JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • הגיגים
 •  » האליטה במדים מביעה אי אמון באליטה הפוליטית

האליטה במדים מביעה אי אמון באליטה הפוליטית

מה מאותת נאומו של סגן הרמטכ"ל?

האליטה במדים מביעה אי אמון באליטה הפוליטית אלוף יאיר גולן צילום Mike Moore Federal Emergency Management Agency commons.wikimedia.org
מאי 08
21:23 2016

נורה אדומה בוהקת צריכה להידלק בקרב מעצבי מדיניות הביטחון הלאומי של ישראל לשמע נאומו החריף של סגן הרמטכ"ל אלוף יאיר גולן במכון "משואה" בתל יצחק. "מה שמפחיד אותי בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, ומציאת עדות להם פה ב-2016", אמר גולן, ובארץ ובעולם סערו הרוחות בשל "הגנרל הישראלי שהשווה את צה"ל לנאצים".

נאום זה הוא האחרון בשרשרת ארוכה של איתותים שמשמעותם צריכה להיות ברורה: פיקוד צה"ל מאס במצב המדיני הנוכחי, שפוגע בלגיטימיות שלו הן בקרב השמאל הישראלי, הן בימין – בעיקר בין המתנחלים, הן בחו"ל. וכעת צה"ל נוקט עמדה ישירה בעד הסכם עם הפלסטינים.

בארץ התפלגו התגובות, כרגיל, לפי הנטייה הפוליטית לימין או לשמאל, אך גם ללא ההקשרים הפוליטיים אין להמעיט בחומרת הנאום בכל הנוגע ליחסי הדרג הצבאי עם הדרג המדיני. נאום כזה, שמביך את ראש הממשלה ואת מדינת ישראל כולה, היה אמור להביא לסיום כהונתו של הדובר, שתפקידו לבצע מדיניות. כך קרה ביוני 2010 לגנרל סטנלי מק'קריסטל, אז מפקד כוחות ארצות הברית באפגניסטן, שנאלץ להתפטר לאחר שביקר את סגן הנשיא ג'ו ביידן ואת הנשיא ברק אובמה באופן פומבי.

אך לא בישראל, שהרי כאן אין מדינה שיש לה צבא אלא צבא שיש לו מדינה. הלובי של צה"ל חוצה מפלגות והוא החזק בישראל. סביר להניח כי סמפכ"ל משטרה שהיה משמיע דברים דומים היה מוחלף, אבל צה"ל לא ייתן שאלוף מכהן יפוטר בגין התבטאות, חמורה ככל שתהיה.

וכאן ראוי לשאול: האם בעת מינוי מועמד לתפקיד מבצע מדיניות יש להתחשב בזהותו הפוליטית ובאמונה הפוליטית שלו? למרות האמונה הרווחת כי הדרג המבצעי מפגין מקצועיות עילאית בכל עניין, אין ספק כי בעולם האמתי קברניט צריך לבחור לעצמו מבצעי מדיניות שהשקפת עולמם זהה או לפחות דומה לשלו, כאלה שיבטיחו את ביצוע מדיניותו.

מה משמעות הדבר, ולמה לצה"ל נמאס? לפיקוד צה"ל נמאס כי הוא מרגיש שעוצמתו של צה"ל נפגעת וכי הוא זה שמשלם את מחיר מדיניות הממשל. באופן מסורתי צה"ל רואה את עיקר כוחו בקונצנזוס סביבו בחברה הישראלית. והקונצנזוס הזה נשחק, מימין ומשמאל, ככל שמחריף הוויכוח הפוליטי. לכך מתווסף הקושי שחווים קציני צה"ל הנרדפים בחו"ל ומסומנים כפושעי מלחמה.

המודל של צה"ל הוא ההתנתקות מרצועת עזה – לאחר הנסיגה הוא חזר להיות מגן העם והגבול. הקונצנזוס לאומי שוב מחזק כל פעולה, ללא קשר לוויכוחים פוליטיים, והביקורת – אם "לתת לצה"ל לנצח" – חזרה לדרג הפוליטי. צה"ל שואף לחקות את המודל הזה ביהודה ושומרון. גם אם יקרוס ההסכם והוא ייאלץ לכבוש את השטח מחדש, לפחות יצליח בינתיים להחזיר לעצמו את הקונצנזוס.

אם כן על הדרג המדיני להבין שהשעון מתקתק. האליטה במדים מביעה אי אמון באליטה הפוליטית, והרי זה גורם רב-משמעות העומד כנגד כל האילוצים העומדים בבסיסו של הקיפאון המדיני הנוכחי.

שני פתרונות עומדים בפני נתניהו: פתרון מדיני או או העברת האחריות ביהודה ושומרון לידי משמר הגבול.

אם עד היום הייתה הצדקה לקיפאון מדיני כי המצב הנוכחי גרוע פחות משתי האופציות האחרות – על כך ראו הרחבה במאמרי שיתפרסם בקרוב: "למה ישראל איננה יוזמת פתרון לסכסוך?" – הרי כעת המצב שונה. במצב הקיים וללא גיבוי הדרג הצבאי, נתניהו לא יוכל להמשיך במדיניותו לאורך זמן, וייתכן כי יידרש לפתרון מדיני.

האפשרות השנייה היא לערוך רפורמה ולהעביר את האחריות לאוכלוסייה ביהודה ושומרון לידי משמר הגבול. בקיץ 2005, לפני ביצוע ההתנתקות מרצועת עזה ומצפון השומרון, נמצא צה"ל במצב דומה והביע חרדה מהכרסום במעמדו בלב הקונצנזוס. הדרג הפוליטי נאלץ לשנות גישה ונתן למשטרה את התפקיד. מהלך זה הוכיח את עצמו – מעמדו של צה"ל נשמר והמשטרה עמדה במשימה בהצלחה.

גם עתה אפשר לעשות זאת. נתניהו יכול לחלק את האחריות הביטחונית ביהודה ושומרון – משמר הגבול והמשטרה הכחולה יקבלו אחריות כוללת על האוכלוסייה בשטחי יהודה ושומרון, ולצה"ל יישארו משימות ההגנה על גב ההר מפני איום חיצוני. יש לבצע הערכה מחודשת של המנהל האזרחי – סמכויותיו אמורות לגדול מאוד ויש לבחון מחדש את שאלת שיוכו לצה"ל.

כמה פעולות נחוצות לשם רפורמה משמעותית זו. ראשית, יש להעביר מספר גדול של חיילים סדירים למג"ב, ובמקביל להקטין את צה"ל. שנית, יש להוסיף אנשי קבע למג"ב, שבפלוגותיו מקפידים מאוד על יחס נאות בין חיילי סדיר לבין חיילי קבע מבוגרים. סיפור כמו הירי בחברון למשל לא היה קורה במג"ב. נוסף לכך חובה לשנות מהותית את מודל ההפעלה של החיל. "שיטת הקסרקטין" המופעלת כיום מונעת ממנו למצות את יכולותיו ועלותה הגבוהה מונעת תפעול בקנה מידה גדול. במקביל חשוב להרחיב משמעותית את סמכויותיו של גורם המפתח ביהודה ושומרון – המנהל האזרחי.

אלה פעולות יקרות ולא פשוטות, אבל זוהי האפשרות הטובה ביותר לצורך הקפאת המצב לעוד כמה שנים. ואם המטרה העתידית היא מדינה אחת בין הים לירדן, הרי ממילא יתחייבו צעדים אלה.

על המחבר / המחברת

Avatar

פנחס יחזקאלי

ד"ר. בעבר ראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות של המכללה לביטחון לאומי. מומחה לאפקטיביות מערכות מורכבות. מרצה.

6 תגובות

 1. אריה גור
  אריה גור מאי 09 2016, 10:20
  אני לא מסכים לשתי נקודות

  הראשונה, השמאל והימין הקיצוניים הם נגד צה"ל (לא השמאל והימין).

  השניה, הרעיון שהדרג המבצע ייבחר על פי מידת ההתאמה של תפיסתו הרעיונית לזו של קובעי המדיניות, היא לא רק שגויה במובן הניהולי הפשוט (להפוך את הדרג המבצע ל "יס מנים") אלא גם נוגדת לחלוטין את התפיסה הדמוקרטית שעל פיה יש ערך עליון לפלורליזם. אני מאמין שככל שלמנהיג יכולת גבוהה יותר – כך גם פוחתת התנגדותו לעבוד עם אנשים שדעתם שונה משלו. אני כן מסכים לכך שדבריו של סגן הרמטכ"ל היו פוליטיים לחלוטין, בייחוד המשפט: "אין יותר קל ופשוט מלעורר חרדות ולהלך אימים" משפט שבמקרה או לא במקרה מוטח פעמים רבות כנגד בנימין נתניהו על ידי אישים רבים. לא שאני נגד ביקורת כלפיו, אבל כשקצין בכיר מכהן מטיח ביקורת פומבית כלפי ראש ממשלה מכהן, אני רואה פה בעיה.

  השב לתגובה
 2. עודד
  עודד מאי 09 2016, 15:37
  לאלוף גולן יש זכויות רבות

  לאלוף גולן יש מספיק זכויות שמספיק לשפוט כל משפט וחצי שאמר ולכתוב תילי תילים של פרשנות ברובה מיותרת.

  השב לתגובה
 3. דניאל לרר
  דניאל לרר מאי 09 2016, 21:39
  אי הבנה וחוסר התמצאות של גולן

  האלוף גולן פלט משפטים מיותרים ולא צריך לנזוף בו מעל כל במה.

  השב לתגובה
 4. ש'
  ש' מאי 10 2016, 13:52
  מה קורה פה? הפיכה צבאית?

  זאת לא מלחמה בין שתי אליטות
  הנבחרים הם קובעים והקצינים הם אמורים רק לבצע

  השב לתגובה
 5. עדה
  עדה מאי 13 2016, 08:02
  אני לא מסכימה לדבר אחד

  אצלך הכל מתחיל ונגמר בקביעה כי הפתרון הטוב והמציאותי הוא ארץ אחת לשני עמים. זה לא יכול להתממש וטוב שכך. כלהיתר פרטים קטנים גם אם חשובים.

  השב לתגובה
 6. נחום קינן
  נחום קינן יוני 10 2016, 07:47
  חשוב מאד שאנשי צבא יביעו דעתם

  אוי ואבוי אם יחששו מכך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור