JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תחזוקת הגינה בסתיו

עצות מעשיות

תחזוקת הגינה בסתיו תמונה: pxhere
אוקטובר 28
16:56 2020

הגיע הסתיו, מזג האוויר נעים, והשרב נרגע. עלי השלכת נושרים בחצר, ולאט לאט שמתי לב לכמות ענקית של עלים שמצטברת. באחת השבתות, נעזרתי בילדי המתבגרים, ויחד פינינו את כל העלים, לא לפני שהם עשו ערימה ענקית, קפצו אליה, השליכו עלים אחד על השני, והצטלמו.

בשבוע שלאחר מכן, יצאתי לשתות כוס קפה בגינה, ונדהמתי לגלות כמות רבה של עלים מפוזרת לכל עבר. קראתם לילדים, והם הופתעו. כיצד ייתכן שהעצים משירים כל כך הרבה עלים בקצב מסחרר?

גינה מוזנחת – לא בבית ספרינו

בתור אחד שמת על הגינה שלו, התחזוקה שלה היא אחד הדברים שהכי חשובים לי. כשעברנו לבית, אני ואשתי נטענו עץ לימונים ועץ רימון, והמון פרחים. צחקנו שכל יום שישי אוכל לקטוף לאשתי פרחים מהגינה במקום לקנות. גם כשהשנים עברו, לא הזנחנו את הגינה, ואחת חצי שנה הזמנו איש מקצוע כדי שיגזום את השיחים והעצים. אפשר להגיד שהגינה הייתה הבייבי שלי, וגם כשהחיים שלי יצאו מכלל שליטה, לפחות הייתה לי את הגינה שיכולתי לטפח ולתחזק.

תחזוקת הגינה בתקופת הסתיו

בתקופת הסתיו, תחזוקה הגינה הופכת להיות קצת יותר מאתגרת, בכלל כמות העלים האינסופית שהעצים משירים אט אט. אשתי אוהבת את צבעי השלכת, אני רק רואה את העבודה שאצטרך לעשות בגינה. אז אחרי שנים של גינון, הנה כמה דגשים לתחזוקת הגינה בסתיו –

  1. גיזום של עצים – מומלץ לגזום את העצים עם בעל מקצוע בממוצע אחת לחצי שנה או שנה בהתאם לסוג העץ וקצב הצימוח שלו. שימו לב שחשוב להקפיד ולהזמין בעל מקצוע מיומן עם רישיון של גוזם עצים ואישורים לעבודות גובה ולהפעלת כלים שונים כמו משאית, מחפרון וכיוצא בזה.
  2. הגנה מרוחות – תקופת הסתיו יכולה להביא איתה רוחות חזקות, לצד שמש חזקה. מזג האוויר ההפכפך עלול להקשות על הצמחים, במיוחד העדינים שבניהם שאינם רגילים לתנאי מזג האוויר קשים. במידה ויש לכם ערוגת פרחים, אולי כדאי להכניס אותה תחת הפרגולה בימים בהם יש רוח חזקה.
  3. איסוף עלים – אל תתנו להם לייאש אתכם. הקפידו לאסוף את העלים, כדי לשמור על מראה נקי בגינה. במיוחד כשבאים אורחים, ואתם רוצים להציג גינה נקייה לראווה. אמנם העלים ימשיכו ליפול לאט לאט, אבל לפחות תנסו לאסוף את הרוב. בתקופת הסתיו קשה להגיע למצב בו אין עלים בכלל, אבל עם קצת נחישות, תוכלו לצמצם את הכמות עד כמה שאפשר.
  4. השקיה – אל תתנו לציפייה לגשם הראשון לבלבל אתכם, הקפידו להשקות את הגינה כפי שנהגתם להשקות אותה בעבר, על מנת לשמור על הצמחים בצורה הטובה ביותר.

חשיבה מראש ותכנון

עבור מי ששונא עלים כמוני, כדאי לוודא עוד בשלב של נטיעת העצים לראשונה, כמה עלים העצים צפויים להשיר. לא מדובר במדע מדויק, אבל ייעוץ קצר במשתלה יכול לחסוך לכם הרבה עבודה עם המגרפה. קיימים עצים שמשירים הרבה עלים בסתיו, לצד עצים שמשירים פחות עלים. עשו את השיקולים שלכם, ונסו להסתכל קדימה. אזנו בין עץ  שיוסיף נוי וחן לגינה, לצד עץ פרקטי שלא ישיר הרבה עלים בסתיו.

בהקשר זה שווה לציין תופעה חמורה אף יותר שנובעת כתוצאה מתכנון לקוי והיא חדירה של שורשים אל הביוב.

נצלו את תכנון הגינה כדי לבחור את העצים הנכונים למקומות המתאימים כך שתוכלו ליהנות מהגינה לאורך שנים רבות.

על המחבר / המחברת

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים – דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור