JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

איפה היו הרשויות הרגולטוריות?

הנפקת "אורבנקורפ" הוא כישלון הפיקוח על שוק ההון

איפה היו הרשויות הרגולטוריות? צילום: KMJ wikimedia commons
יוני 05
09:30 2016

בחודש אפריל נפל דבר בשוק ההון הישראלי – "אורבנקורפ", חברת נדל"ן שרשומה בקנדה ושגייסה 180 מיליון ש"ח בדצמבר 2015 על ידי הנפקת אגרות חוב בתל אביב, הגישה בקנדה בקשה ל"הקפאת הליכים". כלומר, היא הודיעה שהיא "חדלת פירעון". מחירי אגרות החוב שלה הנסחרות בתל אביב ירדו מיד, והן נסחרות בכ-50% מן השווי הנומינלי שלהן. במילים פשוטות, 90 מיליון שקל התנדפו באוויר, ואולי יאבדו עוד כמה מיליונים.

המאורע הזה מעיד כאלף עדים על כישלון של "הרשויות הרגולטוריות": רשות ניירות ערך, הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, והנהלת הבורסה. הן נכשלו בייעודן העיקרי – להגן על ציבור המשקיעים.

בדיעבד, ברור שכבר בזמן שהחברה, שהיא בשליטתו של איש עסקים קנדי בשם אלן ססקין, גייסה בתל אביב את 180 מיליון השקלים, היא נמצאה במצב כלכלי קשה. הקשיים האלה לא השתקפו בצורה ברורה בתשקיף של הנפקת אגרות החוב.

סביר להניח שאשמים בכישלון הזה גם החתמים של ההנפקה, "אייפקס הנפקות", שקיבלו עבור טרחתם תשלום של 5.2 מיליון ש"ח. אחראים פוטנציאלים נוספים: חברת הדירוג "מידרוג", שנתנה ל"אורבנקורפ" דירוג AAA; עורכי הדין של החברה, משרד עו"ד ישראל שמעונוב; רואי החשבון ועוד יועצים ומתווכים. כבר הוגשו לבית המשפט בישראל בקשות לתביעות ייצוגיות נגד החתמים ושאר האחראים להנפקה. אבל השאלה העיקרית היא, כאמור, איפה היו הרשויות הרגולטוריות?

זה שנים אחדות שדלתות הבורסה בתל אביב פרוצות לאנשי פיננסים אמריקנים, ולמעשה לכל דכפין. חברות נדל"ן אמריקניות גייסו בתל אביב מיליארדים על ידי הנפקת אגרות חוב, וחברות אמריקניות רשמו את המניות שלהן בתל אביב, ובכך כפו על החברות המנהלות "תעודות סל" להשקיע מאות מיליונים במניות שלהן.

עניין זה אולי דורש כמה מילים של הסבר. המבנה הפורמלי של מדדי המניות בתל אביב קובע שבמדד ייכללו, בהתקיים תנאים מסוימים, המניות של החברות ששווי השוק שלהן הוא הגבוה ביותר. כך למשל חברת התרופות האמריקניות מיילן (Mylan). חברה זו רשומה בהולנד ומניותיה נסחרות בבורסה בניו יורק, ושווי מניותיה כ-75 מיליארד שקל. החברה נרשמה למסחר בתל אביב, ונעשתה מרכיב שמשקלו 3.5% במדד תל אביב 25. לכן החברות שמוכרות תעודות סל של תל אביב 25, היו צריכות לקנות מניות שלה במאות מיליונים. לפני החברה הזאת נרשמה  למסחר בבורסה בתל אביב חברת התרופות פריגו (Perrigo), שרשומה באירלנד ומניותיה נסחרות בבורסה בניו יורק ומשקלה במדד תל אביב 25 הוא 7.23%. נמצא שהתנודות של המדד הזה מושפעות מכל תנודה במסחר במניות של חברות תרופות בבורסה בניו יורק. תרגיל דומה, בסכום קטן יותר, עשתה חברת הביו-טק מנקיינד (mankind) רגע לפני שמניותיה קרסו.

חייבים לשאול איפה היו רשות ניירות ערך, הממונה על שוק ההון והנהלת הבורסה? האם הם לא ראו מה קורה? האם לא הבינו שצריך לסגור את הפרצה הזו? האם לא ברור שהדירוג של חברות הדירוג אינו שווה הרבה?

הרי מה לשוק ההון בישראל ולבורסה לניירות ערך עם חברות שאין להן דבר וחצי דבר עם כלכלת ישראל? האם אי אפשר לשנות את הכללים, ולקבוע שחברה "זרה" (חברה שאין לה זיקה מעשית לישראל, כמו מפעל, עובדים וכדומה) לא תיכלל במדדי המניות? האם אי אפשר לשנות את הכללים הקובעים אילו חברות רשאיות להנפיק מניות בבורסה בתל אביב? כמה שנים צריכות לחלוף עד שרשות ניירות ערך, הממונה על הביטוח ושוק ההון או הנהלת הבורסה יתעוררו וישמרו על האינטרסים של הציבור?

זאת ועוד, רשות ניירות ערך עסוקה כבר כמה שנים בניסיונות להגדיל את מחזורי המסחר בבורסה בתל אביב ולכן נמצאת בניגוד עניינים, שכן פתיחת הבורסה בתל אביב לחברות אמריקניות ואחרות עשויה להגדיל את מחזורי המסחר. ואם ההצדקה לקיומה של הבורסה היא לגייס הון להשקעות בתעשייה בישראל, מה לזה ולהשקעת כספי קרנות הפנסיה של תושבי ישראל בחברות נדל"ן אמריקניות?

תקנו אותי אם אני טועה!

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

6 תגובות

 1. Koko
  Koko יוני 05 2016, 11:05
  כשזה משתלם

  כולם עוצמים עיניים

  השב לתגובה
 2. אור
  אור יוני 05 2016, 13:34
  חברת הדירוג טעתה

  חשוב לזכור שמי שדירג את החברה מבלי לבדוק ביסודותיה טעה טעות גסה.

  השב לתגובה
 3. צחי
  צחי יוני 05 2016, 15:48
  הרשויות נרדמו

  הרשויות נרדמו לפני מילוי תפקידן…

  השב לתגובה
 4. נתנאל
  נתנאל יוני 07 2016, 09:00
  עוד תחום שמחייב בדק בית

  אין מי שיעשה

  השב לתגובה
 5. נתן אור
  נתן אור יוני 07 2016, 13:50
  למה אתה הולך רחוק

  תראה מה קורה בבורסה, לא מתפקדת ודועכת במהירות.

  השב לתגובה
 6. משה שגב
  משה שגב יוני 10 2016, 07:32
  מדהים

  עד למאמר לא הבנתי ולא ידעתע על התלות הזאת במניות חברות מחו"ל שמסבכות בעצם את כולנו, גם אם אפילו לא שמענו את שמם. יש לתקן זאת מיד.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור