JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

סיפורו של בנק

מיזוג בנק איגוד ובנק מזרחי טפחות

סיפורו של בנק ד"ר אליהו בורוכוב
מאי 30
09:30 2018

במשך שנים רבות היה בנק איגוד חברה בת של בנק לאומי, אך נשאר והתקיים כבנק נפרד, ולא מוּזג לתוך בנק לאומי. בין הבנקים התקיימו שיתופי פעולה. למשל, לבנק איגוד הייתה מומחיות באשראי ליהלומנים, אבל משום שהוא לא היה יכול לשאת בסיכוני האשראי, היה בינו ובין בנק לאומי הסדר, שעל פיו לאומי נושא ב-50% של הסיכון ומקבל 50% מהרווחים. ההסדר הזה התקיים עד שאחד המפקחים טען שהוא עומד בסתירה לכללי החוק למניעת הגבלים, ושני הבנקים נאלצו להפסיק את שיתוף הפעולה ביניהם.

בעקבות פרשת ויסות המניות והמשבר בשנת 1983 רכשה הממשלה את מרבית המניות של כל הבנקים, ובכללן גם של בנק איגוד. בשנת 1993 החליטה הממשלה שהגיע הזמן להפריט את בנק איגוד. כשחיפשו קונים נמצאו שלושה בעלי הון שהיו מעוניינים או מוכנים להשקיע חלק מהונם ברכישת מניות הבנק: שלמה אליהו (כיום בעל מניות השליטה בחברת הביטוח הגדולה מגדל), דוד לובינסקי (שעשה את הונו בעסקי יבוא מכוניות) וישעיהו לנדאו (שהיה קבלן בניין ועבודות עפר). השלושה קנו 70% ממניות הבנק תמורת 130 מיליון דולר.

בשנים שלאחר הקנייה, השלושה ובני משפחותיהם לא רוו נחת מן ההשקעה. בעשור האחרון סבל הבנק מ"הפסדי אשראי" (כלומר הפסדים בגלל כמה לווים גדולים שלא פרעו את חובותיהם). כיום הרווחיות של הבנק נמוכה בהשוואה לבנקים הגדולים. התשואה על ההון של בנק איגוד היא כ-5% עד 5.5%. לשם השוואה, התשואה על ההון של בנק לאומי היא כ-7% עד 7.5%. לפי שווי המניות של בנק איגוד בבורסה בשבועות האחרונים, שוויו של הבנק הוא בערך 1.34 מיליארד שקל. הסכום הזה הוא בערך מחצית מההון העצמי של הבנק שהינו כ-2.5 מיליארד שקל.

בעלי מניות השליטה רוצים למכור את המניות, במיוחד מעוניין בכך שלמה אליהו שרוצה לפרוע חלק מההלוואות שלקח כדי לקנות את מניות השליטה בחברת הביטוח מגדל. השלושה מצאו קונה שמוכן לשלם עבור המניות יותר מן המחיר בבורסה – בנק מזרחי טפחות.

החלק המוזר של הסיפור הוא שהמפקחת על הבנקים מוכנה להסכים לכך שבנק מזרחי טפחות ישתלט על בנק איגוד – בנק חי ובועט, שיש לו עובדים ולקוחות, שההון העצמי שלו הוא 2.5 מיליארד שקל – ויבלע אותו. עקב הלחץ של שר האוצר ויועציו שרוצים "להגביר את התחרות" בין הבנקים, ואשר הקימו לשם כך את "ועדת שטרום", הסכימה המפקחת על הבנקים, כדי להקל על הקמת בנקים חדשים, לאפשר הקמת בנקים עם הון עצמי זעום של 100 מיליון שקל. (לדעתי זהו סכום מגוחך בשביל בנק במאה ה-21 שצריך להשקיע פי כמה וכמה במחשבים ובתוכנות).

כיצד אפשר להסביר את הסכמתה של המפקחת על הבנקים למיזוג בין שני הבנקים? הרי ברור שהמיזוג לא יגביר את התחרות, אלא יפחית אותה. התחרות בשוק אוליגופולי, כמו שוק הבנקאות, איננה נמדדת רק בנתח שוק. גם נוכחותו של גורם קטן בשוק מהווה איום על הגדולים ויכולה להשפיע על התנהגותם. יתרה מזאת, הרושם שלי הוא שחלק מן הבוחשים בדיונים האלה אינם מבינים שהתחרות בשוק המוסדות הפיננסיים היא לא רק על מחיר. בשוק הזה התחרות היא על שירות, על יחס, על מיקום. בנק במרחק הליכה מהבית, שבו מכירים אותך ומקבלים אותך בחיוך ואולי מציעים לך ספל קפה, איננו בנק שבו אף אחד לא מכיר אותך.

ככל הידוע, שר האוצר ושר הכלכלה מתנגדים למיזוג הזה. אבל מבחינה משפטית הנושא מונח על שולחנה של הממונה על ההגבלים העסקיים. העניין תלוי בהחלטתה. השאלה היא האם היא תעשה את מה שמצופה ממנה ותבלום את היוזמה הזאת.

ועוד הערה: בבנק יש עובדים. יש מי שאומר שהבנק זה העובדים. הנהלת בנק מזרחי טפחות תפטר כנראה חלק מהעובדים של בנק איגוד. לא ברור האם בעלי המניות או נציגי בנק מזרחי טפחות ניהלו עם העובדים משא ומתן על המשך העסקתם או פיטוריהם, ואם הגיעו להסכמות. העובדים מצידם כבר קיימו כמה "שביתות אזהרה". אם עובדים רבים יפוטרו ייתכן שחלק מהלקוחות ינטשו את הבנק, אם מפני שהעובדים שטיפלו בהם בעבר יעזבו את הבנק, ואם מפני שאינם רוצים להיות לקוחות של בנק מזרחי טפחות.

תקנו אותי אם אני טועה.

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

5 תגובות

 1. רונאל בצלאל
  רונאל בצלאל מאי 30 2018, 12:05
  לבעיה עם הבנקים יש רק פתרון אחד

  רישיונות לבנקים אינטרנטיים אבל לא לנקים שכבר קיימים

  השב לתגובה
 2. יחיאל ברוש
  יחיאל ברוש מאי 31 2018, 14:27
  הקדמת את המפקח על ההגבלים

  החליטו על פי המלצתך

  השב לתגובה
 3. טירן לוין
  טירן לוין מאי 31 2018, 18:47
  אי קיום תחרות בבנקאות הישראלי

  קטסטרופה אמתית למשקי הבית ולעסקים הקטנים

  השב לתגובה
 4. ל
  ל יוני 01 2018, 11:12
  מאמר טוב וחשוב

  נקווה שהתחאות בעף הבנקאות תגבר

  השב לתגובה
 5. חיים גלמן
  חיים גלמן יוני 03 2018, 13:09
  אתה צודק

  אבל זאת רק התחלק פירוק המונופול של הבנקים כנגד הצרכנים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור