JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

זיקת היהודים לארץ ישראל (3)

התקווה בת שנות אלפיים (ואף יותר)

זיקת היהודים לארץ ישראל (3)
דצמבר 21
09:30 2016

במאמר הראשון בסדרה זו ראינו כיצד ומתי הוגלו היהודים מארץ ישראל לפרס ולבבל. אמנם התפתחו שם קהילות יהודיות שהתקיימו במזרח במשך כאלפיים וחמש מאות שנים, אולם שאיפת היהודים לשוב לארצם לא נמחקה מסדר יומם. בתהפוכות ההיסטוריה מתחוללים מהפכים. בשנת 539 לפני הספירה כורש מקים מחדש את ממלכת פרס, מביס את הבבלים ומעניק ליהודים רשות לשוב לארץ ישראל ושוב לבנות את בית המקדש בירושלים.

בנקודת זמן זו התחילה שיבת ציון הראשונה – תקופת עזרא ונחמיה. בשנת 516 לפני הספירה נשלמה בניית בית המקדש השני. הבית עמד על מכונו במשך 554 שנים. לתשומת לבם של ערבים ומוסלמים שטוענים כיום שלעם היהודי אין זיקה לירושלים.

מדינת ישראל הוקמה לפני 68 שנים. דהיינו בית המקדש השני היה קיים תקופת זמן ארוכה פי יותר משמונה ממשך קיומה של מדינת ישראל. במשך 554 השנים האלו עבר המצב הפוליטי בארץ ישראל תהפוכות רבות. הארץ נכבשה בידי היוונים, כנגדם מרדו החשמונאים, החשמונאים הקימו ממלכה עצמאית וזו התקיימה עד הכיבוש הרומי. בשנים 66–73 לספירה מרדו היהודים בשלטון הרומי.

הרומאים השקיעו מאמץ רב במלחמתם ביהודים. קודם הם הכניעו את המורדים בגליל. מפקדם היהודי יוסף בן מתתיהו נכנע ועבר לצד הרומי. שמו הוחלף ליוספוס פלביוס והוא הפך להיסטוריון שכתב את הספר המונומנטאלי "תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים", המשמש תעודה היסטורית יוצאת מן הכלל. עותק מספר זה בהדפסה מודרנית מצוי בספרייתי.

פלביוס, אשר הסתפח לחבורת הפיקוד הרומאית, תיאר בפרוטרוט את המשך המלחמה, את כיבוש ירושלים בשנת 70 לספירה ואת הריסת בית המקדש ובזיזת אוצרותיו. משם המשיכו הרומאים לדרום והגיעו עד מצדה, שהייתה המעוז האחרון שבו התקבצו שרידי הלוחמים היהודים בראשות מפקדם האגדי אלעזר בן יאיר.

המצור על מצדה נמשך יותר משנתיים. פלביוס מתאר את המצור במפורט באחד מפרקי ספרו. בשנת 73 לספירה הצליחו הרומאים להכניע את מצדה. כל הלוחמים היהודים על בני משפחותיהם התאבדו על מנת לא ליפול חיים בשבי הרומאים. ייתכן שבנקודת זמן זו נולדה התופעה שלימים תכונה "מוות על קידוש השם". שרדו את הטבח העצמי רק שתי נשים וחמישה ילדים שהתחבאו באחד מבורות המים בעת הטבח העצמי. הם אשר סיפרו לפלביוס את אשר אירע.

הסיפור הזה כולו היה חבוי ברובו במשך 1890 שנים. הפרופסור יגאל ידין, שהיה הרמטכ"ל השני של צה"ל ועם שחרורו הפך לארכיאולוג, ניהל את החפירות הארכיאולוגיות בהר המצדה. בחריצות רבה הסירו הוא ומתנדביו את שכבות העפר וההרס מעל המבנים בפסגת המצדה ושחזרו את המבנים והארמון שהיו בנויים אז על ההר.

יגאל ידין כתב את מחקרו המפורסם על ההיסטוריה של המצדה, מחקר שהתפרסם בקרב הארכיאולוגים במערב והקנה לו תהילת עולם. ביוני 1964 הוא נשא הרצאה מלווה בשקופיות על תגליות מצדה באמפיתיאטרון האזורי של עמק הירדן בצמח. הוא פתח את הרצאתו בהכרזה שהוא בחר בעמק הירדן כמקום הראשון שבו הוא יופיע ויספר לציבור את סיפור מצדה. לדבריו, הוא החליט כך כדי לחלוק כבוד להתיישבות היהודית בעמק הירדן ובייחוד על מנת לכבד את קיבוץ מסדה, שמקימיו בחרו בשמו על שם היישוב היהודי האחרון שנפל בידי הרומאים.

בעת ההיא, כבוגר צעיר של הנח"ל, הייתי חבר קיבוץ האון בעמק הירדן. הייתה לי הזכות לשמוע את הרצאתו של הפרופסור יגאל ידין והתרשמתי עד עומק לבי. האפילוג מסיפור מצדה הוא שהרומאים, בגאוותם על הניצחון האדיר שהשיגו בארץ ישראל, הקימו ברומא בירתם את שער טיטוס, הלוא הוא שער הניצחון הנושא את שם הגנרל הרומאי שצבאו ניצח את היהודים בארץ ישראל. כל המבקר ברומא עד היום יכול ללכת לראות את שער הניצחון, שעליו כתובות המציינות את הניצחון על היהודים.

כן, רבותיי הקוראים, לבשו את מחלצותיכם ולכו לספר את סיפור מצדה לפלסטינים, לערבים, למוסלמים ולכל אלו שהצביעו בוועדת המורשת העולמית של אונסק"ו והחליטו שליהודים אין קשר עם ארץ ישראל. חבורת בורים ועמי ארצות אלה גרועים לפחות כמו מכחישי השואה.

עם הכנעת מצדה וחיסול מרד היהודים ברומאים חלפה מן העולם תקופת עצמאות היהודים בימי הבית השני. הרומאים טבחו ביהודים. בארץ ישראל נותר רק מיעוט מבני העם היהודי. רבים מאוד הוגלו לרומא והחלה תקופת הגלות במערב. אחר כך התפזרו צאצאי הגולים לארצות אירופיות נוספות.

הכמיהה לשוב לציון לא חלפה בקרב צאצאי הגולים. "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני" נשבע כל חתן תחת חופתו ושובר את הכוס לזכר החורבן. כך במשך כאלף ושמונה מאות שנים – עד ייסוד תנועת ביל"ו, בשנת 1881, בחרקוב שברוסיה הצארית. לכו ספרו זאת לשמאלן ומכחיש העם היהודי הפרופסור שלמה זנד. הוא מלמד בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

18 תגובות

 1. טלי
  טלי דצמבר 21 2016, 20:10
  מרתק

  מרתק. אשמח למאמר גם בנושא המלחמות עם היוונים והאם יש להם מקורות שלא לפי השמועה כמו יוסף בן מתתיהו?

  השב לתגובה
 2. עינב כהן
  עינב כהן דצמבר 21 2016, 22:56
  התקווה בת שנות 2000

  מרצה ואדם מדהים
  יפה כתבת!!

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 22 2016, 01:46
  לטלי

  המלחמות עם היוונים התקיימו כ- 250 שנים לפני כיבוש ירושלים בידי הרומאים. מדובר על תקופת זמן אחרת והקשר אחר לחלוטין לעומת הכיבוש הרומי ותחילת הגלות באירופה. בכ"ז מעט על כך – ב- 332 לפניה"ס כבש אלכסנדר מוקדון את ארץ ישראל וסיפח אותה לאימפריה שלו. מאז שרר בארץ שלטון הלניסטי שהכניס את תרבותו לכאן. אחרי מות אלכסנדר התחילה מלחמת הדיאדוכים על ירושתו. בארץ התפתחה אוטונומיה שהלכה ודעכה עד שבשנת 160 לפניה"ס פרץ מרד החשמונאים. לאחר 7 שנים הובסו היוונים – ולכן אנו חוגגים את החנוכה בשבוע הבא. רק אחר כך הגיעו מלכאן הרומאים.

  השב לתגובה
 4. אסתי טל
  אסתי טל דצמבר 22 2016, 09:17
  טוב ישיש עוד אנשים כמו האיש הזה.....

  מדהים כיצד אירגון שמתיימר להיות אירגון חינוכי, מוסרי לא בודק את העובדות לאשורן!
  האבסורד היותר גדול הוא שנוהים אחריו מליוני אנשים.
  טוב שיש עוד אנשים כמו האיש הזה שמזכיר לכולנו עד כמה צר עולמם וכמה זכותינו להיות כאן בארץ ישראל חזקה מכל החלטה קיקיונית.
  ישר כח

  השב לתגובה
 5. יותם
  יותם דצמבר 22 2016, 17:01
  לא צריך להתנצל

  יש לנו זיקה לאורך כל הדורות, באמונה ובמעשה, לארץ אבותינו

  השב לתגובה
 6. אמונה ע.
  אמונה ע. דצמבר 23 2016, 13:19
  הכמיהה לציון

  שכנעת אותי.

  השב לתגובה
 7. הדס לילי
  הדס לילי דצמבר 23 2016, 18:39
  מימרן

  בהחלט סיפור מעניין ומלא תובנות.
  כתיבה שמעלה עניין ורצון לגלות עוד.

  השב לתגובה
 8. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 24 2016, 12:13
  לכל המגיבים

  תודה על תגובותיכם. הן מעודדות. על פיהן וכן על פי תגובות שקיבלתי בעל פה ניתן להסיק שהעלאת הנושא לדיון היא חיונית. כאילו להוכיח זאת התקבלה אתמול הצבעה נוספת נגד ישראל באו"מ. עברנו את פרעה – נעבור גם את זה. האו"ם כנראה נמצא במסע להשמדה עצמית ויקרה עמו מה שקרה עם חבר הלאומים בז'נבה שקדם לו.

  השב לתגובה
  • עליזה העצובה
   עליזה העצובה דצמבר 25 2016, 10:30
   אל תשכח

   אחרי שעברנו את פרעה נחרב המקדש פעמיים וגלינו וששה מיליון נשחטו. המחיר יקר.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני דצמבר 25 2016, 23:06
    לעליזה העצובה

    אגב – פסיבדונים מעולה.
    ועל כן מוטלת עלינו חובה שאסונות כפי שהזכרת לא יקרו שוב.

    השב לתגובה
  • אלון ילין
   אלון ילין דצמבר 25 2016, 15:54
   המשמיד

   ושמא זו ממשלת הימין ההזויה שפתחה במסע השמדה של מדינת ישראל!!!!!!!!!

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני דצמבר 25 2016, 23:11
    אלון היקר,

    ממשלת הימין ההזויה, כפי שאתה כותב, נבחרה כחוק. היא מזיקה לישראל – מוסכם. אז מה צריך לעשות?
    הרי שאם יהיו בקרוב כאן, עוד פעם בחירות, נתניהו שוב ייבחר והפעם דווקא גוש הימין יתחזק ולו רק בשל ההצבעה האחרונה במועצת הביטחון.
    אז מה עושים?

    השב לתגובה
 9. אלון ילין
  אלון ילין דצמבר 26 2016, 11:43
  לא הכל יפה

  רציתי לשבת בשקט ולא להגיב, אך העיוותים הזועקים מהמאמר שלך פשוט מקוממים. ממתי האו"ם, ורוב המדינות החברות בו, שולל את הקשר של היהודים לארץ ישראל?? לא היה ולא נברא. הסקירה ההיסטורית הקצרה שלך מזכירה את האופן שבו לימדו פעם את ההיסטוריה האמריקאית בבתי ספר בארה"ב. אתה בוחר בקטעים אנקדוטיים וגם בהם מתעלם מפרטים מביכים. למשל בשיבת ציון, בה כורש וממשיכיו התירו ליהודים לשוב בחסותם, רק מיעוט קטן מיהודי בבל נצלו זכות זו. השאר המשיך לכמוה לציון מרחוק והעדיף את "סיר הבשר". המרד החשמונאי שניצל את הסכסוכים הפנימיים בין יורשי האימפריה היוונית, נבע מסיבות דתיות ולמעשה הסתיים בכישלון, שכן הממלכה שקמה עברה התייוונות, ובסופו של דבר מלך זר (הורדוס) עלה לשלטון. המרד נגד הרומאים הצליח בתחילתו בגלל המשרעת הענקית של האימפריה הזו והזמן הרב שנדרש לה להניע כוחות. מלחמה כנגד כוח זר דורסני אינה יכולה להצליח אם אין לך בעל ברית עוצמתי וזה הלקח שצריך ללמוד גם בימינו. שכחת כמובן את מרד בר כוכבא שהביא כמעט להכחדת העם היהודי. לא טרחת להזכיר שמרבית שארית הפליטה ממרד זה עזבה את הארץ מרצונה וממניעים כלכליים. לא מתאים לך להזכיר שלמרות "הכמיהה לציון", במשך כ-1700 שנים רק אלפים בודדים של יהודים התגוררו בארץ ישראל. הכמיהה המדוברת לא הסתמכה על מניעים לאומיים אלא על חלום דתי שיבוא המשיח ובית המקדש ייבנה שוב. זאת הסיבה ש"אם אשכחך….." נאמרת עד עצם היום הזה.
  רק להזכירך, שהתנועה של השיבה למולדת החל משלהי המאה ה-19, נוצרה בעיקרה על ידי יהודים אשכנזיים, ליברלים וסוציאליים – "שמאלנים" של היום, ואני גאה להימנות עליהם. במסגרת זו שכחת להזכיר שמרבית היהודים (כשני מיליון) שנטשו את מזרח אירופה בתקופה של העלייה השנייה, הגרו דווקא לארצות הברית ומדינות מערביות אחרות ורק כ-35,000 מצאו את דרכם לישראל. רק נס הוא (אם תקרא לשואה נס) שתנועת השיבה לציון תפסה תאוצה וקונסטלציה בינלאומית מוכת חרטה אפשרה את הקמת המדינה.
  גם אין סיבה להתנפל על פרופ' זנד שהציע תיאוריה אלטרנטיבית (סבירה הרבה יותר בעיניי מזו התנכ"ית) להיווצרותו של העם היהודי.
  התמזל מזלי שאבות אבותיי חזרו לארץ עוד לפני העלייה הראשונה, ומשפחת אמי הצליחה לעזוב את וינה לפני שהיה מאוחר מדי. ארץ ישראל היא ארצי ואיני זקוק ללקט הצדקות כדי להסביר לעצמי ולעולם (שרובו הגדול מקבל את זכותנו למדינה בישראל) מדוע אני פה. זו המדינה היחידה והלגיטימית בה אנחנו יכולים לקיים ישות לאומית עצמאית, ונמשיך לקיים אותה אם ננהג בתבונה.

  השב לתגובה
 10. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 26 2016, 17:15
  לאלון ילין

  אני קורא את תגובתך בהשתאות, עומד דום ומצדיע. תודה על שלך.
  בסוף תגובתך אתה מביע בדיוק את אותו הרעיון אשר לשמו נכתב מאמרי נשוא תגובתך.
  באזכורי ההיסטריה אתה מרחיב ונכון. אולם אין נפקא מינו לעניין זיקת היהודים לארץ ישראל.
  בעניין פרופ' זנד אתה דווקא ממעיט בחשיבותו. אולם זה נושא למאמר נפרד.
  ולעניין עצמו – אתה צריך לדעת שהדור הצעיר שלנו אינו בקיא בדברים כפי שאתה בקיא. לכן עבורך באמת המאמר דנן מיותר. לא כך הדבר באשר לדור הצעיר. אני מעיד מניסיוני העכשווי שמאמר זה חשוב וגם מעורר הדים חיוביים בקרב תלמידי תיכון וגם בקרב סטודנטים.

  השב לתגובה
 11. מתן חנוכה
  מתן חנוכה דצמבר 29 2016, 10:00
  מילים כדורבנות

  כמו בהרבה מאמרים קודמים, הקריאה הייתה מרתקת, מלמדת ומאוד מעניינת.
  לצערי נאלץ להסכים עם הטענה שמרבית הדור הצעיר בישראל בשנות ה – 20 לחייהם אינו מודע להיסטוריה של העם היהודי, אינו חשוף למידע ועל כן אינו מגלה עניין בנושא.
  רוב הידע והעיסוק של דור זה נע סביב האפליקציות החברתיות ותכניות הריאליטי בערוצים המובילים בישראל שאגב מרבית התכנים שמועברים לצופים בהם הם גסים ובוטים.
  איני רואה איך בגישה זו ייחשפו הדורות הבאים להיסטוריה הכל כך מעניינת על העם שאין דומה לו, העם שהם משתייכים אליו.
  מחכה ומצפה בקוצר רוח לפרק הבא בסדרת המאמרים הכל כך חשובה ורלוונטית, בייחוד בימים אלו.

  השב לתגובה
 12. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 31 2016, 01:08
  למתן חנוכה

  תודה על דבריך המפרגנים. משיחה שערכתי למדתי שאתה סטודנט במכון ווינגייט. על כן אשמח אם תוכל לכתוב מאמר מפרי עטך לאתר JOKOPOST ועוד יותר אשמח אם יתאפשר לי לבוא להרצות על הנושא דנן בפני הסטודנטים במכון.
  ברוך תהיה.

  השב לתגובה
 13. נחשון
  נחשון ינואר 06 2017, 08:06
  אל תשכח את עמדת הדתיים

  כשנוסדה התנועה הציונית המנהיגים הדתיים נלחמו בה בכל הכוח ובתוקפנות, חלק גדול מהחרדים, עד היום.

  השב לתגובה
 14. בנימין אוחנה
  בנימין אוחנה ינואר 08 2017, 01:28
  נתניהו

  מר דגני, עד כה התרשמתי ממאמריך כי אתה עומד איתן בצד הימני של המפה הפוליטית , ומברך על מעמדה ושיפורה של ישראל בעולם מידי יום ביומו תחת ממשלות נתניהו.
  אם כך מדוע אינך מסתייג מהדברים של אלון הדרמטי שטוען כי ממשלת הימין מביאה עלינו הרס…
  אתה מעביר לנו תמונה חיובית, ואז מסכים שאנחנו תחת שלטון הרסני
  הסבר בבקשה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור