JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

רוקדים עם רגב

הצהרתה של שרת התרבות נוגדת את ערכי הדמוקרטיה

רוקדים עם רגב שרת התחבורה מירי רגב צילום: נחום עסיס commons.wikimedia.org
יוני 23
19:30 2017

פסטיבל ישראל, המציין השנה 56 שנים להיווסדו, הוא פסטיבל רב-תחומי שבמסגרתו מוצגות הפקות איכות בתחומי המחול, המוזיקה והתיאטרון מרחבי העולם, וכן הפקות מקור מישראל. ערב פתיחת הפסטיבל פנתה שרת התרבות והספורט מירי רגב למנכ"ל פסטיבל ישראל ואמרה כי תשלול את המימון למופעי הפסטיבל שכוללים עירום מלא. זאת בשל מה שכינתה: "פגיעה בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". השרה התייחסה לסוגיה גם בפייסבוק וכתבה: "עוד לא שמעתי על סעיף תקציבי 'מופעי עירום'. לא מתכוונת לממן מופעי עירום מתקציב המדינה […] מופע בעירום מלא – גם כשהוא בחסות אומנותית – מנוגד ופוגע בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וברגשותיהם"

והנה זה מגיע שוב – דירקטיבה של השרה. והפעם, כדי לא להפוך ללעג ושנינה, נוסח המכתב בזהירות, והוא כולל שלושה נימוקים "ענייניים" לאי-הנחת של השרה מהופעות ריקוד בעירום:

הנימוק הראשון, הסעיף התקציבי: יגעה השרה, חיפשה אך לא מצאה בתקציב משרד התרבות סעיף למימון ריקוד נטול שמלה, מן הסתם מכיוון שסעיף תקציבי זה התרוקן עם רכישת "שמלת ציור ירושלים", שאותה השרה רגב לבשה בגאון בפסטיבל קאן. כלומר גם הרקדנים רצו לבוש, אבל הואיל והכסף אזל בגלל שמלתה המפוארת של השרה, הם נותרו עירומים ועכשיו הטרוניה מופנית כלפיהם!

הנימוק השני, ריקוד בעירום "פוגע ברגשות חלק גדול מהציבור". נכון השרה רגב, גם השמעת שירי זמרות פוגע בחלק מהציבור, גם נסיעה באוטובוס משותף או בשבת וגם אכילת בשר עם מוצרי חלב בחג השבועות פוגעים ברגשות הציבור… מה לעשות? גם אנחנו, רוב הציבור נפגעים כשהגברת רגב מנופפת בוולגריות בדגל ישראל ומוחאת כפיים באקסטזה, כאשר היא מסתופפת עם להקת לה פמילייה, וכאשר היא יוצאת לחוצות עיר ומסיתה נגד מהגרים כהי עור.

ככה זה במדינה דמוקרטית, יש לתת מקום לכולם, גם ללאומנים וגם לאומנים.

כבוד השרה חושבת שלא מן הראוי לממן אומנים חשופים מתקציב משרד התרבות, ואנחנו הציבור הרחב חושבים שלא ראוי לממן את משכורת השרה מתקציב המדינה.

והנימוק השלישי, "ריקוד בעירום נוגד ערכי מדינה יהודית ודמוקרטית". איך בדיוק? דמוקרטיה אוהבת רק אנשים לבושים? אנשים במדים? עם כפייה, עם שטריימל? ולא סובלת רקדנים בעירום?

מה עניין ערכים דמוקרטיים ללבוש? אופנת H&M זה בסדר? בגדי המלך החדשים, זה דמוקרטי?

גברת רגב, דמוקרטיה מעצם הגדרתה אינה נכנסת לתחתונים של אזרחיה. עירום בהופעת מחול אינו הפרת הסדר הציבורי, וכך גם לא מופע חשפנות במועדון או סקס בסרטי טלוויזיה. מי שרוצה שיצפה, ומי שלא מעוניין – שיראה הופעת מחול עם רעלות.

מחול בעירום נוגד ערכים יהודיים? מעניין. איזה ערך למשל? מתן צדקה? כיבוד אב ואם?

האם לא ברא האל היהודי הטוב את אדם וחוה עירומים מכל לבוש? האם לא חטאו אדם וחוה כשכיסו בעלי תאנה את מבושיהם, וגורשו בשל כך לנצח מגן עדן? אז אבות אכלו תפוח ומרקדנים יישלל תקציב?

אם הפרדיגמה של מדינה "יהודית דמוקרטית" היא מדינה הכופה "ערכים", אז תשכחי מזה גברת רגב. במשטר דמוקרטי לא שר ולא נציב ולא לבלר אמורים לעצב את תרבות העם על פי הבנתם המוגבלת. ואם הם עושים כך, הרי שהבנתם שגויה לחלוטין. בדמוקרטיה כל מחשבה וביטוי אומנותי מותרים, חוץ מאשר הסתה לשנאה ולהדרת המיעוט.

כל הגבלה, סתימת פיות, דיכוי ושלילת זכויות ותקציבים על ידי השלטון ומוסדותיו, בגין הבעת דעות בענייני שלטון, כיבוש ואמונה דתית ועכשיו גם אומנותית נוגדים את ערכי המדינה הדמוקרטית שהגברת רגב מדברת בשמה.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

9 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 24 2017, 12:57
  לאבי גולדברג היקר

  לא הייתי קורא מאמר שעוסק במירי רגב. אולם משראיתי שאתה כתבת מאמר זה – הסתקרנתי. קראתי. קראתי בשנית כדי להבין היטב. מסתבר ששכנעת אותי. לא בגלל שרגב אישה יפה, לא בגלל שהייתה צנזורית ראשית ודוברת צה"ל, לא בגלל שהיא נושאת דרגת גנרל – אלא בגלל שהיא צודקת.
  מופעי עירום בכל התרבויות, כולל במדינות המפותחות שייכים לרמה התרבותית הנמוכה ביותר. זה מתקרב לזנות ולרצון למשוך צופים לאטרקציה כדי לעשות קצתך כסף. אני בעד מופעי עירום. מי שרוצה שילך לראות. אבל לא בתמיכה ציבורית במדינה שרבים מאזרחיה מסתייגים מתרבות זו.
  רגב צודקת. לכן היא שרה בממשלה והיא רק בתחילת הדרך.
  שימותו הקנאים.

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל יוני 24 2017, 16:40
   הפעם אינני מסכים עם ד"ר דגני

   רבים מאזרחי מדינת ישראל מסתייגים מתורת האבולוציה. האם לכן תפסול גם הצגות ומחזות שכופרות באמונת הבריאה? הנימוק לא שכנע אותי.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני יוני 24 2017, 17:01
    ליונתן קורפל

    ההפך. אם מסתייגים מאבולוציה אז צריך לתמוך באמונת הבריאה.
    אבל מה זה שייך לתמיכתי בהצגות עירום?
    רק לא במימון ציבורי כיוון שבציבור לפחות 50% מסתייגים.
    ומירי רגב ?
    מדברת לפריפריה שלה. צודקת. תמשיך להיבחר.
    אתה יודע שזו המציאות.

    השב לתגובה
 2. קוני
  קוני יוני 24 2017, 13:32
  מוכן להצביע אגודת ישראל

  אם תזמין את רגב לטנגו והיא תענה. מומלץ עם שמלת הר הבית.

  השב לתגובה
 3. אבי גולדברג
  אבי גולדברג Author יוני 24 2017, 18:11
  תורת ההתייחסות

  תודה לד"ר דגני שמייחס לכתיבתי חשיבות ומקפיד להתעניין.
  לגבי חילוקי דעות,דברי חכמים בנחת נשמעים
  "שימותו הקנאים" מפיו של ד"ר דגני, מיותר
  אבי

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יוני 25 2017, 00:56
   לאבי גולדברג הנכבד

   כתבתי "הקנאים" במשמעות הפנאטיים (באנגלית ZEALOTS) ולא "המקנאים" במשמעות קנאה (באנגלית JEALOUSY) עברית טובה אף פעם לא מזיקה. בהחלט לא מיותר.

   השב לתגובה
 4. אוהד פישר
  אוהד פישר יוני 27 2017, 10:13
  על המדינה לממן תרבות כל הזרמים

  מי שרוצה יראה
  המדינה מממנת בתי כנסת, למרות שחלק גדול מהעם לא מבקר בהם

  השב לתגובה
 5. משה כהן
  משה כהן יוני 28 2017, 13:48
  שרת התרבות הכי לא תרבותית

  לגבי דמוקרטיה אפילו לא היו לי ציפיות

  השב לתגובה
 6. נעמי דגן
  נעמי דגן אוגוסט 30 2017, 16:13
  אמור לי מי שרת החינוך במדינתך

  ואומר לך מה עתיד ילדיך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בבמה

יתר המאמרים במדור