JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כל מה שצריך לדעת על קורס עיצוב שיער

תנאי קבלה ותעודת הכשרה

כל מה שצריך לדעת על קורס עיצוב שיער צילום: pixabay.com
אפריל 07
22:23 2017

עיצוב שיער הוא תחום דינאמי בעלי מאפיינים מיוחדים. מי שרוצה לעסוק בתחום כאיש מקצוע נדרש לעבור קורס הכשרה והוא יכול לעשות זאת במגוון רחב של מוסדות ברחבי הארץ. במאמר הבא נסביר על תכנית ומתכונת הלימודים, על נושאי הלימוד ותנאי הקבלה ועל התעודות הרלוונטיות

עיצוב שיער הוא בין היסודות הבולטים ביותר של ענף הטיפוח. בעזרת עיצוב שיער ותסרוקות ניתן להשיג שורה ארוכה של יתרונות ולשנות בצורה דרמטית את המראה של גברים ונשים בכל הגילאים. העיצוב מתבצע על ידי אנשי מקצוע מוסמכים והוא מושפע ממגמות אופנתיות. זהו תחום דינאמי בעל מאפיינים מיוחדים, כי מצד אחד הוא אינו קופא על השמרים אך מצד שני גם שומר על עקרונות מנחים.

כיום יש מגוון רחב של מוסדות בהם ניתן להשיג את ההכשרה המבוקשת עבור עיצוב שיעור. הקורסים מכשירים מעצבי שיער עצמאיים, ספרים ומעצבי שיער לתעשיית הדוגמנות והאופנה ומומחים שמבינים בענפים כמו כימיה, ביולוגיה וגוף האדם. מטרת הקורס היא לשלב בין ידע תיאורטי ופרקטי ולהעניק למשתתפיו כלים להשתלבות מהירה בתחום העיצוב. כמו כן, בעזרת הקורס ניתן לשלוט באמנות עיצוב השיער ולהתעדכן בחידושים האחרונים בענף.

תכנית ומתכונת הלימודים

ראשית, יש לציין שנכון להיום מקיים משרד התמ"ת קורס עיצוב שיער ותסרוקות שבסיומו ניתנת תעודת סיווג מקצועי. היתרון של קורס בפיקוח משרד הכלכלה והתמ"ת הוא אפשרות לתשלום על חשבון הפיקדון הצבאי. אפשרות אחרת היא למצוא קורסים שאינם מפוקחים על ידי משרד ממשלתי, כאשר היתרון שלהם הוא פנייה לקהל יעד מקצועי יותר והענקת שליטה בטכניקות מתקדמות לספרים עם ניסיון שעבורם הפיקדון פחות רלוונטי.

תכנית הלימודים של הקורס מקנה את הידע המתאים בספרות נשים, גברים וילדים. הקורס נפתח עם מבוא לתחום העיצוב והאופנה ובהיכרות עם מבנה השערה, החומרים והציוד המקצועי שיש בכל מכון טיפוח ומספרה. במסגרת תכנית הלימודים ישנה התמקדות יסודית בטכניקות לעיצוב השיער ובעקרונות בטיחותיים של עבודה במספרה. בין היתר, משתתפי הקורס לומדים כיצד לשמור על התברואה במספרה, איך להתנהל בצורה בטוחה עם החומרים השונים ומה לעשות כדי לקבל רישיון לפתיחת עסק ולשמור עליו לאורך זמן.

מתכונת הלימודים משתנה בהתאם להיקף הקורס והגורם המפקח. קורס המוכר על ידי משרד הכלכלה למשל נמשך כ-640 שעות, כאשר מתוכן יש לא פחות מ-390 שעות המוקדשות להתנסות מעשית בטכניקות עיצוב שיער. את ההתנסות מבצעים בשלבים הראשונים של מתכונת הלימודים על בובות ובהמשך גם על לקוחות מתנדבים. ההתנסות המעשית כוללת טכניקות פופולאריות כמו החלקה, סלסול, צביעה, גוונים ועוד.

נושאי לימוד בהיבט התיאורטי

בניגוד למה שנהוג לחשוב, ההיבט התיאורטי של קורס עיצוב תסרוקות ושיער לא פחות חשוב מההיבט המעשי. מי שמכיר מקרוב את מבנה השערה ואת ההשפעה של חומרים ביולוגיים שונים על מראה הקרקפת יכול להשיג יתרון בשוק עבודה תחרותי וצפוף. מכאן שכדאי להשקיע בשיעורים התיאורטיים בדיוק כמו בסדנאות המעשיות, ולהתייעץ עם המורים בכל מקרה של דילמה או התלבטות.

ההיקף המרשים של נושאי הלימוד מעיד יותר מכל דבר אחר על החשיבות של ההיבט התיאורטי. כך למשל לומדים הסטודנטים על תברואה והיגיינה אבל גם על דרמטולוגיה ותורת העור, על שינוי כימי של מבנה השערה באמצעות שימוש בחומרים מסוימים, על בקטריולוגיה למניעת העברת מחלות, על ניקוי פיגמנטים וכמובן על עזרה ראשונה.

תנאי קבלה ותעודת הכשרה

יש שני סוגים של מסלולי קבלה לקורס מקצועי בתחום של עיצוב שיער ותסרוקות. המסלול הראשון מיועד לבוגרי 11 שנות לימוד לפחות, שעוברים ועדת קבלה, המסלול השני הוא עבור אנשים ללא 11 שנות לימוד שרוצים להתקבל על סמך מבחני מיון. עם זאת, יש לציין שמבחני המיון במתמטיקה, בהבנת הנקרא ובאנגלית הם ברמה של 11 שנות לימוד ולכן קיימים מקרים בהם כדאי להיערך אליהם בעזרת קורסי הכנה.

תנאי הקבלה המחמירים אמורים לעזור בשמירה על רמה גבוהה של בעלי תעודת ההכשרה. במידה והקורס הוא בפיקוח משרד העבודה, ניתן לגשת בסיומו למבחנים חיצוניים. המבחנים נערכים בהיבט המעשי והעיוני ותלמידים שעוברים אותם מקבלים תעודת סיווג מקצועי. מנגד, במוסדות לימוד שלא מפוקחים על ידי המשרד מקבלים תעודה פנימית בלבד.

אפשרויות התעסוקה אחרי הקורס

בוגרי קורס מקצועי יכולים להחליט באיזה ענף תעסוקה להשתלב לפי תחומי העניין והידע שלהם. ניתן למשל לעבוד כמעצבי תסרוקות בסלוני כלות, להגיש מועמדות לתפקיד מעצבי שיער בהפקות אופנה ותכניות טלוויזיה ולהשתלב בתעשיית הקולנוע, הפרסום, השיווק, המדיה והתקשורת. אפשרויות תעסוקה אחרות כוללות שילוב בין עיצוב שיער לבין איפור והצעת שירותים באופן עצמאי.

אפשרויות התעסוקה נקבעות לפי היקף הקורס ותעודת ההכשרה. בבתי אופנה גדולים למשל מעניקים עדיפות לבוגרים עם תעודת סיווג מקצועי "ספרות נשים סוג 1" ותעודת גמר "עיצוב שיער" של משרד הכלכלה.

טיפים לבחירת קורס מקצועי

אחרי שמכירים מקרוב את המאפיינים של קורס עיצוב שיער קל יותר לבחור אותו בין מוסדות הלימוד השונים ברחבי הארץ. מומלץ למשל לבדוק האם במהלך הקורס ניתן לקבל שיעורי חיזוק ללא הגבלה, ומי מעביר אותם לטובת שיפור הטכניקה האישית של התלמידים. שיעורי החיזוק לא אמורים לחייב את התלמיד בתוספת מחיר והם חייבים להיות חלק בלתי נפרד מהכלים שמוענקים על ידי מוסד הלימודים.

רצוי לבחור בתי ספר לעיצוב שיער שבהם ניתן להשתמש בימי צילום נוספים בסטודיו מקצועי וכך להעשיר את תיק העבודות. בסופו של דבר, תיק העבודות הוא האמצעי שבעזרתו ניתן להתקבל לעבודה במכוני טיפוח וקוסמטיקה. שימוש בסטודיו מקצועי משדרג בצורה ניכרת את תיק העבודות והוא מאפשר לבוגרי הקורס לצבור ניסיון תוך כדי הלימודים עצמם.

על המחבר / המחברת

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים – דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור