרת. במקרים נדירים יש כאן ערב סגור, שנקנה על ידי גורם זה או אחר, ועל כן מומלץ לבחון באינטרנט את התכנית במועדון בטרם נוסעים אליו.

מקומות הישיבה במועדון רבים, ואפשר לראות ולשמוע את המופע מכל מקום, מי שאוהב לשבת בקרבת הבמה חשוב שיקדים ויזמין כרטיסים. כך עושים רבים מבאי המקום. בהופעות מבוקשות אין סיכוי למצוא מקום ללא הזמנה מראש. התאורה והסאונד בסדר. הבמה נאותה. השולחנות קטנים, והישיבה צפופה למדי (אם כי נסבלת) כמקובל במועדוני ג'אז באשר הם. חדרי השירותים ברמה סבירה. הואיל והמועדון ממוקם בתוך נמל תל אביב, אין בעיות חנייה (בתשלום) עקרוניות. מחיר ההופעה משתנה בהתאם לתכנית, אבל בדרך כלל נע בין עשרות שקלים ליותר ממאה.

מבחר המשקאות האלכוהוליים לכל היותר סביר, אני הייתי שמח למצוא מבחר גדול יותר. תפריט המאכלים מינימליסטי – אין מבחר רב, אין הרבה יומרות. יש לראות במאכלים כאן רק ריפוד בולם זעזועים לאלכוהול, שנועד מצדו לחדד את הרגישות למוזיקה. רבים מהנוכחים מסתפקים בכיבוד מזערי, אם בכלל. המחירים גבוהים יחסית בהשוואה למחירים של אותם מוצרים בבתי קפה, אולם אך טבעי הדבר שזוהי העלות. שירות המלצרים נעים אך לא מלוטש.

ואם נחזור לעילה לכתיבת מאמר זה, בכל אחת מהפעמים שבהן אני במועדון, ולא כל מושביו מלאים, וללא קשר למידת הנאתי מהמופע המסוים, אני מתפלל שהמקום יחזיק מעמד. קשה לי להבין כיצד מועדון שכזה יכול להרוויח או אף לשרוד מבחינה כלכלית, כאשר הוא ממוקם בעיר הגדולה והיקרה. לו הדבר היה תלוי בי הייתי מקצה למקום מענקים עירוניים וממשלתיים, הגם שעיסוקו איננו מוזיקה מזרחית אלא מוזיקת ג'אז. מועדון שבלול מייצג פן מוזיקלי חשוב, שכמעט נאלם ונעלם אצלנו, וחשוב לאפשר את המשך קיומו. כל מי שחושב כך יכול לבוא לכאן לעתים, ובכך לחזק המקום פיזית ורוחנית. חוסן כלכלי יתרום גם לשיפור הרמה. כן ירבו שנותיו של מועדון שבלול. כן ירבו מועדונים שכמותו במקומותינו.

הכתובת: האנגר 13, נמל ת"א, תל אביב

טלפון: 03-5461891

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

5 תגובות

 1. עזרא מ.
  עזרא מ. מרץ 31 2017, 21:18
  למרות שג'ז איננו עדיפות ראשונה בשבילי

  אני בהחלט מסכים עם המסר

  השב לתגובה
 2. לא מזדהה כמובן
  לא מזדהה כמובן אפריל 01 2017, 13:49
  זה מאמרון שצריך ללמוד?

  ח..ח…ח…

  השב לתגובה
 3. מעריץ
  מעריץ אפריל 02 2017, 19:51
  תותח

  אפילו יותר

  השב לתגובה
 4. תותי
  תותי אפריל 04 2017, 14:53
  עם שרת תרבות כזאת

  רק עם השבלול יהפוך למועדון כפיים עם מוזיקה מזרחית הוא יזכה לתמיכה.

  השב לתגובה
 5. דני מנור
  דני מנור אפריל 05 2017, 15:42
  אין כמו ג'אז

  וזיקה שגורמת לך להקשיב ולחלום. לא כזאת שגורמת לך סתם לשיר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בבמה

יתר המאמרים במדור