JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הפטנט של הבנק המרכזי האירופי

כיצד אפשר לייעל את מערכת הבנקים באירופה

הפטנט של הבנק המרכזי האירופי ד"ר אליהו בורוכוב
אוקטובר 21
09:30 2020

הבנק המרכזי האירופי (ECB), שהוא ליתר דיוק הבנק של האיחוד המוניטרי האירופי (המדינות שבהן המטבע הוא האירו), מעוניין שמערכת הבנקים באירופה תתייעל. לדעת נגידי הבנק, הבנקים באירופה מפגרים בקידום אוטומציה ודיגיטציה של השירותים הבנקאיים. כמו כן לדעתם יש באירופה יותר מדי סניפי בנקים. לפי נתונים שפרסם הבנק המרכזי האירופי, לכל 100 אלף נפש יש בצרפת כ-55 סניפי בנק, בספרד בערך 52 סניפים, ובאיטליה 40. לעומת זאת בארה"ב יש רק 25 סניפי בנק לכל 100 אלף נפש ובאוסטרליה 24.

כדי לקדם את ההתייעלות מבקשים נגידי הבנק המרכזי האירופי לקדם איחודים ומיזוגים של בנקים. כדי לייצר תמריץ למיזוגי בנקים הנהיג הבנק המרכזי האירופי את ה"פטנט" החשבונאי הבא:

בנק אחד יקנה בנק שני, וישלם עבורו פחות מההון העצמי של הבנק הנרכש (זה מצב נפוץ מאוד בזמננו מכיוון שמחירי מניות הבנקים ירדו בשוקי ההון). למשל: הבנק הגרמני הגדול Deutche Bank שווה לפי מחיר המניות שלו בשוק ההון בערך רק 15% מההון העצמי שלו. גם השווי של הבנקים הישראליים, לפי מחירי המניות שלהם בבורסה, שווים פחות מההון העצמי שלהם. בנק הפועלים שווה 63% מההון העצמי, בנק דיסקונט 56%, והבנק הבינלאומי 79%. ירידת המחירים של המניות משקפת את ההערכה של המשקיעים בשוק ההון, ולפיה הבנקים צפויים להפסדים גדולים בחודשים הקרובים או שכבר הפסידו, וההפסדים עדיין לא משתקפים בדו"חות הפיננסיים שלהם.

לפי ה"פטנט", ההפרש, שאפשר לכנות אותו "מוניטין שלילי", ייחשב כנכס של הבנק הרוכש, כלומר זה יגדיל את ההון העצמי שלו, והוא יוכל לנצל את התוספת הזאת להון העצמי, למשל כדי לקזז את ההוצאות בגין הרכישה כמו תשלום פיצויים לעובדים שיפוטרו, הוצאות עקב סגירת סניפים וכיו"ב. כמו כן התוספת להון הבנק תיחשב לצורך חובות הנזילות.

לדעתם של נגידי הבנק המרכזי האירופי, "הפטנט" החשבונאי הזה עובד, וכבר השפיע למשל על הבנק האיטלקי הגדול Intesa Sanpaolo לרכוש את UBI Banca (בנק איטלקי יותר קטן). ה"פטנט" של המוניטין השלילי במקרה הזה היה שווה 2.4 מיליארד דולר. וצפוי לעודד את המגעים למיזוג בין שני הבנקים הספרדיים Caixa Bank עם Bankia. מנהלי הבנק המרכזי האירופי ובכירים נוספים במוסדות הפיקוח והרגולציה הפיננסית מקווים שיהיו עוד רכישות ומיזוגים של בנקים.

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

5 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני אוקטובר 21 2020, 18:26
  לד"ר בורוכוב הנכבד

  וכמה סניפי בנקים לכל 100.000 נפש יש בישראל?
  מהמאמר שלך מסתבר שמצב הבנקים בישראל יותר ממצוין. אם שווי הבנקים בישראל לפי מחיר מניותיהם בשוק ההון הוא 63%, 56% ו- 79% ולעומת זאת שווי ה"דויטשה בנק" לפי מחיר מניותיו בשוק ההון הוא רק 15% – הרי שמצב הבנקים בישראל כאמור מעולה. כל הכבוד לנו.
  ולגבי ה"פטנט" של הבנק המרכזי האירופי – השאלה היא מי מרוויח מהתרגיל הזה? האם המוסדות הבנקאים ישפרו את מצב הלימות ההון שלהם או שיהיו מנהלי בנקים או כל מיני מתווכים שירוויחו באופן פרטי מהתרגיל הזה?

  השב לתגובה
 2. ברטה
  ברטה אוקטובר 21 2020, 22:27
  בקצב כזה או אחר הבנקאות בכל הארצות

  לאלקטרונית ללא סניפים.

  השב לתגובה
 3. אליהו בורוכוב
  אליהו בורוכוב אוקטובר 22 2020, 11:23
  ha יש בנקים ויש בנקים

  1. מצב הבנקים בישראל די טוב יחסי
  2.דויטשה בנק במצב גרוע מאד, הם היו שקועים מעל הראש באגחים מגובי משכנתאות סב- פריים. משרד המשפטים האמריקאי הטיל עליהם קנסות דרקוניים הם הפסידו המון כסף על הלוואות גרועות.
  3. בנקים אחרים נסחרים במחיר גבוה מן ההון העצמי . למשל הביק האמריקאי הגדול J/p. Morgan Chase Manhatten

  השב לתגובה
 4. נרי
  נרי אוקטובר 23 2020, 18:49
  טוב ללמוד שהבנקים שלנו בסדר

  כנראה שגובים הרבה ריבית.

  השב לתגובה
 5. שלומית נאמן
  שלומית נאמן אוקטובר 25 2020, 11:01
  מאמרים מרחיבים דעת

  שמסבירים דברים שלא כל כך מטופלים ביתר המדיה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בשוק ההון

יתר המאמרים במדור