JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מנהיגות כושלת

תכונותיו ואופיו של מנהיג כושל

מנהיגות כושלת תמונה:Selena Wilke commons.wikimedia.org
אפריל 18
20:00 2017

לרוב אנו קוראים או כותבים על מנהיגים משכמם ומעלה. מתארים את תכונותיהם הטובות, את השפעתם על החברה, על המדינה או אף על העולם כולו. אנו מתבוננים בפועלם ומבקשים ללמוד מהם וללכת בדרכם. אולם הפעם, במאמר זה, אבקש לחרוג מהמקובל ולכתוב דווקא על מנהיגים כושלים.

במשך 45 שנות עבודתי הזדמן לי להכיר מנהלים רבים, שונים אלו מאלו, שלמדו בבתי מדרש ניהוליים שונים. לכל אחד מהם היו תפיסות ניהוליות "סדורות" על פי דעתם האישית. עם השנים זיהיתי שפע סוגי כשלים, אבחנתי שפע של כישורים לקלקל אווירה, להרוס חדוות יצירה, להפריע לצוות לפעול כהלכה, להציק.

רשימת הפגמים והכשלים בניהול ארוכה ביותר. אלו מביניכם שהיו או עודם שכירים, ודאי מבינים היטב למה כוונתי. להלן כמה דוגמאות: ניתור מהיר בין משימות, בלי להצביע על ההכרחיות; ביצוע משימות קלות בלבד ולאו דווקא את ההכרחיות, גם אם יכחישו עובדה זו; חוסר יכולת לעבוד בצוות, גם אם זוהי המסגרת; הצבת אג'נדה אישית לפני כל אג'נדה חברתית או קבוצתית; ניתוק מהמציאות; רצון לעשות את המוטל עליו רק כדי לצאת ידי חובה, כשבבירור הוא נראה משועמם פעמים רבות, או אולי לא מרוצה מעיסוקו.

מנהל או מנהיג כושל הוא לעתים אדם לא מהימן, המתקשה להשיג את אמונם של אחרים, ובנוסף על כך מתכחש לתכונתו זו ולמגרעות אחרות בשיטות הניהול שלו. הוא משתדל לרכז בידיו סמכויות, ולא סומך על אחרים ועל כן גם יימנע מלקחת סיכונים. הוא איננו מעצים את האחר ואיננו מאפשר לו "לפרוח" בעצמו. מנהל/מנהיג כזה הוא לרוב חסר סבלנות ומאבד עשתונות במהירות, ולעתים מקבל החלטות ללא שיקול דעת. פעמים רבות הוא אדם אדיש, מבודד ומנוכר מהסביבה, ויתקשה לבנות קשרים המבוססים על אמון הדדי.

לצערנו, רובנו נתקלנו בטיפוס היהיר, וכשזה מנהל או מנהיג, תכונה זו מועצמת. רק הוא ואין בלתו, והדוגמאות רבות במגוון תחומי החיים, מאלכוהול ורוד ועד מדיניות כלל עולמית. ישנם מנהלים/מנהיגים אגואיסטים, צרי אופקים שרק מתחזים למשכילים ולבעלי חזון; כאלו שתמיד יבקשו לרצות את האחרים – לכאורה; כאלו שמסרבים לכל רעיון חדש, לחשיבה פורצת דרך, או למשובים. מנהיגים/מנהלים שרוצים להיות אהובים בכל מחיר, אך עושים זאת בדרך אובססיבית, משיגים את המטרה ההפוכה ומשניאים עצמם על הציבור או על העובדים.

בטוחני שבעת שקראתם את המאמר, חלפו בראשיכם שמותיהם של מנהיגים מוכרים. בהחלט מדובר בלא מעט מועמדים, אינני מכוון את דבריי בהכרח למנהיג מסוים, הותרתי מקום לדמיונו של הקורא. אשמח לקרוא את תגובותיכם ובוודאי תגובות של אלו מביניכם שמוכנים לחשוף על מי בדיוק הם חשבו.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

4 תגובות

 1. בילי
  בילי אפריל 19 2017, 12:00
  איך יכול להיות שכל מנהליך היו לא רציניים?

  זה לא אומר משהו עליך?

  השב לתגובה
 2. פלג
  פלג אפריל 19 2017, 14:03
  לא כולם היו בני...(הבנת הנקרא)

  מדוע? זה לא רומן אוטוביאוגרפי….רק הסתכלות על הסביבה. מי אמר שרק כאלה היו? היו בהם מבריקים, להגיד "כולם" זו הכללה אופיינית למנהיג כושל…

  השב לתגובה
 3. בוני
  בוני אפריל 19 2017, 18:17
  הוא די חנון

  ואפילו שלו ולמינה צמח יש את אותו גוון הקול הוא השיג 24 מנדטים! ריספקט…

  השב לתגובה
 4. פלג
  פלג אפריל 20 2017, 07:08
  איש בדמיונו יחיה.

  הוא שאמרתי, גם בתגובה פרטית – כל אחד וקולו, איש איש ויכולתו, ועדיין לא נאמר דבר על מיס פיגי בורוד…כל אחד ודמיונו, ובכך הקטע הצליח – לתת לאנשים חומר למחשבה, לא לשאיפה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור