JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

העשבים השוטים שסיבכו את חברת התרופות

הצרות של חברת התרופות Bayer

העשבים השוטים שסיבכו את חברת התרופות ד"ר אליהו בורוכוב
ספטמבר 08
09:30 2019

לפני שבועות מספר כתבתי כאן על הצרות של חברות הפארמה (Pharma), כלומר יצרניות התרופות. הזכרתי את חברת טבע, והוספתי שטבע אינה החברה היחידה שהסתבכה בצרות גדולות. לפניכם הסיפור של חברת Bayer.

חברת Bayer היא חברת כימיה ותרופות חשובה שמרכזה בגרמניה, בעיר Leverkusen, הנמצאת במדינת נורד ריין וסטפליה, בין קלן ודיסלדורף. לחברה יש היסטוריה ארוכה. היא נוסדה ב-1863 על ידי פרידריך באייר.

החברה מייצרת תרופות חשובות, בראש ובראשונה אספירין – תרופה חשובה, ויש האומרים שהיא אחת התרופות המועילות ביותר. Bayer מייצרת אספירין מאז 1899, אך כמובן היא אינה היחידה, שכן הפטנטים והשם המסחרי פקעו מזמן. בשנת 2011 יוצרו בעולם 40 אלף טונות של אספירין. אבל Bayer זה לא רק אספירין, החברה פיתחה ומייצרת גם תרופות אנטיביוטיות, גלולות למניעת היריון, תרופות נגד היווצרות קרישי דם, אינטרפרון (Interferon beta), תרופות נגד גידולים סרטניים ועוד.

החברה מייצרת גם הרבה תרופות שנמכרות ללא מרשם, למשל למניעת שיעול, לטיפול בכאבי גרון, לטיפול בעור, תכשירים שהם ספק תרופות ספק קוסמטיקה, תוספי מזון, ויטמינים ותרופות וטרינריות. בשנת 2004 הפרידה החברה את חטיבת הכימיקלים שלה לחברה נפרדת, שנרשמה בבורסה בפרנקפורט – מהלך שנקרא Spin off . החברה פועלת כבר שנים מספר גם בתחומים של Agro Business, כלומר ביוטכנולוגיה, הנדסה גנטית ותכשירים כימיים לחקלאות.

השנים האחרונות לא היו טובות ל-Bayer. סך המכירות שלה – במאזן המאוחד, כלומר עם כל החברות הבנות – היה 42.2 מיליארד יורו בשנת 2014, ו-46.7 מיליארד יורו ובשנת 2016, אך מאז ירד ובשנת 2018 היה רק 39.5 מיליארד יורו. הרווח הנקי ירד מ-4.5 מיליארד יורו ב-2016 ל-1.7 מיליארד יורו בשנת 2018. מחיר המניה ירד מ-120 יורו בשנת 2017 ל-63.5 יורו ב-12.8.2019. בשבועות שעברו מאז, מחיר המניה עלה מעט. ב-23.8.2019 היה מחיר המניה 67 יורו. כתוצאה מכך נחתך שווי השוק של החברה בכמעט 50%, מכ-114 מיליארד יורו באמצע שנת 2017 ל-59.6 מיליארד יורו בשבוע השני של אוגוסט השנה. חלק מן הירידה מוסבר על ידי ההסתבכות שאתאר להלן.

בשנת 2016 החליטה הנהלת Bayer להתרחב בתחום Agrochemical וביוטכנולוגיה בשירות החקלאות. היא רכשה את החברה האמריקנית Monsanto ושילמה 63 מיליארד דולר לבעלי המניות שלה. שימו לב שזה בקירוב השווי הנוכחי של Bayer, כולל מונסנטו.

מונסנטו היא חברה אמריקנית חשובה בתחומים המדוברים, אולי מספר 1 בעולם. זאת חברה ותיקה שנוסדה ב-1901 במדינת מיזורי. החברה העסיקה במשך השנים כימאים וחוקרים והם גילו והמציאו חומרים שהביאו הרבה תועלת. לדוגמה, לפני 60 שנה פיתחו כימאים בחברה חומר ששימש לייצור אבקות כביסה. הפטנט והידע נמכרו לחברת יוניליוור. בשנים 1944–1972 ייצרה החברה די-די-טי, חומר שהורג יתושים וחרקים אחרים, ובעזרתו הודברה מחלת המלריה בארצות רבות וביניהן בישראל. ב-1972 נאסר החומר לשימוש בארצות הברית. בשנות ה-60, בזמן מלחמת וייטנאם, מונסנטו סיפקה לצבא ארצות הברית חומר שנקרא Agent Orange. הצבא האמריקני ריסס את החומר על יערות שבהם הסתתרו אנשי הוייטקונג, והחומר גרם לעצים להשיר את עליהם. אנשים שנחשפו לחומר הזה חלו במחלות קשות. למונסנטו יש שונאים רבים בארצות הברית וגם בארצות אחרות – אנשים שמתנגדים באופן גורף להנדסה גנטית ואנשים שכועסים על החברה שייצרה חומרים רעילים כמו די-די-טי ו-Agent Orange.

מונסנטו פיתחה ומייצרת זנים היברידיים של גידולים חקלאיים חשובים, כמו תירס וסויה.  היא מוכרת את הזרעים שלהם בבלעדיות. כמו כן היא מוכרת כימיקלים לשימוש חקלאי, ובעיקר מדבירי עשבים. אלה חומרים שמרססים אותם על שדה, למשל שדה זרוע בחיטה או בתירס, והם משמידים את עשבי הבר.

בשנים האחרונות מדביר העשבים הכי טוב שלהם היה Roundup, שהחומר הפעיל בו הוא glyphosate. בשנת 2015 פורסם מחקר של מחלקה של ארגון הבריאות העולמי WHO שלפיו החומר הזה הוא כנראה מסרטן ("probably carcinogenic"). הפרסום התניע גל של תביעות משפטיות נגד מונסנטו מטעם אנשים שחלו בסרטן מסוגים שונים. באחד המשפטים פסק חבר המושבעים שהחברה תשלם לתובע 80 מיליון דולר. חברת Bayer ביקשה משפט חוזר, אך ב-16 ביולי השנה נדחתה הבקשה בבית משפט בקליפורניה. אמנם השופט הקטין את סכום הפיצויים ש-Bayer צריכה לשלם ל-25 מיליון דולר, אבל זה תקדים שיכול להשפיע על יותר מ-10,000 תובעים אחרים, למשל חקלאים שהשתמשו ב-Roundup וחלו בסרטן בגלל חומר זה או בגלל סיבות אחרות.

ביום כתיבת מאמר זה ראיתי ידיעה שבית משפט אחר פסק למשפחה אחת פיצויים בסך 2 מיליארד דולר. יש לזכור שבתי המשפט האמריקנים נוטים לפסוק קנסות ופיצויים נדיבים, בייחוד אם הקנס נופל על כתפיה של חברה לא אמריקנית. לא צריך לעשות חשבון מסובך כדי להבין שאם פסקי הדין האלה ימומשו, חברת מונסנטו וחברת Bayer יחוסלו. Bayer איננה מתכוונת להרים ידיים. הם שכרו עורך דין אמריקני הנחשב למומחה למאבקים משפטיים קשים, כדי לייעץ להם איך להתנהל מול בתי המשפט.

החומר Roundup אחראי לכ-12% עד 15% מן המכירות בתחום ה-Agro Business של Bayer, כולל כמובן את מונסנטו, ובקירוב לרבע מן הרווח התפעולי של החברה. אבל גם אם יפסיקו לייצר אותו, אין זה סופה של החברה. יש עוד שלושה רבעים. החברה לא מתכוונת לוותר על תחום קוטלי העשבים. בחודש יוני היא הודיעה על תכנית מחקר לפיתוח חומרים אחרים להשמדת עשבי בר.

בין פעילי שוק ההון יש שמציעים ל-Bayer להפריד את עסקי החקלאות מעסקי הליבה שלה – ייצור תרופות. בינתיים החברה מתכוננת למכור כמה פעילויות שהן לא בליבה, וביניהן תרופות וטרינריות, מזון לבעלי חיים, משחות הגנה מפני השמש ותכשירים לבריאות הרגל.

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

7 תגובות

 1. יפעת נצר
  יפעת נצר ספטמבר 08 2019, 11:12
  כל פעם המומה מחדש

  אאיך חברות ענק מתנהלות

  השב לתגובה
  • אליהו בורוכוב
   אליהו בורוכוב ספטמבר 08 2019, 21:37
   למה זה תמוה?

   למה את חושבת שהמנהלים של חברות עסקיות יהיו יותר טובים, ישרים הגונים או חכמים מפוליטיקאים שמנהלים מדינות?

   השב לתגובה
 2. איתן עוז
  איתן עוז ספטמבר 09 2019, 12:46
  מבלי שחקרתי את הנושא

  תמיד בעיני תהתדמית של חברות התרופות מצטיירת כמושחתת

  השב לתגובה
 3. ברכה אלמליח
  ברכה אלמליח ספטמבר 10 2019, 13:01
  יאנשים דואגים יותר מכל לבריאותם

  ולכן בתחום זה אפשר לסחוט אותם ללאשום קושי

  השב לתגובה
 4. נירית חכמי
  נירית חכמי ספטמבר 12 2019, 12:00
  מאמר מהסוג התורם

  בקיצור אבל מבלי לוותר על עובדות חשובות מהיא הכותב סיפור חשוב שאף קורא רגיל לא היה נתקל בו ושיש בו גם לקחים ותובנות.

  השב לתגובה
 5. נחמן כץ
  נחמן כץ ספטמבר 12 2019, 20:38
  אלה שיש להם הרבה רוצים עוד ועוד

  באופן לא רציונלי הם מוכנים לעשות הכל כדי שיהיה להם הרבה יותר ממה שהם צריכים. לפעמים הם נופלים ולפעמים לא. בכל מרה האזרחים הרגילים משלמים את המחיר.

  השב לתגובה
  • אליהו בורוכוב
   אליהו בורוכוב ספטמבר 13 2019, 19:45
   על זה אמר החכם מכול אדם

   שלמה המלך החכם מכול אדם אמר כבר לפני אלפי שנים (בספר קוהלת) אוהב כסף לא ישבע כסף.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור