JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מדד הפחד

הזעזועים בשוק בעקבות עליית מדד VIX

מדד הפחד צילום: KMJ wikimedia commons
מרץ 02
09:30 2018

מדד VIX, המכונה "מדד הפחד", מבטא את חששות המשקיעים בתקופות שבהן שוקי המניות נוטים לרדת בחדות, או בתקופות שבהן השוק תנודתי. ביום שני 5.2.2018 עלה מדד VIX ביותר מפי שניים (העלייה הגדולה ביותר ביום אחד מאז קיומו) עלייה שגרמה לזעזועים גדולים בשוקי ההון, ולהפסדים גדולים למשקיעים שהשקיעו במכשירים פיננסיים, בשל הימורים שהמדד הזה דווקא ימשיך לרדת.

את מדד VIX הגו ופיתחו ב-1986 שני כלכלנים ישראלים, פרופ' דן גלאי ופרופ' מנחם ברנר, ופרסמו אותו בעיתונות המדעית. מדד VIX אמור לאמוד את התנודתיות הצפויה בבורסה האמריקנית. הוא מחושב לפי סטיות התקן הגלומות במסחר באופציות על מדד מחירי המניותStandard and Poors 500  ל-30 הימים הבאים.

שני כלכלנים ישראלים אחרים, שמואל האוזר מהקריה האקדמית אונו ופרופ' רפי אלדור מהמרכז הבינתחומי, פיתחו "מדד פחד" ישראלי הנקרא: Tel Aviv Vix, המחושב על בסיס האופציות על מדד תל-אביב 35.

בעשור האחרון פיתחו חברות פיננסיות ובתי השקעה "נכסים פיננסיים", כמו קרנות שמשקיעות בחוזים על מדד VIX, שהם למעשה הימורים על מה שיקרה למדד הזה. משקיעים שחיפשו דרכים להרוויח כאשר הריבית כל כך נמוכה, רכשו את האופציות האלה.

בשנת 1993 השיקה בורסת האופציות והחוזים העתידיים בשיקגו, חוזים על המדד הזה. החל משנת 2004 היו בתי השקעה שהציעו לקנות vix forward והחל משנת 2006 אופציות על המדד. החוזים האלה נסחרים בבורסת האופציות בשיקגו.

במשך העשור האחרון מאז המשבר ב-2008-2007 התנודתיות הלכה ופחתה, כך שמחיר האופציות לקנות את המדד בעתיד ירדו פחות או יותר בהתמדה. התוצאה הייתה שקרנות שהשקיעו בחוזים על המדד הפסידו. למשל הקרן הגדולה ביותר שהנפיק הבנק הבריטי הגדול Barclays  הפסידה 99% משוויה מאז שהונפקה ב-2009.

לעומת זאת באותה תקופה כאשר המדד ירד, מי שמכר חוזים למכירת המדד בעתיד, או מי שקנה חוזים PUT – הרוויח. אומנם הרווחים היו קטנים, אבל משקיעים שחיפשו דרכים להרוויח נמשכו אל האפשרות הזאת. בקרנות שהשקיעו בחוזים כאלה הצטברו סכומים די גדולים שהגיעו בינואר האחרון ל-3.7 מיליארד דולר. בקרן הגדולה ביותר שנוהלה על ידי הבנק השוויצרי Credit Swiss היו בינואר השקעות בשווי 1.9 מיליארד דולר. אבל כפי שהתברר ב-5 בפברואר, כל אלה לא העריכו את עוצמת הסיכון שיש בחוזים הללו. הקרן בניהול Credit Swiss הפסידה למוחרת היום 92% משוויה.

זהו, כנראה, טבע האדם – כשהמצב טוב או תקין, אנשים נוטים להניח שכך יימשך תמיד, ומתנהגים בהתאם. לוקחים סיכונים גדולים וכאשר מגיעה נפילה, מסיבה זאת או אחרת, המפולת עלולה להיות קשה מאוד.

מטריד הוא שגם ממשלות, בנקים מרכזיים ובתי השקעות שאמורים להתנהל בצורה אחראית יותר לוקים גם הם בדפוסי התנהגות כאלה. יו"ר ה"פדרל רזרב" אלן גרינספן המשיך במדיניות הריבית הזולה, שעודדה את התרחבות האשראי ואת השיווק המאסיבי של אגרות חוב "בגיבוי משכנתאות" במשך עשור עד המשבר ב-2007. אחרי המפולת ב-5 בפברואר של התעודות והקרנות שהימרו על ירידת מדד VIX, כלומר אחרי שהסוסים כבר לא היו באורווה נזכרו כמה מנהלי השקעות ו"מפקחים" (רגולטורים) שנרדמו בשמירה, שצריך לנעול את האורווה. למשל בית ההשקעות האמריקני הגדול "פידליטי" הודיע שימנע מלקוחותיו להשקיע בתעודות שהן הימור על מדדVIX .

גם בתי השקעות ישראליים סבלו מן ההפסדים של קרנות VIX. בית ההשקעות אי-בי-אי הודיע כי כמה לקוחות עצמאיים שפעלו באמצעותו הפסידו סכומים גדולים כתוצאה מהשקעה בחוסר (בשורט) בתעודות סל של מדד VIX. הלקוחות האלה חרגו ב-12.5 מיליון דולר ממסגרת האשראי שלהם. אם הלקוחות לא יפרעו את חובותיהם, בית ההשקעות ירשום הפסד.

בית ההשקעות אפסילון השקיע עבור קרנות נאמנות שבניהולו בתעודת סל שערכה ירד תוך יום ב-99%, כלומר נמחקה. לפי הערכה, ההפסד של הקרנות כתוצאה מכך יהיה כ-1%. עיקר הנזק בקרנות מהסוג הנקרא 90/10. גם בית ההשקעות פסגות השקיע בתעודות כאלה, אולם על פי ההערכות ההפסד של הקרנות שבניהולם קטן יותר מזה של הקרנות שבניהול אפסילון.

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

5 תגובות

 1. שלום צור
  שלום צור מרץ 02 2018, 11:52
  רוב האנשים לא מבינים בבורסה

  בלי מושג בכלכלה
  מתנהגים כמו עדר
  ולכן עליות לא הגיוניות
  ונפילות לא סבירות
  לכן יש מה לפחד

  השב לתגובה
 2. בארי
  בארי מרץ 04 2018, 11:42
  תודה על מאמר מעניין

  הסבר מקצועי שמובן לכל קורא

  השב לתגובה
 3. עופר עבדי
  עופר עבדי מרץ 06 2018, 12:05
  אי וודאת מוחלטת

  השלטון עובר למפלגות ולמנניגים פופוליסטים
  האיחוד האירופי מתפורר
  התנגשות אינטרסים בין ארה"ב לאירופה ועוד יותר חשוב מול סין
  חוסר יציבות פוליטית
  עליית רדיקלים
  בקיצור להזהר מהשקעות בשוק ההון ובכלל

  השב לתגובה
 4. משקיע קטנטן
  משקיע קטנטן מרץ 28 2018, 15:41
  כעת ממש תקופה מפחידה

  טראמפ, בריטניה עוזבת השוק האירופאי, צפון קוריאה, פוטין ….

  השב לתגובה
 5. אליהו בורוכוב
  אליהו בורוכוב מרץ 30 2018, 08:28
  על הסיכונים ואיך להתגונן

  אכן הסיכונים גדולים , כדאי לקרוא מה שכתבתי כאן באוגוסט על הסיכונים ואיך להתגונן. ובמה שכתב זיו רייך בינואר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור