JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ערבות הדדית גלובלית

דיון על מחויבותה של ישראל לסייע למצוקות העולם

ערבות הדדית גלובלית פרופסור ניצה נחמיאס
אוגוסט 12
10:25 2016

לפני שבועות אחדים התקיימה באיסטנבול ועידה בין-לאומית שכותרתה "פסגה עולמית הומניטרית". בוועידה השתתפו 9,000 מוזמנים, נציגי ארגונים הומניטריים בין-לאומיים, אגודות סיוע, נציגי מדינות, נציגי סוכנויות האו"ם השונות, וכל מי שמצב העולם יקר ללבו. בוועידה השתתפו גם נציגי הסקטור הפרטי, בנקים, וכו', אשר תורמים לקהילות וטוענים שעתיד העולם חשוב להם.

הבסיס לוועידה, ולוועידות דומות שהתקיימו בעבר הוא ההנחה שהעולם "הוא כפר גלובלי אחד" ואם הכפר הגלובלי "חולה" הרי שכל האנשים בעולם סובלים. העיקרון המנחה הוא שאם המדינות העשירות לא תדאגנה לחיסול העוני, המחלות המידבקות, אסונות הטבע שיכולים להימנע, ובעיקר חיסול העוני והבערות – העולם ידרדר במהירות למלחמות, לטרור, למרידות אזרחים ולעליית קבוצות קיצוניות המנצלות את האוכלוסיות הנבערות והעניות לביצוע פעולות אלימות ובעיקר, טרור, והמהוות סכנה לשלום העולם ולעתידו.

כדי לטפל בנושא באופן רציני ועקבי, החליטו מדינות העולם בשנת 2000, על פרויקט רב-שנתי שנקרא: "מלחמה גלובלית בעוני ובבערות". במרכזו של הפרויקט עומדות סוכנויות האו"ם למיניהן, אשר התחייבו לדאוג לכך שהמדינות העשירות יפרישו 0.7% מהתוצר הלאומי הגולמי השנתי לסיוע הומניטרי למדינות העניות בעולם.

תוצר מקומי גולמי (GDP) הנו מדד המבטא את הערך הכולל של הסחורות והשירותים שיוצרו במדינה במהלך השנה. בנוסף קיים גם מדד התוצר הלאומי לנפש המותאם לכוח קנייה (GDP Per Capita PPP). מדד זה מביא בחשבון שני משתנים נוספים: גודל האוכלוסייה במדינה, ורמת המחירים במדינה. ככל שרמת המחירים במדינה גבוהה יותר, כוח הקנייה קטן יותר.

בשנת 2014 התוצר הלאומי הגולמי של ישראל עמד על 305.68 מיליארד דולר, רק לצורך השוואה, בשנת 1960, התוצר הלאומי הגולמי של ישראל עמד על 2.60 מיליארד דולר (נתוני קרן המטבע הבין-לאומית של האו"ם). אם נחשב 0.7% מ-305.68 מיליארד, נגיע לסכום של למעלה מ-2 מיליארד דולר! שישראל אמורה לתרום למוסדות שונים של האו"ם כדי לסייע לחסל את הרעב והעוני בעולם.

הדרישה של הקהילה הבין-לאומית לסיוע של 0.7% מהתל"ג איננה ממומשת על ידי רוב מדינות העולם, אף שמדינות סקנדינביה מעניקות סיוע בסכומים העולים על 0.7%. הרציונל מאחורי הנוסחה הוא עקרון ה"אחריות ההדדית" שמעוגן בהחלטות האו"ם משנת 1990, עיקרון שהאו"ם קורא לו  Responsibility to Protect – R2P.

על פי עקרון האחריות ההדדית כל מדינות העולם "ערבות זו לזו" בערבות הדדית. כשמדינה מסוימת נמצאת במצוקה עקב מלחמה; אסון טבע כגון צונאמי, רעידת אדמה, בצורת מתמשכת; או התעללות של שלטון באזרחיו, הקהילה הבין-לאומית חייבת להתערב כדי לפתור את הבעיה ולהקל על המצוקה. עקרון ה-P2R עמד מאחורי הפלישה האמריקנית לעירק בשנת 2003, הצדיק את ההפצצות על לוב שחיסלו את משטרו של קדפי, ואף עמדו מאחורי התקפות נאטו בבוסניה. מחד גיסא עקרון האחריות ההדדית דורש מהמדינות להקדיש משאבים לאומיים משמעותיים לסיוע הומניטרי למדינות במצוקה, ומאידך גיסא מאפשר התקפות צבאיות על מדינות, אשר לדעת הקונצנזוס הבין-לאומי מתעללות באזרחיהן או מפרות את החוק הבין-לאומי באופן בוטה וממושך.

חשוב לדעת שבשנת 2014 ישראל תרמה למוסדות האו"ם סך כולל של 200 מיליון דולר לסיוע למדינות נחשלות, ירידה מ-207 מיליון דולר בשנת 2013. התרומה הזאת מהווה 0.07% מהתל"ג בישראל, לעומת הדרישה המקורית למענקים של 0.7% מהתל"ג. רוב הכסף הוצא על שיתופי פעולה כלכליים עם ירדן, ועם הרשות הפלסטינית בגדה ובעזה. מרבית הכסף הושקע בפרויקטים משותפים בתחום המים. ידוע גם הסיוע שישראל מעניקה למדינות הסובלות מרעידות אדמה, משיטפונות, ומבצורת. האם ישראל עושה זאת ממחויבות גלובלית? מרצון לסייע לחיסול הרעב והעוני בעולם, או מטעמים פוליטיים-אסטרטגיים? כך או כך, סך כל הסיוע שלנו קטן מאוד.

על המחבר / המחברת

ניצה נחמיאס

ניצה נחמיאס

עורכת מדור: חברה. פרופסור למדע המדינה. מרצה אורחת באוניברסיטת מרילנד , (קמפוס טאוסון) ובאוניברסיטת תל אביב. מחברת ועורכת של ארבעה ספרים ומספר רב של מאמרים. מרצה בכינוסים אקדמיים ומקצועיים ברחבי העולם.

4 תגובות

 1. חנה מ.
  חנה מ. אוגוסט 12 2016, 12:15
  מדינה שמנהיגיה אומרים שהיא מובילה

  ומצד שני רק משנוררת ולא תורמת. מתאים.

  השב לתגובה
 2. בנימין
  בנימין אוגוסט 12 2016, 13:19
  עניי עירך קודמים

  עניי עירך קודמים ויש להשקיע את הכסף בארץ לטובת אוכלוסיות חלשות.

  השב לתגובה
 3. לימור
  לימור אוגוסט 15 2016, 17:01
  ישראל תקבל עוצמה

  אם באמת תהיה אור לגויים במובן של נתינה

  השב לתגובה
 4. מ
  מ אוגוסט 16 2016, 19:07
  מה שאנשים לא מבינים

  ככל שיש יותר אנשים שאין להם מה להפסיד
  כך יהיו יותר אנשים שיש להם מה להפביד ויפסידו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור