JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שורשי האנטישמיות המודרנית

מהי אנטישמיות? להבין כדי להילחם

שורשי האנטישמיות המודרנית תמונה: Daniel Ullrich, Threedots
אפריל 22
19:30 2017

נושא האנטישמיות בעולם עלה לכותרות לאחרונה ופרשנים רבים העלו השערה שעליית הימין הקיצוני, הן באירופה הן בארצות הברית, היא הגורם העיקרי לעלייה ולהקצנה של האידאולוגיה האנטישמית בעולם.

רבים משתמשים במושג "אנטישמיות" מבלי להגדיר את מהותו. האם אנטישמיות היא "שנאת יהודים"? האם אנטישמיות נובעת משנאה? או שמא זהו ביטוי של בוז, של קלון, של רגש עליונות לעומת היהודי ה"נחות", עלוב החיים, המפגר, הנכה והלא יוצלח? ויש כמובן תאוריה הפוכה האומרת שאנטישמיות אינה נובעת מבוז אלא להפך – היא נובעת מקנאה בהצלחתם של היהודים ובעליונותם. דווקא עליונותם האינטלקטואלית והצלחתם הכלכלית של היהודים בעולם ובישראל היא הגורם לאנטישמיות. וקיימת כמובן התאוריה הסוציולוגית, האומרת שאנטישמיות נובעת מהעיקרון הכללי של "שנאת האחר" – רגש עמוק תת-הכרתי הגורם לנו לפחד ולפתח עוינות לכל דבר, חפץ, אדם שהוא שונה מאתנו ולא מוכר לנו. היהודים שחיו בגטאות ופיתחו דרך חיים שונה מדרך החיים של מרבית האוכלוסייה, נראו בעיני אוכלוסיית הרוב שונים, זרים ובלתי מובנים, ולכן היו מוקעים ונרדפים.

ואל לנו לשכוח את האנטישמיות הקלאסית, שנובעת מהמיתולוגיה הנוצרית שלפיה היהודים הם בוגדים ושקרנים שרצחו את ישו, שהיה בן האלוהים והאלוהים בעצמו. לפי המיתולוגיה הזאת, היהודי הוא בן-מוות כי הוא הסגיר את ישו, שהיה חברו ומורו, לרומאים, ואלו צלבו אותו למוות. לאנטישמיות הקלאסית נוסף נופך חדש מאז הקמת מדינת ישראל ובעיקר לאחר פרוץ הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הישראלים הם ממשיכיהם של היהודים ויש להם כל החסרונות והתכונות השליליות של היהודים שאנו מכירים מימים ימימה. הם לא אמינים, הם נוכלים, הם נצלנים, הם רודפי בצע, וההוכחה: דרך התנהלותם בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

ובכן, מהי האנטישמיות וכיצד נתמודד איתה? בלי להבין את מקורות האנטישמיות ואת מהותה קשה למצוא תשובות וטקטיקות נכונות להתמודד איתה, בעיקר בהתייחסנו לטענה האחרונה, הקושרת את ישראל ואת הישראלים לגישות ולתאוריות של האנטישמיות הקלאסית.

הפילוסופית חנה ארנדט, שעברה את מלחמת העולם השנייה וחוותה על בשרה את האנטישמיות בהתגלמותה, מדברת על האנטישמיות המודרנית של 150 השנים האחרונות ואומרת שבשעה שאירופה חוותה התעוררות הומניסטית לאחר המהפכה הצרפתית, ודרישות האזרחים לשוויון זכויות, לדמוקרטיה ולזכויות אדם החלו להתבסס במערב אירופה, היהודים עדיין חיו משוללי כל זכויות והצטיירו כשונים, נחותים ולא ראויים לאותן זכויות נאורות שכלל האוכלוסייה בצרפת הייתה ראויה להן.

המחמאה הגדולה ביותר שיהודי יכול היה לקבל הייתה "אתה לא כמו כל היהודים שסביבך", "אתה שונה", "אתה מוכשר", "אתה עשיר" וכו'. יהודים שרצו להתקבל כחברים בחברה הזעיר-בורגנית בצרפת ובגרמניה היו צריכים להתבולל, לעתים אפילו להמיר את דתם, כמו מנדלסון ומאהלר, המלחינים הדגולים של המאה ה-19. היהודים היו משוללי זכויות כלכליות, זכויות עבודה וזכויות פוליטיות וכל זכויות האזרח נמנעו מהם.

חנה ארנדט אומרת שדרכם של היהודים להתמודד עם האנטישמיות האירופית של המאה ה-19 הייתה החינוך. יהודים בברלין ובפריז עשו מאמצים גדולים לקבל חינוך גבוה ורבים מהם הפכו לסופרים ולאמנים מפורסמים באירופה שלפני מלחמות העולם הראשונה והשנייה. החינוך הגבוה וההצלחה הכלכלית (רוטשילד, מנדלסון, הברון הירש ועוד) נתנו למספר קטן של יהודים כרטיס כניסה לחברה הגבוהה במערב אירופה, ובה בעת מרבית היהודים היו משוללי זכויות כלכליות ואזרחיות בסיסיות. למעשה, שתי מגמות התפתחו בו-זמנית במערב אירופה: העילית היהודית זכתה לכבוד ולהערכה בשעה שרוב הציבור היהודי חי בעוני, היה משולל זכויות ולעתים קרובות סבל מהתקפות אנטישמיות אלימות, בעיקר במדינות מזרח אירופה. ידועים לשמצה הפוגרומים האכזריים ורצח יהודים באוקראינה, בפולין וברוסיה.

מה מלמדת אותנו ההיסטוריה על האנטישמיות וכיצד היא קשורה לאנטישמיות במאה ה-21, שכוללת התקפות על ישראלים ועל מדינת ישראל? האם לימוד ההיסטוריה של האנטישמיות יכול לעזור לנו להתמודד עם האנטישמיות המודרנית? האם האנטישמיות המודרנית שונה מהאנטישמיות הקלאסית של המאות ה-18 וה-19?

יש להניח שמעטים מהאנטישמים היום מונעים מהאמונה שהיהודים רצחו את ישו. קשה להאמין שבמאה ה-21 אנשים מפתחים רגשות אנטישמיים כי "היהודים בגדו בישו ורצחו אותו". אם נוריד את הגורם הזה מהמשוואה נשארים גורמים אחרים, כמו קנאה בהצלחת היהודים ובעליונותם במרבית תחומי החיים. אבל גם גורם זה לא יכול להסביר בצורה משכנעת את האנטישמיות המבעבעת בעוצמה בעולם המערבי. אולי הפחד מהשונה? מהיהודי המקיים אורח חיים שונה? זה לא לגמרי משכנע. גורם נוסף המוזכר לעתים כגורם לאנטישמיות הוא היחס של הישראלים לפלסטינים ודרך התנהלות הממשלה בישראל בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

האם ניתן להפריד את המגמות הסוציולוגיות והפסיכולוגיות של האנטישמיות הקלאסית של מאות השנים האחרונות מהאנטישמיות המתבטאת בהתקפות על מדינת ישראל? נראה שיש קשר, אך האם מלחמה באנטישמיות הקלאסית תסייע להקטין ולמזער את ההתקפות על מדינת ישראל שמושפעות מהאנטישמיות הקלאסית? קשה לדעת, אבל לדעתי חייבים לנסות.

על המחבר / המחברת

ניצה נחמיאס

ניצה נחמיאס

עורכת מדור: חברה. פרופסור למדע המדינה. מרצה אורחת באוניברסיטת מרילנד , (קמפוס טאוסון) ובאוניברסיטת תל אביב. מחברת ועורכת של ארבעה ספרים ומספר רב של מאמרים. מרצה בכינוסים אקדמיים ומקצועיים ברחבי העולם.

7 תגובות

 1. פנינה אורן
  פנינה אורן אפריל 22 2017, 19:39
  האנטישמיות זאת בושה לאנושות

  אלא שבהתנהגותנו אנחנו נותנים צידוקים לאנטישמים.

  השב לתגובה
 2. מישהו
  מישהו אפריל 23 2017, 16:28
  קשקוש ליום השואה

  לעניות דעתי הבעיה היא שהדת הזו מזוהה עם גנטיקה, כי הרי היהדות לא מעודדת גיור. האוכלוסיה האשכנזית הייתה הומוגנית. היו לה סממנים אופיניים גם חיצונית. הלבוש החרדי רק חידד את זה וכך התכונות שהיו מיוחסות ליהודים באירופה קיבלו מימד ויזואלי.
  אם היהדות הייתה אוניברסלית יותר האנטישמיות הייתה פוחתת.
  במילים אחרות: צריך להגדיל את מספר היהודים בעולם לא דרך ריבוי טבעי

  השב לתגובה
 3. עידו
  עידו אפריל 25 2017, 10:53
  לדת השפעה אדירה בכל הארצות

  כשהדתות חזקות שנאת יהודים לא מפתיעה

  השב לתגובה
 4. Miki
  Miki אפריל 25 2017, 11:16
  תסתכלו בראי

  תמיכת היהודים בזרם האדיר של מוסלמים לאירופה מגבירה את האנטישמיות.

  השב לתגובה
 5. shimon
  shimon אפריל 25 2017, 16:42
  the jew is different

  the jew is different. God says Vehivdalticem min hagoiim.because the jew is the light to the nations. and if the jew wants to be like the other nations? the gentile will remind him who he is not in a very nice way. that is called antisemitism. the closer the jew gets to the gentile the stronger he will kick him.

  השב לתגובה
 6. V
  V אפריל 26 2017, 21:06
  משהו שמטריד אותי

  אין ספק שהיהודים נטמעו בחברות בהן גרו בגלל נישואי תערובת. היהודים התימנים דומים לתימנים והיהודים האוקראינים דומים לאוקראינים. וכך האתיופים, המרוקאים, הרומנים וכל היתר. כלומר שאין ממש גזע יהודי. אז למה יש שינאה כלפי אותם יהודים לכאורה.

  השב לתגובה
 7. אביתר
  אביתר אפריל 27 2017, 13:11
  הכי מרגיז אותי

  ישראלים שאומרים שהיהןדים הרוויחו את האנטישמיות בצדק

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור