JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מדינה של שוטים?

החלטות מאקרו-כלכליות חסרות היגיון

מדינה של שוטים? שלום רימון
פברואר 02
09:30 2017

עד לשנת 2012 עמד המס על רווחי ההון בבורסה על 20%, בעקבות המלצת ועדת טרכטנברג הועלה המס לשיעור של 25%.

מתוצאות מחקרו של ד"ר רועי שטרן ממחלקת המחקר של בנק ישראל, אנו למדים כי העלאת המס על הבורסה בשנת 2012 ל-25% השפיעה על הרכב תיק הנכסים של הציבור: הקטינו את החזקותיו הישירות בנכסים פיננסיים ובתכניות חיסכון, והגדילו במידה מובהקת את היקף ההחזקה בפיקדונות עו"ש ופח"ק. באותה שנה עמדה ריבית הפריים על 4% בממוצע, ומכאן ואילך ירדה במהירות עד רמה של 1.6% בשנת 2015.

כתוצאה מירידה מקבילה בתשואות על פיקדונות ופח"ק, הקטין הציבור את החזקותיו בפיקדונות אלו והעביר את כספו, בלית ברירה, להשקעות בנדל"ן, קרי לרכישת דירות. מסה אדירה של עשרות מיליארדי שקלים זרמה לשוק הדירות וגרמה לעליות מחירים בעשרות אחוזים.

מחקרו של שטרן קובע כי העלאת מסים על רווחי הון לא הגדילה את ההכנסות ממסים של הממשלה, מכיוון שנעשה פחות כדאִי עבור הציבור להחזיק בנכסים פיננסיים, ואף גרמה להפסדים של מיליארדי שקלים לקופת האוצר.

מאז המהלך הגאוני של פרופסור טרכטנברג ממפלגת המחנה הציוני הסוציאליסטית, ירד היקף הפעילות בבורסה באופן דרמטי, ירד מספר ההנפקות וגיוסי ההון, והבורסה נקלעה לדשדושי חולשה שמעמידים אותה באור מגוחך.

אז מה היה לנו? העלאת מס רווחי הון בבורסה, בריחת הציבור לפיקדונות, הורדת הריבית על פיקדונות, בריחת הציבור לשוק הדירות, עלייה מטורפת של מחירי הדירות בקרוב ל-100%! לאן יברח הציבור מכאן?

האין זו מדינה של שוטים?

ואולי יש צורך עכשיו בסדרת מהלכים הפוכה? להעלות ריבית על פיקדונות ולהוריד את המס על הבורסה? ובכך לשחרר את שוק הדירות מלחצי הביקוש, לגרום להורדת מחירים, ובמקביל להשיב את הבורסה החשובה כל כך לכלכלת המשק ולצמיחה – לחיים.

יתרה מזאת, בדוח החצי-שנתי על יציבותה של המערכת הפיננסית, מזהיר בנק ישראל כי עלייה בריבית תגדיל סיכון לחדלות פירעון של לווי משכנתאות. דוח היציבות מציין כי מצבם של הבנקים בישראל טוב, ואילו הסיכון המרכזי שאליו הם חשופים הוא בשוק הנדל"ן. אף כי המערכת הפיננסית יציבה, היא חשופה לסיכון ממחירי הדירות גבוהים. שוק הדירות מהווה סיכון ליציבות המערכת הפיננסית משום שהיא חשופה אליו במידה רבה, דרך המשכנתאות והאשראי העסקי לענף הבינוי והנדל"ן.

ב-6 השנים האחרונות, הוריד בנק ישראל את הריבית משיעור של 3% (פריים 4.5%) כמעט לאפס, תהליך שגרם כאמור לבריחת כספי הציבור מפיקדונות עם תשואה אפסית, להשקעה בדירות עם תשואה פטורה ממס של 2.5-3% וציפיות לרווח הון. ירידת הריבית גרמה להוזלה דרמטית של עלות המשכנתאות. הוזלה זו גרמה למשקיעים למנף את השקעותיהם באמצעות גיוס משכנתאות בהיקפים של למעלה מ-60 מיליארד שקל בכל שנה, ולרכוש דירות נוספות: דירה שנייה ושלישית, והיו שהגיעו לעשרות דירות בבעלותם, מהלך שיצק שמן נוסף על מדורת המחירים.

