JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אל תקרא לי שחור

על אנשים פורצי דרך בטנזניה

אל תקרא לי שחור מסאים בטנזניה pixabay.com
דצמבר 02
20:06 2016

במהלך מסענו אל יבשת אפריקה המדהימה, התחזקו בנו הכמיהה והצורך לגמוע עוד ועוד מהתרבות והיופי, מהצבעים והתחושות, והתגבשו לידי רצון עז והחלטה לבקר שם שוב ולחיות קמעא בטבע עם האנשים הללו, ללא מחיצות, טכנולוגיות עתירות ידע ומלונות בוטיק. אין ספק שכדי להבין את החיים באפריקה ולהסתגל אליהם, גם אם לימים ספורים, נדרשים אורך רוח ויכולת הכלה אין-סופית.

בטנזניה גילינו אנשים יפים, חכמים ופורצי מוסכמות שבטיות. נראה שהזמן אולי עמד מלכת בהתנהלותם היום-יומית, והם מנסים לשמור על אורח חייהם המסורתי למרות השפעתה של תרבות המערב. אנשים המסתפקים במועט, שלמעשה הטבע מספק להם את כל צורכיהם, אנשים הצועדים ארוכות במשך כל יום, עת רועים הם את העדרים או הולכים לכפרים אחרים, משתפים האחד את השני במעט שיש ושמחים בחלקם. התאהבנו בהם כהרף עין.

בני שבט המסאי הם נוודים למחצה, אשר תוחלת החיים שלהם ארוכה למדי. רוב בני המסאי אינם צדים חיות טרף, אלא מתבססים בעיקר על הבקר והצאן שהם מגדלים. נשות השבט הן אלו שבונות את בקתות המגורים, והן אלו שצועדות עשרות קילומטרים כדי להביא מים על גבי חמורים, לבני השבט. הן עונדות תכשיטים וחרוזים צבעוניים וראשן מגולח.

כשהגענו לכפר, קיבל את פנינו אחד מבני השבט, דובר אנגלית רהוטה. הוא סיפר לנו כי הוא מעוניין להיות רופא, ואף גילה פתיחות ועומק לצד דבקות בערכי כבוד, דמוקרטיה וצניעות, המנחים את חייו.

ביקרנו בבית הספר המקומי השוכן בבקתה קטנה בסמוך לכפר. מורה מוסמך, בעל תואר אקדמי, מלמד את ילדי השבט, קרוא וכתוב בסווהילית ובאנגלית. מלאכה לא פשוטה בהיעדר ספרי לימוד ואמצעי המחשה. השיעורים מועברים בעל פה בלבד, והילדים לומדים היסטוריה וגיאוגרפיה מבלי לדעת כלל איך נראה הגלובוס או אפילו היכן ממוקמת על המפה העיר ארושה השוכנת לא הרחק מהם.

לקראת ערב שמנו פעמינו ללודג' מקומי הממוקם באמצע שום מקום, פתוח אל מרחבי הטבע, ובו ניתן ללון באוהלים. אם רוצים להתקלח יש להודיע מראש לאנשי הצוות המקומי, והם יזרימו מים ממכליות ענק המצויות במקום. האורחים מקבלים מפתח לאוהל ופנס, ולכל אוהל יש מלווה צמוד, השומר מכל משמר על האורחים מפני חיות המגיעות לביקור ללא התראה מראש. אומר כי בתנאי מינימום קיבלנו את המיטב.

נהנינו לשוחח עם אנשים אשר הגשימו חלום, יצאו לעבוד במרחק אלפי מילין מבתיהם, ופגשו אנשים מרחבי תבל. כעת גם הם רוצים ללמוד ולהגשים את עצמם. צ'יצ'ו שהיה הנהג והמדריך שלנו, הוא אב חד-הורי המגדל ילד ודואג לפרנסתו. צ'יצ'ו מתפרנס מהתיירים בזכות יכולותיו הנדירות לתקשר באנגלית, ולהגיע למקומות נידחים ומיוחדים, שבהם אפשר לראות אריות וחיות נוספות ממרחקים. צ'יצ'ו התגלה כאדם בקיא ומנוסה, אדיב ועם ראש פתוח.

באחד הכפרים פגשנו אדם שנישא לארבעים ושלוש נשים. למרבה הצער, אחד מילדיו נדרס בדרכו לבית הספר ששכן הרחק מהכפר, ועל כן הוא החליט להקים בית ספר לילדיו בכפר שלו. בית הספר נבנה באמצעות תרומה והוא פועל מדי יום. אם זו לא פריצת דרך, אז מה כן?

מדי פעם אפשר לראות בן שבט מסאי אי שם, אוחז טלפון נייד, אולם אין ממש קליטה ולא וויי פיי, גם לא מקום זמין להטענת הסוללה. החיים בהחלט לא פשוטים שם. החום, המרחקים, הכבישים. לא הכול בהישג יד כמו אצלנו.

אולם נוכחנו לדעת כי במקום שבו הכול נראה לא ממש אפשרי, מוכיחים אנשי הטבע והשבטים, כי העולם שייך גם להם. ללא קרינה, קנאה, מאבקי רכוש ותביעות דיבה. הכי פשוט, נקי ואולי עדיין קצת תמים.

מסתבר שרק צריך לחלום ולרצות מאוד. אפשר לשנות ולהתפתח, גם אם אין מחשב נייד או אפליקציה המשנה חיים, מים זורמים או רכב היברידי בחניית הבית.

על המחבר / המחברת

Avatar

חביבה רוטשילד

לשעבר קצינה בשירות בתי הסוהר. כיום מתמקדת בשירותי כתיבה.

8 תגובות

 1. ארז א
  ארז א דצמבר 03 2016, 08:44
  הכותרת מדוע ?

  לא הבנתי מדוע הכותרת הזו

  השב לתגובה
 2. נרקיסה
  נרקיסה דצמבר 03 2016, 13:02
  לעיתים רחוקות נתקלים במאמר שכזה

  שמדבר על הדברים האמיתיים
  על הרגש ולא על רדיפת הבצע
  על אהבת אדם ולא לאומנות
  על נתינה ולא גניבה
  וזה עוזר להתמודד עם כל מה שקוראים ושומעים ברוב עאוצי המדיה

  השב לתגובה
 3. סימה
  סימה דצמבר 03 2016, 19:30
  יפה וחיובי אבל

  יש שם תופעות שליליות של מחלות והתנהגות לא חיובית לנשים ועוד דברים שאסורים כצלנו ותוחלת חיים נמוכה וחינוך יאוד ועתיד לא ורוד לילדים. לא לחשוב שזה גן עדן.

  השב לתגובה
 4. קרן
  קרן דצמבר 04 2016, 14:17
  קראתי ואהבתי- מרתק

  קראתי ואהבתי. מרתק ומענין.

  השב לתגובה
 5. עקיבא לשם
  עקיבא לשם דצמבר 06 2016, 17:20
  מעניין - שונה - עוסק בדברים חיוביים

  או כפי שאומריה החברה
  שווה

  השב לתגובה
 6. מלכה צחורי
  מלכה צחורי דצמבר 07 2016, 10:25
  מקסים

  מקסים

  השב לתגובה
 7. אסף נ.
  אסף נ. דצמבר 08 2016, 12:42
  למה לנסןע עד טנזניה לראות מי שאין לו

  אתמול ראיתי בטלויזיה סרט על ג'יסר א זרקא שני מטר מקיסריה, וזה לא פחות גרוע

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור