JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שיגעון הפוקימונים

לציד הפוקימונים הישראלי יש גם משמעות פוליטית

שיגעון הפוקימונים פוקימון The original uploader was Valepert at Italian Wikipedia
אוגוסט 21
10:41 2016

דעה: השימוש ב"פוקימון גו" בגבולות הארץ המובטחת ואף מחוצה לה, בוחן מחדש את מערכת היחסים בין היחיד לבין המרחב. נדמה כי הגבולות נפרצים בהתאם לכללי המשחק הווירטואלי: ממשכנו של הנשיא בירושלים ועד למעון ראש ממשלת בריטניה, באושוויץ או בשטחים, בים או ביבשה – הפוקימונים שם. הם תמרורי סימון פוליטיים להכרה במשא ומתן עם המרחב ומאפשרים את ערעורו, אך גם תמיכה בו, מבלי שנשים לכך לב.

המשחק "פוקימון גו", שזוכה לפרסומים בקצב מסחרר, תרתי משמע, משתמש בטכנולוגיה חדשה המשלבת את עולם הפוקימונים דרך המצלמה, עם המציאות שסובבת את השחקן. וכך אפשר לתפוס את הפוקימונים ברחוב או בפארק כאילו היו ממש שם.

אנו הישראלים ידועים בפיתוח גישות ותכניות שונות למיסוד היחסים עם השכנים ש"צצים" בקרבנו פתאום. מלבד ההיבטים הפסיכולוגיים או הסוציולוגיים המבקשים להסביר את השתלטות התופעה כמפוגגת תחושות בדידות של המציאות העכשווית או כמפתחת כישורים קוגניטיביים חדשים בילדים, ולצד אזהרות המסע המשודרות מחדרי המיון בבתי החולים שקלטו את נפגעי הציד – יש לתופעה גם נקודת מבט פוליטית-תרבותית, הנעוצה בהכרת הזיקה והיחס למרחב הישראלי. לצוד פוקימונים בישראל זו משימה פוליטית, זה אתגר כובש, שעשוי לתמוך מחדש ביסודותיו של האתוס הציוני המוכר או לערער עליו.

אמנם, המשחק הווירטואלי משתמש במרחב הגיאוגרפי כדי לייצר עיסוק קצבי כובש יצרים, מעורר תחרויות והישגיות, אולם בלי כוונה פוליטית מלכתחילה או מפת דרכים סדורה מראש המשתמשים הישראלים נחשפים באמצעותו להבנה חדשה על מערכת היחסים עם המרחב. ציידי פוקימונים המרחיקים עד לכנרת או לגולן הם הוכחה לכך כי לפוקימונים תפקיד שעשוי לשרת את התרבות ההגמונית והפוסט קולוניאליסטית – מעין "קום והתהלך בארץ" או התיישב בה. כְּבוש פוקימון או חבל ארץ נוסף. במקרים אחרים – שאולי קרו אך טרם פורסמו, כנראה, מטעמי צנזורה או הגבלות ביטחוניות – השחקן הישראלי עלול לצוד פוקימונים גם בכפרים פלסטיניים, וכך אולי עוד ליצור דיאלוג עם האחר. יש במשחק חוצה מרחבים זה כוח לחצות גם מרחבים נרטיביים שעד היום נמנעו מלשחק במשותף. רק באחרונה פורסם שבצבא ובמשטרה אסרו את השימוש באפליקציה במתחמיהם מטעמים ביטחוניים כמובן.

נוסף לכך, משחק במרחב האתנו-לאומי בארץ הקודש, עשוי לערער על אקסיומות המגדירות מהו הקדוש ומהו הזכור. אתרי זיכרון וקדושה "מחוללים" על ידי הפוקימונים שמשתלטים על כל פיסת היסטוריה יהודית מדממת מאושוויץ ועד אנדרטות בארץ. קל לראות בכך עוד בעיה טכנית שנובעת מעצם השימוש של האפליקציה במפות הרשמיות של גוגל. אחרי הכול האפליקציה כן מתירה למשתמש לערוך את המידע המופיע על המפה כראות עיניו.

לדעתי, במרחב הישראלי המעורער עומד בפני המשחק אתגר משמעותי יותר, ל"פוקימון גו" יש כאן הזדמנות לייצר הבנה חברתית נוספת על הקונצנזוס הישראלי דרך חתירה תחת מוסכמות הקדושה והזיכרון שבדי-אן-איי שלנו. יש במשחק יכולת לערער על תפישתו של הישראלי את הארץ המובטחת, את הקדוש והמוכר ואת האחר העוין. באופן אמביוולנטי מתגלה פה ניצוץ ליצירתו של שיח פוליטי חדש ואמיץ במרחב הציד הישראלי.

ובכן, האם יצליחו הפוקימונים לייצר שיח פוליטי חדש? כיצד הציד יהפוך להכרה עם המרחב ועם האחר היושב בשכונה פלסטינית או חרדית? האם נראה את תושבי מזרח ירושלים קוראים קריאות שמחה בעודם צדים פוקימונים בכיכר ציון במקום קריאות גזעניות? ימים יגידו.

על המחבר / המחברת

Avatar

אלעזר בן-לולו

דוקטורנט במח' לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה באוניב' בן-גוריון, בתחום הקהילה הרפורמית בישראל.

5 תגובות

 1. פאר
  פאר אוגוסט 21 2016, 19:12
  לא בטוח שאני מסכים עם דעותיך הנרמזות

  אבל הרעיון שבבסיס המאמר מדהים.

  השב לתגובה
 2. סטודנט
  סטודנט אוגוסט 22 2016, 13:38
  בן לולו שיחקת אותה

  לייק

  השב לתגובה
 3. נוי
  נוי אוגוסט 23 2016, 12:29
  הרעיון חמוד

  אבל אתה באמת מאמין שהראש של כל מחוקי המוח שעסוקים בפוקימונים עובד כמו המוח היצירתי שלך?

  השב לתגובה
 4. אופטימי מטבעי
  אופטימי מטבעי אוגוסט 25 2016, 12:54
  כלומר יש תוצאות חיוביות

  גם אם המניע היה רדיפת בצע ושגעון גדלות

  השב לתגובה
 5. ל
  ל אוגוסט 31 2016, 10:11
  רק כעת ראיתי

  גדול
  אם כי רוב מפעילי הפוקימונים כנראה לא יבינו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור