JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תור הזהב?

מחפשים יציבות במתכת הצהובה

תור הזהב? צילום: Szaaman commons.wikimedia.org
מאי 11
09:46 2016

זה כמה חודשים שאני על הזהב. יש מי שיגיד שזהב זה עניין של מזל, שני יגיד שזה לא כסף, שלישי יזלזל ויאמר שאין לו שום ערך, סתם סחורה. אבל ההיסטוריה לדעתי מלמדת כי כאשר השווקים שרויים בחוסר ודאות, כשלכסף אין ערך בעידן של ריבית אפסית עד שלילית וכשהדולר חלש, השוק מחפש יציבות. ואת היציבות הזאת הוא מוצא בזהב – זה העידן וזו התקופה, לעניות דעתי. אתיימר ואומר כי מבחינתי נפתח תור הזהב, הדור שלו ציפו המשקיעים משנת 2009.

ואינני היחידה. גדולים וטובים ממני מדברים על תור זהב רציני בפתח. רק השבוע צוטט בבלומברג המיליארדר סטנלי דרוקנמילר, שהצליח להשיג תשואה שנתית ממוצעת של 30% בין השנים 1986 ל-2010 בקרן הגידור דוקיין קפיטל ואשר נחשב אחד ממנהלי ההשקעות ארוכות הטווח המוצלחים ביותר בארצות הברית. הוא טען כי הזהב הוא העתיד. ההמלצה המרכזית שלו בכנס השקעות שבו נכח בארצות הברית הייתה לצאת משוק המניות ולהיכנס לזהב.

בנאום שנשא מול משקיעים אמר כי שוק המניות התיש עצמו, שהחברות מתומחרות בהערכות שווי גבוהות ושהתנהגות הבנק הפדרלי יצרה התנהגות תאגידית לא יצרנית והלוואות מופרזות על חשבון העתיד. באשר לריבית השלילית, הוא טען כי מדובר ב"גחמה אבסורדית", ובאשר לזהב אמר: "יש שמתייחסים אליו בתור מתכת, אנחנו מתייחסים אליו בתור מטבע לכל דבר והוא ממשיך להוות את הקצאת המטבע הגדולה ביותר שלנו".

אם ננתח את הפעילות סביב הזהב מתחילת השנה, נמצא שהיחלשות הדולר גרמה להתחזקותו. השבוע הוא כבר נשק ל-1,300 דולר לאונקיה והראה זינוק של כ-20% מתחילת השנה ופתיחת שנה הטובה ביותר מאז 2006, וזאת בהמשך לאמירות הבנק הפדרלי שלא ימהר להעלות את הריבית בשל הסיכונים הגלובליים לצמיחה.

זאת ועוד, חוסר היציבות של הבנק המרכזי בנוגע להעלאות ריבית – בתחילת השנה דובר על ארבע העלאות ריבית, בנאום הפד אחרון התקפלו לשתיים בלבד – גורם לעלייה בחוסר הוודאות בשוק ומוביל את המשקיעים לחפש אחרי יציבות ואפיקי השקעה חדשים. לאורך ההיסטוריה הכלכלית, את היציבות הזו מצאו המשקיעים בדרך כלל בזהב, שעבור חלקם, כאמור, אינו נחשב סתם מתכת אלא משמש ככסף אמתי.

מכאן שאי ידיעה לגבי כיוון השווקים יוצרת העדפות חדשות בקרב המשקיעים שמחפשים יציבות ובעיקר תשואות חיוביות. מכיוון שבתחילת 2016 יצר מחיר הזהב נקודות שפל חדשות ואף כמעט נגע במחיר של 1,000 דולר לאונקיה, השוק מצא אותו כאטקרקטיבי. האם 2016 אכן תהיה שנת הזהב? ניתן רק לנחש, אך במצב השווקים שנוצר אני אישית מוכנה להסתכן ולהמר עליו.

*אין לראות בדברים המלצה להחזיק בזהב או לסחור בו. החלטות בנושא זה יש לבסס על ייעוץ מקצועי שצריך להינתן על ידי אנשי מקצוע מוסמכים, לכל משקיע בנפרד על פי מאפייניו המפורטים, סדרי העדיפויות שלו, מגבלותיו ועוד.

על המחבר / המחברת

דבי קאופמן

דבי קאופמן

עורכת: מדור ספורט. מרימת משקולות בעבר. מאמנת כושר וריצות ארוכות, עוסקת כיום בספורט טריאתלון וריצה. עורכת ויועצת תקשורת כלכלית, דירקטורית בחברה ציבורית ומנהלת תקשורת ופיתוח עסקי במוסד שמואל נאמן בטכניון.

8 תגובות

 1. בעל ניסיון
  בעל ניסיון מאי 13 2016, 07:55
  הבעיה של חוסר הסבר לתנודות

  מתכות יקרות עולות ויורדות חזק בלי שאנחנו מבינים את ההסברים.

  השב לתגובה
 2. אורי
  אורי מאי 13 2016, 18:33
  מחכה לקרן שתשוב...

  קניתי זהב לפי 1500$ לאונקיה ומאז אני מחכה 6 שנים שיחזור למחיר הקרן..חבל שלא יצאתי בהפסד ועברתי למניות לפני 4 שנים במקום להמתין.

  השב לתגובה
 3. דבי
  דבי מאי 13 2016, 20:01
  טרנד

  שוק הההון בכללותו לרבות סחורות כמו זהב, פועלים בהתאם לטרנד. צר לי על ההפסד שלך אבל חלק מהעניין הוא לדעת מתי להיכנס… אני כאמור מאמינה שזו התקופה…

  השב לתגובה
 4. דניאל
  דניאל יולי 19 2016, 11:24
  ומה תגידי כעת

  אחרי ההתאוששות?

  השב לתגובה
 5. זהבי
  זהבי אוגוסט 08 2016, 14:46
  הלו הלו

  הזהב צולל

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור