JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פקק ללא מוצא?

מה אפשר לעשות כדי לצמצם את הפקקים?

פקק ללא מוצא? פקק הבקר בכביש 4 צילום: ד"ר אבישי טייכר he.wikipedia.org
יוני 04
09:30 2017

מדיניות התחבורה של הממשלה מבוססת על אשליה, שאפשר להקטין את הדוחק והפקקים בכבישי ישראל על ידי סלילת כבישים נוספים. הממשלה משקיעה עשרות מיליארדים בסלילת כבישים נוספים (431, 531) והרחבת כבישים (כביש מס' 1 בשער הגיא והקסטל). שר התחבורה וראש הממשלה זוכים ללא מעט הזדמנויות לגזור סרטים ולנאום נאומים, אבל אין בכך משום פתרון למצוקת התחבורה.

בשנה אחת נוספות 260 אלף מכוניות חדשות, שמרביתן מתרוצצות במרכז גוש דן ובמרכז ירושלים וסותמות את הרחובות, על כן הכרחי לפעול גם בתחומים אחרים, להקטין את הנסיעות בשעות שיא העומס ולהפנות יותר נוסעים לתחבורה הציבורית. לשם כך יש לנקוט בשיטות רבות – גם בשיטת המקל וגם בשיטת הגזר.

ביום 9.5.2017 דיווח היומון הכלכלי TheMarker על ניסוי מעניין הבודק כיצד ניתן להשפיע על נהגים להימנע מלהיכנס לכבישים העמוסים בשעות שיא העומס. במסגרת הניסוי קיבלו כ-1000 נהגים תמריצים כספיים צנועים כדי שימנעו מלהיכנס למרכזי המטרופולינים בשעות השיא. ואכן כ-16% מהנהגים שהשתתפו בניסוי נמנעו מלהיכנס בשעות האלה למרכז המטרופולין. הניסוי הוכיח שתמריצים כלכליים נמוכים יכולים להביא להפחתה בעומס בצירים מרכזיים כמו למשל נתיבי איילון.

תוצאות הניסוי מצביעות גם על כך שהטלת "אגרת גודש" על כל הנהגים הנכנסים לגוש דן בשעות 6:30 עד 9:00 בבוקר, אגרה שנהוגה בכמה ערים בעולם, עשויה להפחית את העומס בכבישי הכניסה לגוש דן. יש להניח שחלק מן הנהגים הנכנסים למרכז גוש דן ישתמשו בחניוני "חנה וסע", ישנו את השעות שבהן הם נכנסים למרכז גוש דן, יצטרפו לנסיעות משותפות (Car-Pools), או יעברו לתחבורה ציבורית.

מומחים לכלכלת תחבורה ממליצים כבר שנים רבות להטיל אגרות על מכוניות פרטיות הנכנסות לתל אביב בשעות העומס. אף על פי כן, השר כץ מתנגד באופן "נחרץ" להטלת אגרות כאלה. והודיע לאחרונה "כי לא ייגבה מס נסיעה, ואין כוונה לגבות תשלום אגרות כלשהן מנהגים עבור השימוש בכביש".

במקביל יש צורך דחוף בשיפורים בתחבורה הציבורית שיעשו אותה לאטרקטיבית יותר, כדי שיותר אנשים יעדיפו אותה או יסכימו להשתמש בה במקום במכונית פרטית. אחד הדברים הדחופים ביותר בתחום זה הוא שיפור תחנות הרכבת ותחנות האוטובוסים. יש צורך דחוף לשפר את "חדרי ההמתנה" בתחנות רכבת רבות. כותב שורות אלה המתין בליל חורף לרכבת מחיפה לתל אביב בתחנת "חוף הכרמל", וחיכה כמעט שעה על הרציף. לא היה שם מחסה מפני הרוח והגשם והיו מעט מאוד ספסלי ישיבה שלא הספיקו לכל הממתינים. אחרי הניסיון הזה, בנסיעותיי הבאות לחיפה לא נסעתי שוב ברכבת. מדוע אין "חדרי המתנה" סגורים בכל כך הרבה תחנות רכבת? התנאים הבלתי נוחים בתחנות גורמים לנוסעים פוטנציאליים רבים להעדיף לנסוע במכוניותיהם במקום לנסוע ברכבת.

אינני יודע אם שר התחבורה או מנכ"ל משרדו חיכו אי פעם לרכבת בתחנת "השלום" ליד מגדלי עזריאלי או בתחנת "חוף הכרמל", והרגישו איך זה כשמבלים שם חצי שעה בחום הקיץ או בחורף, או האם ניסו אי פעם לעבור מקו אוטובוס אחד לקו אוטובוס אחר ליד תחנת הרכבת סבידור, ולחכות לאוטובוס השני על המדרכה בצד כביש נמיר, צפונה מצומת ארלוזורוב, ביום גשם או בחודשים יולי ואוגוסט. אני ממליץ מאוד שיעשו כך. מיד אחרי ההתנסות הזאת הם יאשרו תקציב להקים שם מִבנה ממוזג שיוכל להיות מחסה אפקטיבי גם ביום גשם. כמו כן נדרש תקציב גם לניקיון "חדר ההמתנה" מפעם לפעם. וכך גם ראוי שיעשה בעשרות תחנות אוטובוסים אחרות שבהן הנוסעים אמורים לעבור מאוטובוס אחד לאחר.

משימה נוספת ודחופה שתועיל להגדלת מספר הנוסעים בתחבורה ציבורית היא תיאום בין חברות האוטובוסים לבין הרכבת. כיום כמעט אין תיאום שכזה. וכך נוסעים רבים מגיעים לתחנות הרכבת במכוניות ומחנים אותן בקרבת התחנה, לראיה – המספר העצום של מכוניות שממלאות את מגרשי החניה על יד התחנות, למשל בבנימינה, בנתניה ובהרצליה.

נוסעים פוטנציאליים אחרים מוותרים על האפשרות להגיע לתל אביב ולרמת גן ברכבת וממשיכים לנסוע במכוניתם ליעד שלהם. משרד התחבורה היה צריך לדאוג לכך שתהיה תחבורה ציבורית זמינה וקרובה – אוטובוסים, מיני-בוסים או שאטלים – אל תחנות הרכבת ומהן, בכל הערים שאליהן מגיעה הרכבת. לוחות הזמנים של האוטובוסים צריכים להיות מתואמים עם הרכבת, כך שיתאפשר לנוסעים להגיע במהירות ובנוחיות אל הרכבת, ולחזור לביתם כשהם חוזרים ברכבת.

זמן הנסיעה והנוחיות "מדלת אל דלת" אל היעד שאליו רוצים להגיע, הם המשמעותיים והקובעים עבור הנוסעים. זאת אמנם איננה משימה הרואית כמו חציבת 22 קילומטר של מנהרות עבור הרכבת לירושלים, שר התחבורה וראש הממשלה אולי לא יגזרו סרט וינאמו כאשר יתחיל לפעול שירות שאטלים מאיזו שכונה בנתניה או בראש העין לתחנת הרכבת, אבל זו בהחלט תהיה תרומה להגברת השימוש בתחבורה הציבורית.

תקנו אותי בבקשה אם אני טועה. ואם יש לכם רעיונות אחרים איך אפשר להקל את העומס בכבישים, כיתבו עליהם בתגובות.

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

4 תגובות

 1. לא מצביע ליכוד
  לא מצביע ליכוד יוני 05 2017, 12:57
  העיקר שהשר ישראל כץ מרוצה מעצמו

  איך אמר ביבי, אתם משמיצים ואנחנו בונים מחלפים
  העם אוהב את כץ העם בוחר בו ובאמת חושב שהוא העמיד את התחבורה ברמה גבוהה
  יתכן שיחסית לסודאן זה נכון

  השב לתגובה
 2. תושב המרכז
  תושב המרכז יוני 06 2017, 10:45
  בכל פעם שאני תקוע בפקקים (לפחות פעמיים ביום)

  אני מברך את ישראל כץ על תרומתו הגדולה לתחבורה

  השב לתגובה
 3. ינון ג.
  ינון ג. יוני 08 2017, 17:33
  תשתיות תחבורה זה תנאי לפיתוח כלכלי

  וגם לתל"ג

  השב לתגובה
 4. חרובי
  חרובי יוני 19 2017, 15:14
  כל חודש העומסים והפקקים גודלים

  וראש הממשלה מרוצה: העתונים מתלוננים על פקקים ואנחנו חונכים מחלפים
  הסיפור הזה ממליש את הבעיה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור