JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ה"חתולים בשק" של טבע

קונצרן הענק מתקשה להתאושש

ה"חתולים בשק" של טבע commons.wikimedia.org
אוגוסט 31
10:20 2017

בימים טרופים אלה העוברים על קונצרן "טבע" הענק, שבשיאו, אך לפני שנתיים, עמד על שווי של כ-70 מיליארד דולר, מדברים כולם על שתי הרכישות האומללות בטבע של שני חתולים שחורים בשק: עסקת הרכש של "אקטביס ג'נריקס" מקונצרן "אלרגן" בכ-40 מיליארד דולר ועסקת רכישת "רימסה" המקסיקנית ב-2.5 מיליארד דולר.

אכן, שני חתולים שמנים שהצליחו להדיח את קונצרן התרופות המפואר אל עברי פי פחת. טבע נאלצה למחוק כ-6 מיליארד דולר מנכסיה בשל ירידת ערך כלכלית של החתול הראשון – אקטביס, לצמצם דרמטית את הדיבידנד השנתי לבעלי המניות, להוריד את תחזיות ההכנסה והרווח ולפטר את מנהליה הכושלים ארז ויגודמן ואייל דשא.

התוצאות לא איחרו לבוא. פשוט לא ייאמן איך נפל ערך החברה ב-75% תוך שבועות ספורים לרמה של כ-17 מיליארד דולר. לנוכח השתלשלות אירועים כזאת אפשר לאבד כל שמץ של אמון בשוק ההון, באנליסטים, בחברות הדירוג ובכל ה"גאונים הפיננסיים" שמספקים לנו הערכות שווי ותחזיות רווחיות והמלצות השקעה וכיו"ב. שכן איפה הם היו, כל החכמים שניתחו בקפידה את פוטנציאל הרווחיות של כל מגזר בחברה, הקופקסון, התרופות הגנריות, התרופות האינובנטיות, הסינרגיה העסקית ברכישת אקטביס, והגיעו למסקנות ולהמלצות לגבי מניית טבע? איך ייתכן שמניה שנסחרה ממש לא מזמן בשווי של כ-65 דולר צונחת בזמן קצר למחיר של 16–17 דולר?

ובכן, התשובה לכך: חפשו את החתולים!

לא, לא את עסקאות החתול בשק של אקטאביס ורימסה, אלא את החתולים השמנמנים לוחכי השמנת בדירקטוריון טבע. כל אותם דירקטורים עיוורים, חירשים ואילמים – כמו שלושת הקופים – שהחרישו בישיבות הדירקטוריון כאשר הוצגו לאישורם העסקאות המפוקפקות הנ"ל, בעודם לוקקים את השמנת – משכורות עתק ובונוסים וישיבות עתירות מנעמים ומשמנים. אלה הם החתולים בשק של טבע, ובעטיים נפל הקונצרן האדיר והמבטיח הזה.

איפה היו הגב' גליה מאור המנכ"לית לשעבר של בנק לאומי, ויוסי ניצני יו"ר הבורסה לשעבר, ורופא הילדים פרופסור יצחק פטרבורג – לשעבר מנכ"ל קופת חולים, וחמי פרס הגורו של ההייטק הישראלי, ואמיר אלשטיין מצאצאי המייסדים, וז'אן מישל חלפון וג'רלד ליברמן ועוד אחרים הממותגים כתותחי-על בשוק ההון הישראלי והבין-לאומי, מומחים מאין כמותם לניהול עסקים ולקבלת החלטות בהיקפים של מיליארדים…

איך בשם אלוהים הם אישרו את עסקת אקטביס המפוקפקת במחיר מטורף, פי שניים ושלושה משוויה האמיתי בשוק הפארמה על רקע שחיקת מחירי התרופות ולחץ רגולטורי ושיווקי להורדת המחירים בשוק הפארמה הגנרי? איך למען השם אישרו את העסקה ה"מינורית" של 2.5 מיליארד דולר ברכישת חברה מקסיקנית חסרת כל ערך? מי בדק? מי ערך דיו-דיליג'נס (בדיקת נאותות)? מי הכין הערכת שווי? לעומד מן הצד הדירקטוריון הזה נראה כמו חבורת חכמי חלם הכוללת חובבנים בורים נטולי ידע וחסרי אחריות.

ארז ויגודמן וחבר מרעיו, כולל סמנכ"ל הכספים דשא, הצליחו, בהתלהבות ילדותית מסונוורת מכוחניות יתר וממגלומניה, ללהטט באופן מדהים בפני הדירקטוריון המנומנם ולקבל אישורים לכל העסקאות ההזויות שלהם, שהיו בהן סיכונים אדירים לאיתנות הפיננסית של קונצרן טבע.

הגב' גליה מאור הנכבדה, מומחית בין-לאומית לסיכונים פיננסיים, שניהלה את הבנק הגדול במדינה במשך שנים, שמכירה את כל הכלים הפיננסיים לבדיקת עסקאות והובילה לא מעט כאלה – היכן הייתה? בתרדמת? מה חשבה לעצמה, שחברת טבע – ששוויה היה כ-70 מיליארד דולר – תבלע בקלות את אקטביס במחיר של 40 מיליארד דולר מבלי להכניס את טבע למצוקת אשראי ולסיכוני חדלות פירעון?

ועכשיו, בעיצומו של המשבר בטבע, כל הדירקטורים נאלמו דום. אף לא אחד מצייץ או לפחות סופק כפיים למראה המשבר שהוא אחראי לו. החתולים השמנים של טבע ממשיכים ללקק את השמנת, בלי לתת את הדין על הנזק האדיר שגרמו לחברה, לעובדים ולמשקיעים. יתרה מכך, איש אינו מקבל אחריות ומתפטר!

גם המהלך הדחוף ביותר – איתור מנכ"ל חדש שיחזיר את החברה לדרך המלך – מתנהל בעצלתיים. מה בוער לפטרבורג רופא הילדים, המנכ"ל הזמני, לפנות מקומו למנכ"ל מקצועי ולוותר בכך על משכורות עתק, על תנאי שכר ועל הטבות שאפילו לא חלם עליהם כרופא ילדים?

אם בעלי המניות לא ינקטו יוזמה ויפעילו לחץ על הדירקטוריון, כפי שעשה מר בני לנדא, מצבה של טבע ימשיך להידרדר, עסקיה יצטמצמו, עובדיה יפוטרו, הרווחיות תישחק, ומכאן והלאה ימים יגידו.

על המחבר / המחברת

שלום רימון

שלום רימון

עורך מדור: כלכלה. כלכלן ומוסמך במנהל עסקים (MBA). בעבר: כלכלן ראשי בקונצרן גדול, סמנכ"ל כספים בחברה ציבורית, מנהל קונצרן בחו"ל. כיום: איש עסקים, בעלים ומנהל חברות, ויזם סטארט-אפ.

16 תגובות

 1. פראייר
  פראייר אוגוסט 31 2017, 14:16
  לברוח

  לברוח

  השב לתגובה
 2. בחוץ
  בחוץ ספטמבר 01 2017, 13:17
  לברוח

  לברוח

  השב לתגובה
 3. נורית גפן
  נורית גפן ספטמבר 02 2017, 19:05
  ביותר מידי מקרים אין קשר בין הדוחות

  הכספיים לבין המצב בפועל או במילים אחרות = פייק דוחות

  השב לתגובה
 4. אליהו בורוכוב
  אליהו בורוכוב ספטמבר 03 2017, 09:38
  לקח למשקיעים קטנים

  המקרה של טבע הוא דוגמה של "מינוף מוגזם", כלומר לקיחת הלוואות בהיקף גדול. הלקח למשקיעים הקטנים- לשים לב, כשחברה לוקחת הלוואות גדולות זה סימן אזהרה, מה שקוראים "אור אדום". במקרה הזה כדאי לברוח!

  השב לתגובה
 5. ברוך נצר
  ברוך נצר ספטמבר 04 2017, 13:00
  אני מאמין שטבע תתאושש ותבריא

  אבל תצטמצם משמעותית ושווי השוק שלה ירד מאוד.

  השב לתגובה
 6. בעילום שם
  בעילום שם ספטמבר 04 2017, 14:22
  טבע

  אם פעם, בספר השיאים של גינס, ירצו לקבוע מקום ראשון לחברות בקטגורית "ישראבלוף" טבע תקבל מקום ראשון עם פער ענק מהחברה שתקבל את המקום השני. פרט ליצור תרופה אתית אחת, קופקסון,
  טבע איננה חברה פרמצבטית. טבע היא חברה שמעתיקה תרופות של אחרים, קוראים לזה גנריקה, ומוכרת אותן, בהרבה מקרים, תוך שימון מסלולי המסחר.
  טבע איננה משלמת מיסים בארץ בתוקף הסדר מיוחד עם השלטונות, שגם אותו יש לבדוק.
  טבע לקחה מנהל בלתי מתאים בעליל (ויגודמן) שדרדר אותה לקרשים. הממונה על הגנריקה, סיגי אולפסון, התפטר וברח מישראל מיד עם השלמת רכישת חברה בחו"ל במחיר עתק, בלתי מוצדק לחלוטין. יש לבדוק מי קיבל עמלות ודמי תיווך על עסקה זו.
  יש לבדוק את אחריותו של מנהל הכספים, אייל דשא, לפשלות הכלכליות.
  מישהו צריך לתת לציבור שהפסיד סכומי עתק דין וחשבון.
  לא יוכל לעשות זאת בנו של אלי הורביץ שהתאהב בעוזרת תאילנדית או אמיר אלשטיין שהוא נצר עלוב למייסדי בית המרקחת אסיא.
  השאלה היא מתי טבע תתפרק ומה מכל הסאגה הזו יישאר בחיים.
  שומר נפשו ירחק.

  השב לתגובה
  • שלום רימון
   שלום רימון Author ספטמבר 04 2017, 14:57
   ומה עם החתולים ?

   האם החתולים השמנמנים בדירקטוריון שאישרו כלאחר יד את העסקות ההזויות של ויגודמן ודשא יכולים לרחוץ בניקיון כפיים?
   ויגודמן התברר כאופורטוניסט עסקי חסר אחריות, מגלומן הזוי, ודשא כבובה על חוט שלו, אבל איפה גליה מאור? ופטרבורג? וכל האחרים שענו הן ואמן…
   אשמתם לא פחותה ואף רבה יותר…וראה זה פלא הם ממשיכים לכהן כנושאי משרה מכובדים בדירקטוריון טבע כמו טפלון שלא דבק בו רבב…

   השב לתגובה
   • בעילום שם
    בעילום שם ספטמבר 04 2017, 20:06
    גליה מאור

    מר שלום רימון – מה אתה רוצה מגליה מאור? – הגברת היא עבריינית סדרתית. הייתה מפקחת על הבנקים כשהתמוטטו המניות הבנקאיות. מאות אלפי ישראלים הפסידו הון עתק. הבנקאים נשפטו ופוטרו והגברת הלכה לנהל את בנק לאומי. תחת ידה הבנק רימה את שלטונות ארצות הברית והבנק שילם 400 מיליון דולר קנסות לאמריקאים. עוד – היא לקחה את אלי הורביץ (כן זה מטבע) שיהיה יו"ר בנק לאומי. הוא פישל ונזרק מהבנק אחרי זמן קצר. אבל זה לר הספיק לגברת מאור. אחרי פרישתה מלאומי היא התמנתה לדירקטורית בטבע וממשיכה לעבור על החוק וגם לגרום הפסדים לציבור.
    מר רימון היקר – גליה מאור היא החתולה הכי שמנה. אתה צודק בביקורת שלך. השאלה היא מתי המשטרה תתחיל בחקירה.

    השב לתגובה
 7. מאיר דנון
  מאיר דנון ספטמבר 27 2017, 14:13
  אז נהיה שקט והמניה צללה

  וכל האשמים עברו בשלום

  השב לתגובה
 8. איתן פלג
  איתן פלג נובמבר 09 2017, 05:51
  אני מתחיל לחשוש שהחברה תיעלם בכלל

  עד כדי כך גרוע המצב לדעתי.

  השב לתגובה
 9. אלברט
  אלברט דצמבר 23 2017, 13:17
  והנה בא הסוף

  או בעצם התחלת הסוף

  השב לתגובה
 10. דודי אילת
  דודי אילת דצמבר 24 2017, 19:48
  מאמר מצויין

  מאמר טוב מאוד
  במאמר שכתבתי זה עתה נתתי גם את הבסיס הרלוונטי לכשלים שהזכרת

  השב לתגובה
 11. מירי ש.
  מירי ש. ינואר 30 2018, 10:19
  אתמול מאמר אופטימי בגלובס

  ממש לא בטוח דאפשר להציל את טבע.

  השב לתגובה
 12. ח. ל.
  ח. ל. מרץ 05 2018, 12:49
  אם הייתי יודע מה יהיה בטבע הייתי מיליארדר

  זה הולך להצלחה מחדש או לקריסה והכל בטווח קצר יחסית. כלומר יש כאן מקרה קלאסי של אפשרות להרוויח או להפסיד הכל בבורסה.

  השב לתגובה
 13. אנה גולדנברג
  אנה גולדנברג אפריל 16 2018, 14:50
  ובינתיים, טבע מוכרת עוד ועוד חברות בת בארץ

  הם הולכים ונעלמים
  לדעתי ישרדו אבל כגורם לא מרכזי בשוק התרופות העולמי

  השב לתגובה
 14. שרגא ינון
  שרגא ינון אוקטובר 12 2018, 11:14
  דוקא המניה עלתה מאז

  נקוה שימשך כך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בכלכלה

יתר המאמרים במדור