ככלכלנים, ידעו פקידי בנק ישראל שהורדת הריבית תגרום לזינוק בביקוש ובמחירי הדירות בעיקר על ידי משקיעים, אך הרימו ידיים בייאוש וטענו שאין ברירה, כי בשל ירידת הריבית בעולם, הם חייבים להורידה במקביל בישראל, כדי למנוע התחזקות השקל ופגיעה ביצוא.

הם כנראה שכחו שבנק ישראל הוא גם הרגולטור של הבנקים, ובכוחו להשפיע על הצפת שוק הדירות באשראי זול למשקיעים, הגורם לעלייה מטורפת במחירי הדירות.

צו רגולטורי פשוט של הנגידה, למנוע מתן משכנתאות למשקיעים ספקולנטים (בעלי יותר מדירה אחת), יכול היה לעצור את השתוללות המחירים. משכנתאות מיועדות לחסרי דיור ולמשפרי דיור לצורכי מגורים ולא לצורכי ספקולציות הוניות.

בדוח החצי-שנתי על יציבות הבנקים, מזהיר בנק ישראל מפני סיכונים פיננסיים ליציבות הבנקים כתוצאה מחדלות פירעון של לווי משכנתאות וקבלני בניין – סיכונים פיננסיים שבנק ישראל עצמו גרם להם כתוצאה ממחדליו בתחום הרגולציה על הבנקים.

מדינה של שוטים, כבר אמרנו?

על המחבר / המחברת

שלום רימון

שלום רימון

עורך מדור: כלכלה. כלכלן ומוסמך במנהל עסקים (MBA). בעבר: כלכלן ראשי בקונצרן גדול, סמנכ"ל כספים בחברה ציבורית, מנהל קונצרן בחו"ל. כיום: איש עסקים, בעלים ומנהל חברות, ויזם סטארט-אפ.

9 תגובות

 1. אני שואל
  אני שואל פברואר 02 2017, 13:40
  אתה מכיר החלטה אחת שאיננה כזאת

  שלא נכנסת לקטגורית ההחלטות של שוטים ושהתקבלה בעשר השנים האחרונות?

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני פברואר 02 2017, 13:50
  לשלום רימון הנכבד

  לא מדינה של שוטים. מדינה של ממזרים-חוכמולוגים. בנו משאבה שעובדת נגד כוח הכובד. שואבת מלמטה למעלה. מהעם למנהלים של העם. מה שואבת? – כסף.

  השב לתגובה
 3. כרמלה ש.
  כרמלה ש. פברואר 06 2017, 17:53
  ההחלטות הלא הגיוניות רק יחמירו

  הכל פופוליזם. משהו מטורף קורה. ורק מחמיר.

  השב לתגובה
 4. שמואל גרוסמן
  שמואל גרוסמן פברואר 10 2017, 12:59
  ובנתיים מחירי הדירות רק עולים

  למרות כל התחזיות שלכם

  השב לתגובה
 5. שלום רימון
  שלום רימון Author פברואר 12 2017, 16:48
  האמנם מר גרוסמן?

  על פי האוצר, בדצמבר אשתקד נמכרו 9,800 דירות – ירידה של 7% לעומת החודש המקביל ב-2015 והרמה הנמוכה ביותר מאז 2011. מכירת דירות חדשות צנחה ב-28% ורכישת דירות להשקעה צללה ב-30%

  אביב גוטר כלכליסט 15:3112.02.17

  השב לתגובה
 6. שוקי
  שוקי מרץ 01 2017, 14:54
  הנה כחלון כבר טוען שהצליח

  ושבקרוב יהיה עוד יותר טוב

  השב לתגובה
 7. נ'
  נ' מרץ 05 2017, 12:25
  כן. מדינה של שוטים

  כן כן

  השב לתגובה
 8. מ....
  מ.... מרץ 23 2017, 19:16
  בלי לחפור יותר מידי

  אני חושב שתבוא אי יציבות וירידה במניות ולכן עליה בנדל"ן

  השב לתגובה
 9. עדנה שומר
  עדנה שומר מאי 03 2017, 11:58
  לא רק ביקורת

  המצב הכלכלי בסך הכל טוב. סימן שההחלטות שמקבלים לא כל כך גרועות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בכלכלה

יתר המאמרים במדור