JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חידוש חשוב בקרנות פנסיה

הפחתת דמי הניהול בקרנות הפנסיה

חידוש חשוב בקרנות פנסיה ד"ר אליהו בורוכוב
ספטמבר 17
09:30 2016

בתחילת חודש אוגוסט הודיע משרד האוצר שלשם ניהול קרנות הפנסיה "ברירת מחדל" נבחרו שני בתי השקעות. לקרנות הפנסיה החדשות האלה יצורפו כל העובדים שיתקבלו למקום עבודה חדש, אם לא יצהירו בפירוש שהם מעדיפים קרן פנסיה אחרת.

שני בתי ההשקעות שנבחרו לנהל את הקרנות החדשות התחייבו להסתפק בדמי ניהול נמוכים. בית ההשקעות "מיטב-דש" יגבה דמי ניהול בשיעור 1.31% מן ההפקדות החודשיות ועוד 0.01% מן הסכום שהצטבר בקרן. בית ההשקעות "הלמן אלדובי" יגבה 1.49% מן ההפקדות החודשיות ועוד 0.001% מן הסכום שיצטבר בקרן. אל תזלזלו בשברי האחוזים ובספרות אחרי הנקודה, הם מצטברים לכדי כסף רב. דמי הניהול האלה נמוכים הרבה יותר מדמי הניהול המקסימליים שהחוק מאפשר לקרנות הקיימות (הנקראות "חדשות" להבדיל מקרנות הפנסיה "הישנות" שהן נעולות ומנוהלות על ידי המדינה). דמי הניהול המקסימליים הם 6% מן ההפקדות החודשיות ו-0.5% מן הסכום שהצטבר בקרנות הפנסיה (שהוא למעלה מ-220 מיליארד ש"ח).

כיום שכירים רבים מאוד, ודווקא ברמות השכר הנמוכות, משלמים דמי ניהול בשיעור המקסימלי הזה, או בשיעורים קרובים. הפחתת דמי הניהול שווה כסף רב מאוד. לדוגמה, לפי חישוב שעשתה חברת "הלמן אלדובי", עבור גבר בן 30 ששכרו הוא השכר הממוצע במשק – 9767 ש"ח בחודש – שיתמיד בעבודתו, באותו שכר, עד פרישתו לפנסיה בגיל 67, תהיה הפנסיה שלו לפי דמי הניהול המקסימליים 8120 ש"ח בחודש, ואילו לפי דמי הניהול המופחתים שחברת "הלמן אלדובי" תגבה – תהיה הפנסיה החודשית שלו 9614 ש"ח, תוספת של כמעט 1500 ש"ח לחודש.

יש לזכור שהחישוב הזה הוא היפותטי מכיוון שהפנסיה שהעובד יקבל בעוד 37 שנה, תלויה בדברים רבים נוספים ובעיקר בשכר שהוא יקבל בפועל במשך השנים, וברווחים שקרנות הפנסיה תצלחנה להרוויח במשך כל השנים, ובשני אלה צפויים הרבה תנודות ושינויים. לדוגמה בשנת 2014 הצליחו כלל קרנות הפנסיה בממוצע להרוויח 6.41% על הנכסים שהן מנהלות, ואילו בשנת 2015 רק 3.29%.

כל עובד שמשכרו מופרשת הפקדה לקרן פנסיה, והקרן גובה ממנו דמי ניהול בשיעורים גבוהים יותר מאלה של קרנות הפנסיה "ברירת מחדל", יכול להעביר את ההפרשות שלו, ואת הכספים שכבר הצטברו לזכותו בקרן הפנסיה לאחת מהקרנות החדשות הללו. המעבר הזה מומלץ מאוד. אני ממליץ לכם, קוראים יקרים, כמו גם לקרוביכם ולחבריכם, לבדוק בדוח השנתי שקיבלתם מקרן הפנסיה כמה דמי ניהול גובים מכם, ואם גובים יותר מ-1.31% מן ההפקדות, עברו לאחת מהקרנות החדשות.

שבחים מגיעים לממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון באוצר, דורית סלינגר, ולעובדי האגף שיזמו את החידוש הזה ועמלו על קידומו. מכיוון שבנושאים אחרים ביקרתי אותם, ואף במילים חריפות, הפעם אני רוצה לשבח אותם על היוזמה והביצוע של החידוש הזה בנושא קרנות הפנסיה.

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

4 תגובות

 1. אמנון אלבי
  אמנון אלבי ספטמבר 17 2016, 12:19
  מאמר חשוב מאין כמותו

  מאמר חשוב מאין כמותו.

  השב לתגובה
 2. רו
  רו"ח ספטמבר 18 2016, 18:37
  אהבתי שאתה יודע גם להגיד דברים טובים

  ולא תוקף את שר האוצר אוטומטית על כל דבר שעושה

  השב לתגובה
 3. עובדיה עיני
  עובדיה עיני ספטמבר 20 2016, 15:50
  תודה רבה על מידע חשוב

  אברר לגבי עצמי ואישתי
  תודה פעם נוספת

  השב לתגובה
 4. מאיר פלג
  מאיר פלג ספטמבר 22 2016, 07:36
  מאמר טוב, לקהל יעד שלא יקרא מאמר זה.

  מידע חשוב, אבל לא יגיע ליעד. אלה שלא הבינו עד היום – לא קוראים מאמרים באינטרנט. אם לא יהיה מהלך חד של מעבידים לטובת עובדים, אם לא תקום עמותה שתיקח על עצמה להגיע אל כל ה"שקופים" במשק- לא יקרה דבר. ראו כמה חשבונות מתגלים ב"הר הכסף". זן ההוכחה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור