JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

איש השנה: ולדימיר פוטין

חשש שביכולתו לאגף המסורת הדמוקרטית של ארה"ב

איש השנה: ולדימיר פוטין ולדימיר פוטין צילום: Russian Presidential Press and Information Office, creative commons
דצמבר 31
09:30 2016

אין ספק שהמניפולטור הפוליטי הגדול ביותר בדורנו הוא ותיק שירותי הביון הסובייטים – עכשיו רוסיים – ולדימיר פוטין. 16 שנים פעל פוטין כסוכן ק-ג-ב, ודפוס המחשבה שלו לא השתנה כהוא זה.

מי שעדיין מטיל ספק ביכולתו לאגף את המסורת הדמוקרטית ארוכת השנים של ארצות הברית של אמריקה, מי שלא מבין שאין הבדל בין הרוסים האדומים של "אימפריית הרשע" הסובייטית, כפי שכינה הנשיא רייגן את ברית המועצות, לבין משטרו של הצאר פוטין, אינו מבין כי ארצות הברית המסוכסכת נפלה לידי המניפולטור הרוסי כפרי בשל.

לדעתי אין ספק והעובדות הגלויות מדברות בעד עצמן: ולדימיר פוטין סימן את דונלד טראמפ להיות נציגו בבית הלבן. עד כמה שהדבר נשמע מופרך, במשחק הפוליטי ידה של עריצות שלטונית חזקה משלטון דמוקרטי, והיכולת שלה לפעול ולסכסך ללא מורא עדיפה על התדיינות פוליטית ומסע בחירות לפי הכללים הדמוקרטיים.

.מי שאינו מבין מהי רוסיה, מי שחושב שהשלטון הסובייטי היה קוריוז היסטורי שנמחק, מוטב שיראה את הדו"ח המיוחד שפרסם השבוע הפרופסור מקלארן בדבר השימוש חסר התקדים בסמים אסורים של למעלה מאלף ספורטאים שהשתתפו באולימפיאדת לונדון 2012, וזאת בעידוד המשטר הרוסי.

מי שלקה ב"עיוורון פוטין" מוטב לו שיחזור וישנן את העובדה כי מאז היבחרו נרצחו ברוסיה עשרות עיתונאים ועוד יותר מתנגדים פוליטיים (ראו ערך מיוחד בויקיפדיה המוקדש לחיסול עיתונאים על ידי משטר פוטין: List of journalists killed in Russia).

רוסיה של פוטין נתנה חסות למדליף החומרים החסויים ביותר של ארצות הברית אדוארד סנאודן. רק משקיף תמים יאמין שסנאודן אינו משתף את מלוא סודותיו עם שירותי הביטחון הרוסי. אפשר לשער שהם גם אלו שמורים לו אילו חומרים לפרסם ומתי, ועד אז הם משתמשים במידע כבשלהם תמורת המקלט המדיני שהעניקו לו.

האם אמריקה זקוקה בדחיפות לסנאטור בעל שיניים כמו ג'וזף מקארתי כדי לחקור איך נפלה ארצות הברית, מבלי משים, ברשת הרוסית? או שמא האדישות והפחד שמטיל הנשיא הנבחר טראמפ יפחידו את הקונגרס, והוא יימנע מלחקור כיצד תמרנו הרוסים את תוצאות הבחירות באמריקה? נזכיר כי הנשיא הנבחר מינה למזכיר המדינה את איש הנפט רקס טירלסון, מנכ"ל אקסון מובייל, המקורב לרוסים ושבוי בקשרי עסקים עמם. קשרי העסקים שלו ברוסיה טרם נחשפו עד תום, והולך ומתגבר החשש כי פוטין הוא הזוכה הגדול במאבק הפוליטי בארצות הברית.

לפי דיווחים בתקשורת האמריקנית, גם ה-CIA וגם ה-FBI מחזיקים במידע שעשוי להביא להדחתו של דונלד טראמפ. מדובר בגופים החזקים בעולם המחזיקים ביותר מידע מאשר כל סוכנות ביון אחרת עלי אדמות, והרמזים שהם נותנים בימים האחרונים הם קצה קרחון. ייתכן שהקרחון יומס בידי הנשיא הנבחר התוקפני, אבל דרכו של מידע כזה שהוא זולג ומגיע בסופו של יום אל אור השמש.

אז מה זה נוגע לנו? בביצה הביבית הכול טוב – לכאורה. אבל בפועל, לתוהו ובוהו שנוצר בשנים האחרונות במזרח התיכון חדר שחקן חדש: פוטין. מאז מלחמת יום הכיפור לא הרגשנו את הבל נשימתו של הדוב הלבן מקרוב, אבל עכשיו משהרוסים התבססו היטב על גבולנו הצפוני, הוא כורך את ראש ממשלתנו בחיבוק דוב: בהתחלה נהנים מהחום ומרכות הפרווה, אבל בהמשך יחוש ביבי איך החיבוק הופך לחנק.

המערכה שניהלה ישראל לצד מדיניותו של הנשיא אובמה בחזית איראן, כולל הופעתו של נתניהו בפני הקונגרס של  ארצות הברית, הוכתרה כ"הצלחה": האיראנים הסתדרו עם העולם לא רע, אבל לא ויתרו על דבר. ישראל לא השיגה דבר והתיאבון האמריקני לפעול באזורנו ובזירת סוריה דעך. כתוצאה מכך, כעת הרוסים הם המנהלים את הפוליטיקה האזורית, במקום האמריקנים.

תוצאה אפשרית: עכשיו כשיש סבירות שדונלד בכלל רוקד על פי החליל של ולדימיר, אפשר שלא יהיה לנו במי להיאחז. "אובמה הרע" הוחלף בדונלד הטוב ליהודים, אך מדינת ישראל מעניינת אותו כקליפת השום.

עוד על המניפולציות הרוסיות בספרי "הרצח בטור דה פראנס".

 

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

11 תגובות

 1. פנחס מאיר
  פנחס מאיר דצמבר 31 2016, 12:05
  גם הבחירה שלי היא פוטין

  אין ספק שהוא למלמד את העולם איך מנהיגים

  השב לתגובה
 2. ל.מ.
  ל.מ. ינואר 01 2017, 12:06
  כולם מתלהבים מפוטין

  תראו לאן התדרדרה רוסיה. הכלכלה, החינוך, המוסר. אפילו הצבא שלהם מתדרדר כולל נושאת המטוסים הגרוטאה והמטוסים הנופלים. מול מורדים בסוריה ומלמעלה הם גיבורים גדולים.

  השב לתגובה
  • גדליה ב.
   גדליה ב. ינואר 02 2017, 07:54
   מסכים לגמרי

   מדינה עם שליש אוכלוסיה מארצות הברית, במצב כלכלי גרוע ביותר, שמנסה לעשות שרירים כשאין לה עם מה פרט לחוצפה, ומשום מה מרשימה את כולם כולל נשיא ארצות הברית החדש. על זה מגיע לפוטין הכתר של השנה.

   השב לתגובה
   • אבי גולדברג
    אבי גולדברג ינואר 02 2017, 19:55
    Golavi.gold@gmail.com

    נכון
    הנתונים מלמדים שפוטין מבין שהמערב השבע לא ינקוף אצבע וכי אם יגיע להסכמה עם טראמפ יוכל לעשות בגבולות אירופה כל שהוא רוצה.
    ביני לביני אני שואל כיצד המפלגה הרפובליקאית של רייגן שראה ברוסיה ציר הרשע ,שבין מנהיגיה ג׳ון קיין , תקבל את היחסים המשונים בלשון המעטה שבין הנשיא הנבחר לצאר החדש
    ימים יגידו

    השב לתגובה
 3. שאול
  שאול ינואר 01 2017, 14:18
  פוטין

  ראיה ראלית של המציאות קצר ולעניין

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 02 2017, 04:27
  פוטין

  חברה אנא פקחו עיניים. הרוסים ישבו פעם בכל המזרח התיכון וצפון מזרח מאפריקה. ובגדול. עם עשרות אלפי "מומחים" ומיטב הנשק הסובייטי. איפה הם היום? נשארו בנקודה אחת – חוף הים הסורי של הים התיכון. הם עמדו להיות מסלקים גם משם וברגע האחרון נכנסו להציל את אסד ומשטרו.
  הקישקוש שהם בחרו את טראמפ מעורר דאגה בכסילותו. מה שקרה בארה"ב הוא שקלינטון קיבלה 3 מיליון קולות יותר מטראמפ, אבל בגלל שגיאה אסטרטגית ב 3 – מדינות היא הפסידה בגלל שיטת האלקטורים. עכשיו בונים תיאוריה שפוטין בחר את טראמפ. תתחילו להיות רציניים. ישראל סייעה לטראמפ. זה לא ברור לכם?

  השב לתגובה
 5. אבי גולדברג
  אבי גולדברג ינואר 02 2017, 19:34
  קשקוש?

  מר דגני ערב טוב
  קראתי את תגובתך לרשימה אודות החתרנות הרוסית והמעורבות הבוטה בענייני הבחירות וקצת הופתעתי.
  ראשית מהסגנון. ׳ קשקוש ׳ מלמד על כעס ,זלזול ובא במקום בקורת עניינית.
  הרשימה מדגישה את העדרם של הרוסים מהאיזור מאז 1973 וניסיונם לשוב עתה

  לאזור.לגבי המאמצים להטות את תוצאות הבחירות לטובת טראמפ אפשר לחלוק על כך כפי שאתה עושה , אבל בנתיים גורשו שלושים וחמישה דיפלומטים רוסים וזאת בעקבות ממצאי ה FBI וה CIA .כמובן אפשר להניח שהם פיברקו את הממצאים, אבל לקרוא לזה ׳קשקוש׳?
  אבי גולדברג

  השב לתגובה
 6. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 02 2017, 22:36
  לאבי גולדברג היקר

  מותר לטעות (סליחה) – אבל בגדול?
  ציטוטים משלך –
  ארה"ב נפלה לידי המניפולטור כפרי בשל?
  דונלד רוקד לפי החליל של ולדימיר?
  רוסיה מנהלת את הפוליטיקה האזורית?
  רוסים התבססו בגבולנו הצפוני?
  פוטין סימן את טראמפ כנציגו בבית הלבן?
  ועוד. מבקש את סליחתך בשנית. אבל קשקוש היא מילה עדינה להגיב על הרעיונות שהבעת. גם אתה נפלת למלכודת של עיתונאות קנויה ו\או מטופשת.

  השב לתגובה
 7. golavi.gold@gmail.com
  golavi.gold@gmail.com ינואר 03 2017, 08:23
  אף על פי כן פוטין הוא איש השנה

  מר דגני הנכבד[כבודך במקומו מונח] בוקר טוב
  מן הסתם רטוריקה ואפילו לוגיקה אינה כלל גדול השמור באמתחתך או שמא רשימתי פגעה אנושות בדעותיך המוצקות בדבר הסדר העולמי הישן,שהרי לא יתכן כי תתנצל על התבטאותך בראש התגובה ובסופה תכתוב שקשקוש היא מילה עדינה…"אחדות ההפכים" או שמא מוחך יגע ואינו זוכר ראשיתו של דבר הנכתב על ידך כשהוא מגיע לסופו.
  עיקרו של דבר:כן ברגע זה רוסיה מנהלת את הפוליטיקה כאן באיזור בעזרת מטוסי סוחוי חדישים,מכופפת את תורקיה לרצונה,מרסנת את תגובות ישראל נגד החיזבללאה וחוברת לאיראן.
  כן ,אולי לא שמעת את הצהרות פוטין בזמן הבחירות ולאחריהן,ואתה מכחיש את הממצאים של פריצה למחשבי המפלגה הדמוקראטית ופרסום מאות אלפי מילים של קלינטון על ידי עושי דברו של פוטין.
  כן,טראמפ נפל לרשתו של פוטין ,לפחות על פי מעשיו הגלויים כלומר מינוי סוחר בנפט רוסי לשר חוץ.
  ושוב אם ברצומך לחתווכח עשה זאת אבל עליך לבסס את התנגדותך לנאמר לא בהשמצת האמור אלא בשכנוע כי הוא מופרך.ולטעמי לא הרמת נטל ההפרכה לכן קביעתך כי האמור ברשימתי הוא בעדינות קשקוש נשאר כאות מתה.

  השב לתגובה
 8. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 04 2017, 02:04
  לאבי גולדברג היקר

  אינני מבקש להתייחס לדבריך על רטוריקה או לוגיקה, לא בגלל "אחדות ההפכים" אלא בגלל חוסר רלוונטיות לנושא הנדון. וגם – רשימתך לא פגעה ב"דעותי המוצקות" בדבר הסדר העולמי הישן – כי אין כאלה.
  אינני מתווכח עם "דעותיך" ואינני עוסק בסמנטיקה או בהתכתשות משפטית. אני כותב על המצב הקיים מתוך ארסנל של ידע שאין לי רצון לפרט את מקורותיו ללא צורך. אני גם משער שאתה כותב את מה שכתבת מתוך חסר במידע על מה שקורה.
  אומר בקיצור – לגבי עניין בחירת טראמפ – קרא במאמר שלי שיתפרסם בקרוב.
  לגבי הרוסים – הם לא שולטים במזרח התיכון כיוון שהישראלים שולטים. לגבי טורקיה – אתה בטוח שרוסיה "השתלתה עליה?
  ועוד – אנו משתפים פעולה עם הרוסים מתוך עניין משותף שמשטר אסד ישרוד.
  רוסיה היא מעצמה כושלת. ואם תרצה שפוטין יהיה איש השנה שלך – אין בעיה, ממילא זה לא רלוונטי לכלום. והעיקר – טראמפ מינה לשר חוץ את האיש ששולט על מקור המט"ח העיקרי של רוסיה – ובעל המאה הוא בעל הדעה.

  השב לתגובה
 9. מתוקי
  מתוקי ינואר 08 2017, 20:37
  מסיבת ניצחון של פוטין

  20.1.16

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור