JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הכלכלה חזקה מסיסמאות בחירות

לוול סטריט אין סיבה לחשוש מטראמפ

הכלכלה חזקה מסיסמאות בחירות פרופסור דן גלאי
נובמבר 16
09:30 2016

תוצאות הבחירות בארצות הברית הפתיעו את הסוקרים והמומחים, שרובם ככולם חזו ניצחון של קלינטון. גם השווקים הביעו את ציפיותיהם כאשר ביום הבחירות וביום שלפניו עלו באופן משמעותי. נוסף לכך, מניות הפארמה דווקא נפלו, בשל חשש שקלינטון תזכה בבחירות ותטיל מגבלות על מחירי התרופות.

בחצות הלילה בניו יורק, כאשר התברר שבמדינות מפתח מתנדנדות בארה"ב טראמפ מוביל וסיכוייו להשיג 270 אלקטורים הולכים וגוברים, החלו לזרום חדשות על ירידות חדות בחוזים עתידיים על מדדי המניות בארה"ב. ואמנם, במקביל החל המסחר באוסטרליה וביפן בירידות חדות, שכולן יוחסו לתוצאות הבחירות בארה"ב.

בפועל, הסמן החשוב לאי הוודאות הוא מדד ה-VIX, המכונה "מדד הפחד", אשר עלה בלילה בחדות – ממעל 10 נקודות לרמה של כ-30. וכאן טמון הסיפור הגדול. לשוק אין מושג מה צפויה להיות המדיניות הכללית של טראמפ ולאן הוא יכול או רוצה להוביל את הכלכלה. מערכת הבחירות לא התמקדה באג'נדה ובמדיניות מתוכננת אלא בסיסמאות ללא כיסוי.

למעשה טראמפ שיחק בכללים של תכנית ריאליטי בטלוויזיה, שבה המטרה היא לזכות וכל האמצעים כשרים. הבטחות אינן הבטחות ונדרים אינם נדרים. השוק משקף את אי הוודאות הזאת, אף שמבחינה מעשית אין בסיס לחשש ממדיניות כלכלית מסוימת של טראמפ.

ההיסטוריה מלמדת שבדרך כלל יש המשכיות במדיניות הכלכלה במעבר מנשיא לנשיא. האינרציה של החיים הכלכליים חזקה יותר מסיסמאות. הנשיא בארה"ב אינו כול יכול ויש עליו מגבלות. השיטה האמריקנית של איזונים ובלמים מחלקת סמכויות בין גופי ממשל שונים כולל הקונגרס, הסנאט, בית המשפט וגופים נוספים כמו הבנק המרכזי – "הפד" ועוד. יש מדיניות כלכלית שקבע הממשל הנוכחי ולא ניתן לשנות את הכיוון בשיטת "זבנג וגמרנו".

ואמנם, לאחר לילה סוער שבו השווקים, באמצעות החוזים העתידיים, הגיבו באופן השלילי ביותר, ביום למחרת הסתיים המסחר עצמו בעליות מחירים. להערכתי השוק ימשיך להיות תנודתי בשבועות הקרובים, עד שנדע מי יהיה שר האוצר של טראמפ ובכלל מה יהיה הרכב הממשלה שלו. יש לצפות שיועציו הכלכליים ישבו עתה ויתכננו מדיניות לארבע השנים הקרובות.

בשלב הנוכחי לא ברורה משנתו הכלכלית של טראמפ, למעט כמה אמירות לגבי הצורך להבטיח תעסוקה וצמיחה והגברת התחרות במשק האמריקני. לפיכך קשה להעריך מה תהיה השפעת הבחירות על המעמד הכלכלי של ארה"ב בעולם, אך אין סיבה להניח שטראמפ ינהג בחופזה, ללא שיקול דעת רציני. לכן יש להנמיך את מפלס החששות.

 

על המחבר / המחברת

Avatar

דן גלאי

פרופסור. דיקאן מנע"ס המרכז ללימודים אקדמיים (מל"א), יו"ר סיגמא בית השקעות.

20 תגובות

 1. ד
  ד"ר אלי מירלמן נובמבר 16 2016, 10:27
  מוקדם לקוות שטראמפ לא יתערב בכלכלה

  יש לקוות שטראמפ הבין שהכלכלה צריכה לפעול כרגיל בלא שיתערב בה יותר מדי. נכון לעכשיו עדיין קשה לנבא את התנהגותו ומעורבותו בכלכלה. האיש חושב שהוא מבין בכלכלה ועלול להביך את הפדרל רזרב וגופים נוספים.

  השב לתגובה
 2. שמחה ת.
  שמחה ת. נובמבר 16 2016, 10:41
  עוד מעט טראמפ יהיה נדיא בפועל

  לא יכול להיות שהוא לא יסתבך ואז הבורסה תגיב לרעה.

  השב לתגובה
 3. גד
  גד נובמבר 16 2016, 11:16
  בוול סטריט מעריכים שהנשיא יביא צמיחה

  בוול סטריט נרשמת חגיגת עליות שערים מאז שטרמפ נבחר. יתכן שהשוק "מריח" שיהיה נשיא טוב מבחינה כלכלית שיעודד צמיחה.

  השב לתגובה
 4. שניאור
  שניאור נובמבר 16 2016, 11:46
  טראמפ מעודד את שוקי המניות

  מדד הפחד נרגע וחזר לרמה נמוכה יחסית. טראמפ מאותת באופן ברור שהוא בעד שוק המניות וגם צוטט שצריך להוריד את הרגולציה מהמערכת הבנקאית.

  השב לתגובה
 5. ד
  ד"ר ארליך משה נובמבר 16 2016, 12:03
  טרמפ שולט גם בסנט ובקונגרס...

  נכון שנשיא נבחר ממעט לבצע שינויים אלה שטרמפ אינו נשיא רגיל. בידיו גם הכוח שלא היה לאובמה באמצעות שלטון רפובליקני בקונגרס ובסנט ולכן עוד יתכנו הפתעות מצדו גם בתחום הכלכלי.

  השב לתגובה
 6. עמיר
  עמיר נובמבר 16 2016, 12:41
  שוק המניות התעורר לחיים

  סביר להניח שטראמפ לא יבצע חלק מאיומיו וחלק אחר(מהגרים לא חוקיים) יבוצע חלקית בלבד. מבחינת השווקים יתכן שהוא יביא לפריחה למרות עליית הריבית הצפויה בקרוב.

  השב לתגובה
  • מנהל השקעות
   מנהל השקעות נובמבר 16 2016, 13:17
   המעבר מעליות לירידות מהיר ואכזר

   כפי שהתעורר לחיים כך הוא יכול במהירות לשקוע ולרדת. כדאי לציבור המשקיעים לזכור זאת היטב כל יום ביומו. חשוב שהמשקיעים יזכרו זאת היטב.

   השב לתגובה
   • ד
    ד"ר יעל לרר נובמבר 16 2016, 14:04
    אין סיבה לפחד מטראמפ

    בינתיים אין סיבה להיבהל מטראמפ שכן הוא רוצה להגדיל אשראי לעסקים קטנים ולהפחית רגולציה. מהלכיו טובים לוול סטריט ולשווקים. הלוואי שכך יהיה אצלנו בארץ הקודש…

    השב לתגובה
 7. רונן
  רונן נובמבר 16 2016, 16:17
  הכל עדיין לוטה בערפל

  אי אפשר להסיק עדיין מאומה מהמדיניות הכלכלית שטרמפ מתכוון להנהיג. חלק גדול מהבטחותיו לפני הבחירות לא יתקיים ולכן צריך לקוות שתהיה המשכיות בבנק המרכזי ובמדיניות הכלכלית. גם המדיניות כלפי ישראל אינה ברורה "והחגיגות" מוקדמות..

  השב לתגובה
 8. ד
  ד"ר גד אורמן נובמבר 16 2016, 22:35
  טראמפ עלול להתגלות כצרה ובעיה

  דווקא טראמפ עשוי לנהוג כהרגלו בחוסר שיקול דעת ולגרום נזק לכלכלה. הוא חושב שהבנתו רבה משל אחרים בכלכלה(למרות שפשט רגל כמה פעמים), הוא בטוח שהרגולציה שנקבעה על הבנקים בעיקבות משבר 2008 מוגזמת, יש לו כלים לביצוע בקונגרס ובסנט. מטראמפ יש פוטנציאל לצרות צרורות לכלכלה ולעולם.כדאי לקחת זאת בחשבון ולא להרגע כאילו אנו לפני קייטנה ועולם כמנהגו נוהג.

  השב לתגובה
 9. דגן
  דגן נובמבר 17 2016, 09:42
  לא צפויה סערה או בהלה בשווקים

  לא ניכרת בהלה בוול סטריט להפך המגמה חיובית. ניתן להניח שהנשיא החדש יעודד את הכלכלה (השקעות בתשתית) ולא יפעל כנגד הבנקים. לכן אפשרות רגיעה ושווקים חיוביים נראית סבירה.

  השב לתגובה
 10. ורד נהרי
  ורד נהרי נובמבר 18 2016, 00:25
  עולה - ירוק

  ממשיך לעלות גם היום.

  השב לתגובה
 11. ר.
  ר. נובמבר 18 2016, 07:50
  כולם כאן מייחסים כח בפני עצמו לכלכלה

  שוכחים כי הכלכלה מובלת ונקבעת בידי המובילים. יש אין ספור דוגמאות בכל המדינות כיצד מנהיג זה או אחר במעשיו השפיע בצורה ברורה ואפילו קיצונית.

  השב לתגובה
 12. נסים לוי
  נסים לוי נובמבר 19 2016, 11:13
  צריך הבהרה

  אם משנתו של טראמפ לא ברורה עדיין איך אפשר לקבוע שהיא לא תזיק. בדבר אחד ברור, נשיא ארצות הברית במדיניות שלו משפיע מאד על כל מה שקורה במדינה ובעולם כולל הבורסה.

  השב לתגובה
 13. נעמה ש.
  נעמה ש. נובמבר 19 2016, 19:16
  טראמפ כעובדה בעד קפיטליזם חזירי

  כעת נותר רק לדון אם זה יחזק או יחליש את הבורסה

  השב לתגובה
 14. שמחה גרבר
  שמחה גרבר נובמבר 20 2016, 12:34
  יש טיעונים לכאן ולכאן

  כפי שמשתקף מהטוקבקים. אחרי הכל אני נוטה לגישה שלך החיובית.

  השב לתגובה
 15. ח.
  ח. נובמבר 21 2016, 07:58
  מדיניות החוץ תקבע

  מה שיביא לנפילת הבורסה או עליתה זוהי מדיניות החוץ של ארה"ב. אם היא תיצור קרירות מול אירופה וסיןועוד מדינות, הבורסה האמריקאית תיפול לא מעט בין היתר בגלל שמשקיעי חוץ רבים ירתעו.

  השב לתגובה
 16. פרופ. דן גלאי
  פרופ. דן גלאי נובמבר 21 2016, 13:19
  תגובה למגיבים

  ראשית, תודה לכל המגיבים, ולענייניות התגובות. שנית,אין לראות בדברי כהמלצת השקעה אלא להתייחס להתפתחויות בארה"ב בצורה מפוקחת וחסרת פניות פוליטיות ואחרות. ועדיין, ארה"ב בניגוד לארצות רבות אחרות, בנתה מערכת של איזונים ובלמים המקטינה את יכולת הנשיא "להשתולל" כאוות נפשו (תגובה ל-11 במיוחד.) יש לטראמפ כחודשיים לגבש צוות ותוכנית כלכלית לפני כניסתו לבית הלבן. נקווה לטוב.

  השב לתגובה
 17. יחיאל באר
  יחיאל באר נובמבר 23 2016, 12:51
  מתחיל להסתמן כי טראמפ הוא טראמפ

  למרות ניסיונות ההסתרה והאיפור הכבד

  השב לתגובה
 18. נביא הזעם
  נביא הזעם דצמבר 31 2016, 14:22
  הכונו לנפילות

  טראמפ רק צרות יכול להביא

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור