JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

השוּק בשוֹק

שוק ההון וטראמפ

השוּק בשוֹק דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org
נובמבר 13
09:30 2016

בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא הבא של ארצות הברית הסעירה את שווקי ההון בעולם כולו. המחירים ירדו ואחר כך עלו בשווקים השונים בפראות. למשל מחירי המניות של חברות התרופות הגדולות ירדו ירידות תלולות בימים שלפני הבחירות מפני שהילארי קלינטון אמרה שהיא תפעל להורדת מחירי התרופות. מיד לאחר הבחירות עלו מחירי המניות שלהן מפני שהפחד מקלינטון התפוגג. לדוגמה מחיר המניה של חברת מיילאן (הנסחרת גם בתל אביב, בשווי של כ-74 מיליארד שקלים) ירד ב-10% בין ה-1 באוקטובר 2016 ל-7 בנובמבר 2016, ועד 10 בנובמבר 2016 עלה ב-11%. מחיר המניה של חברת פריגו (הנסחרת בתל אביב) ירד ב-12% מ-1 באוקטובר 2016 עד 7 בנובמבר 2016, ועלה ביום אחד – ב-10 בנובמבר 2016 – ב-8.5%.

לדעתי לאיש אין מושג מה תהיה המדיניות הכלכלית של טראמפ. ייתכן שאפילו הוא עצמו עדיין אינו יודע בבירור מה יעשה בכמה נושאים קריטיים, כמו תקציב הממשלה הפדרלית, הסכמי הסחר שיש לארה"ב עם מדינות אחרות, לרבות קנדה, מקסיקו, ישראל ומצרים ועוד נושאים רבים. כמו כן לא ברור מה תהיה מדיניותו בנושא מחירי התרופות ובנושא ביטוחי הבריאות, שיש להם השלכות גם על הכנסות בתי החולים, גם על הרופאים וגם על מצבם של מיליוני אנשים מבין אלה שהצביעו בעדו.

במהלך מערכת הבחירות הוא אמר כל מיני דברים: שהוא יוריד את המסים ובפרט את מס הכנסה ומס החברות, שהוא יגדיל את תקציב הביטחון ועוד תקציבים אחרים וגם לא יפגע בקצבאות של גמלאי הביטוח הלאומי האמריקני (The Social Security), כמו שהציעו פוליטיקאים בכירים מהמפלגה הרפובליקנית – זאת אף על פי שלביטוח הלאומי של ארה"ב יש גירעון אקטוארי גדול, כמו במדינות רבות אחרות. כל הדברים האלה פירושם גידול עצום בגירעון של הממשלה הפדרלית. גם המשמעות המעשית של הצהרותיו בעניין מדיניות הסחר איננה נושא פשוט. מומחים רבים סבורים שאם ינסה לבצע את הצהרותיו ייגרם לכלכלת ארה"ב נזק משמעותי.

בארה"ב, ולמעשה גם בארצות אחרות, מקובל שלא כל מה שפוליטיקאי מבטיח במערכת הבחירות הוא גם יבצע אחרי שייבחר. יש לשער שבחודשים הקרובים הוא ידבר עם מקורבים ויועצים שיש להם כל מיני רעיונות והצעות לגבי הנושאים האלה. כידוע, דברים שרואים משם לא רואים מכאן, ובייחוד אחרי שמבהירים לפוליטיקאי את המשמעות המעשית של הדברים.

כסיכום אני מציע לכל מי שמושקע בשוק ההון לא לפעול בפזיזות ולחכות שבועות מספר עד שהדברים יתבהרו קצת יותר. עם זאת, אם יתפרסמו ידיעות חדשות בימים או בשבועות הקרובים, אני שומר את הזכות לשנות את דעתי.

בבקשה תקנו אותי אם אני טועה.

 

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

8 תגובות

 1. יש לי שאלה
  יש לי שאלה נובמבר 13 2016, 12:03
  איזה סיבות יכולות להעלות השוק?

  איסה דבר טוב יכול לקרות?

  השב לתגובה
  • אליהו בורוכוב
   אליהו בורוכוב נובמבר 16 2016, 17:24
   למשל צמיחה

   אם טראמפ יצליח לגרום לכלכלת ארה"ב לצמוח קצת יותר , והרווחים של החברות יגדלו.

   השב לתגובה
 2. ל..
  ל.. נובמבר 15 2016, 09:01
  ממשיך לעלות

  האמריקאים מאמינים בו

  השב לתגובה
 3. אהרוני
  אהרוני נובמבר 16 2016, 10:49
  אם אין יריגות איפה ההלם?

  בגלל ירידות לא נוראיות ביום חחד?

  השב לתגובה
 4. ד
  ד"ר ארליך משה נובמבר 16 2016, 12:05
  אל תפעלו בפזיזות בשוק ההון

  נתת הצעה נבונה שכן פזיזות גורמת לנזקים למשקיעים.

  השב לתגובה
 5. סקפטוש
  סקפטוש נובמבר 18 2016, 09:24
  בבורסה כמו בסקרים

  אף אחד לא מצליח להבין מה עומד לקרות, יש כנראה יותר מידי פרמטרים משפיעים שיוצרים אין סוף צירופים

  השב לתגובה
 6. שולה
  שולה דצמבר 09 2016, 07:48
  בינתיים השוק עולה

  שימשיך כך ומצידי שהנשיא יעשה מה שהוא רוצה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור