JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

משחקי דמוגרפיה

מדינת כל אזרחיה – משמעות והשלכות עתידיות

משחקי דמוגרפיה אלוף בדימוס שלמה גזית
אוגוסט 25
09:30 2016

במאבק המתנהל בין ישראל לפלסטינים מאז מלחמת ששת הימים, כבר כמעט 50 שנה, אנו רואים את הפלסטינים פועלים נגדנו בשתי זירות – זירת הטרור וזירת המהלכים המדיניים במערכת הבין-לאומית. למולם, עומדת ישראל הקוראת למו"מ ישיר בין שני הצדדים, על פי תנאיה היא, ובה בעת קובעת, חד-צדדית, עובדות בשטח. בהתמודדות זו ידה של ישראל על העליונה. ישראל קובעת עובדות המוליכות בדרך המלך להפיכת ישראל ל"מדינת כל אזרחיה".

יתרונה הגדול של ישראל נובע מכך שהיא השולטת בשטח וידה חופשית (כמעט) לקבוע עובדות חדשות.

מה תהיינה המשמעות וההשלכות של "מדינת כל אזרחיה" זו עבורנו, אזרחי ישראל? משמעות זו איננה מובנת ובוודאי שאיננה מוכרת ומוחשית לרוב הגדול של הישראלים.

וכך נולד המחדל הגדול של הפלסטינים.

לפני כמעט 50 שנה, ב-30 ביוני 1967, החליטה ממשלת ישראל על החלת המשפט הישראלי במזרח ירושלים. סמוך לאחר מכן, הוכרז שטח זה כשטח ישראלי ריבוני לכל דבר. ביוני 67', מצאנו בשטח שסופח כ-68 אלף תושבים ערבים, אשר היוו אז כ-26% מכלל תושבי הבירה.

ממשלת ישראל התלבטה האם לכפות אזרחות מלאה על תושבי השטח שסופח. עמדתו של שר המשפטים באותה עת, י"ש שפירא, הכריעה – תושבים פלסטינים אלה ייהנו ממלוא הזכויות של תושב ישראלי, מבלי שנכפה עליהם גם אזרחות. האזרחות נותרה לבחירתו ולהחלטתו האישית של כל אחד ואחד מהם. הרוב הכמעט מוחלט ויתרו אז – וכך הם נוהגים עד היום – על האזרחות הישראלית.

אולם, התושבות מקנה לכל אחד ואחד מהתושבים הערבים האלה, את זכות הבחירה לעיריית ירושלים. לחץ מדיני פלסטיני מנע מהם עד כה להשתתף בתהליך הבחירות ולהשפיע על ניהול העיר.

עלינו להיות מודעים לכך שאם תשתנה המדיניות הפלסטינית ינהרו התושבים הערבים שבמזרח העיר אל הקלפי.

מאז 87' השתנו הנתונים הדמוגרפיים. האוכלוסייה הערבית במזרח העיר מונה היום כ-300 אלף תושבים (כמעט פי 5), כלומר במקום 26% מכלל האוכלוסייה הם מהווים כיום כ-36%.

במועצת העיר של בירת ישראל 36% מהנציגים יהיו ערבים פלסטינים, ואם אלה יצליחו לשלב ידיים עם המרכיב האנטי-ציוני שבקרב המגזר החרדי שבעיר, נוכל לדבר על מהפך, וייתכן שגם על ערבי פלסטיני שיעמוד בראש עיריית הבירה.

בינתיים זהו רק תרגיל חשבוני, אך הוא עלול להתממש מחר. כל שיידרש – זו החלטה של המנהיגות הפלסטינית לשנות את מדיניותה.

החלטה פלסטינית זו לא תבטל את החלטת הסיפוח של 1967 אך היא תמחיש לך ולי, ולכל אחד ואחת מתושבי ישראל היהודים, לאן מדרדר אותנו התהליך שאותו מובילה היום ישראל.

אל 20% התושבים-אזרחים הערבים החיים בישראל היום יתווספו 2 מיליון ערבים פלסטינים (וזו ההערכה הנמוכה ביותר באשר למספרם היום). רשימה ערבית משותפת אשר תייצג 3,700 אלף בוחרים פלסטינים, תוכל להיות המפלגה הגדולה בכנסת, מפלגה שראשה יוזמן אל נשיא המדינה ויוטל עליו לנסות ולהרכיב ממשלה. אפילו לא ירכיב את הממשלה, מציאות זו תשנה מן היסוד את ישראל היהודית.

לא רק אנו מבינים זאת. גם אבו מאזן או מחליפו מבינים זאת – והם עלולים להחליט לממש את זכותם. השתתפות תושביה הערבים של בירת ישראל בבחירות לעירייה מותנית רק בהחלטה הפלסטינית.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. אזרח שהבין מה קורה
  אזרח שהבין מה קורה אוגוסט 25 2016, 15:49
  הבעיה היא עם המנהיגים שלנו

  אין ספק שהם מכירים בדיוק את העובדות ואת הנתונים
  והם פועלים בדיוק בכיוון שהפוך מההגיון
  מה הם חודבים? שאלוהים יחלץ אותנו ויפתור הבעיה?
  איך הם חושבים שזה יגמר?

  השב לתגובה
 2. גלי טביב
  גלי טביב אוגוסט 26 2016, 13:03
  פעם אתה חיובי ופעם שלילי

  זה קצת זיגזג

  השב לתגובה
 3. חיים בכר
  חיים בכר אוגוסט 28 2016, 21:24
  דמוגרפיה בסכנת יום הכיפורים 1973

  היות והאגו הפוליטי הוא מעל אידיאל העם היהודי וחזון בנימין זאב הרצל , רק ישיבה מאחורי הקלעים של ראשי המפלגות בדממת אלחוט של מבצע אנטבה לקבוע חד וחלק ללא פחד ועם אחריות לאומית ואסטרטגיה עתידית – ערביי ישראל לא יזכו לעולם יותר מ 12 מנדטים לעולם! ובכל הסדר שקט ושלום או אי לוחמה -יהיו חילופי אכולוסיה לגבולות ברורים לשתי עמים והתנאי לשני עמים שהמוסלמים לא יוכלו לבנות צבא! נמל אשדוד וחיפה יהיו הנמלים ושדה התעופה הוא ירדן מצרים ובן גוריון וזה למשך 15 שנים של שקט מוחלט ופירוז עזה והגדה לחלוטין!!כספים להשקעות יגיעו מהעולם לבנית מוסדות מפוקחים עי ועדות קרואות לכל הכספים !!ללא מורא ללא חשש מהערות דמוקרטיה!! גם אם יפרשו מהמחנה הציוני כל שותים מנטליות המשותפת לטרור תובטח קואליציה רחבה שאידיאל עם ישראל בארצו אומר ועושה למען נצח!! ערביי ישראל יצעקו ויצרחו והאמת תצא לאור בשמש יוקדת!! אין אמר תושב אום אל פאחם שבוע שעבר באחד הערוצים? בטח התקדמנו!! מה זה כל המרצדסים פה מה זה כל הוילות האלה 4 קומות מה זה כל הסופרמרקטים פה? בטח התקדמנו ! הילדים שלי למדו לא אכפת לי מהם שמה! הם נשארו ככה !! תנו לאמת ךפוצצ את הרקיע !!

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור