JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

8 דקות של טרור בלונדון

הבריטים צריכים להיערך לחיים בצל איומי הטרור

8 דקות של טרור בלונדון סטיב בלחסן
יוני 26
09:30 2017

במוצאי שבת 3 ביוני 2017, בסמוך לשעה 22:08, הופרו השקט והשלווה בלב לונדון.

3 מחבלים דהרו בפראות ברכב לבן על גשר לונדון, תוך כדי שהם דורסים הולכי רגל שצעדו לתומם. משנתקע רכבם בעמוד, נטשו אותו המחבלים והחלו לדקור עוברי אורח תמימים אשר היו בקרבת מקום. כוחות משטרה חמושים הגיעו למקום וירו כ-50 כדורים אל עבר המחבלים ונטרלו אותם.

גל הטרור הנוכחי הוא השלישי מבין האירועים שפקדו לאחרונה את הממלכה.

אמנם יש שיטענו כי האירוע במנצ'סטר הוא הקשה מביניהם – 22 בריטים נרצחו וכ-40 נפצעו בתום מופע של בני נוער. ואכן אין ספק שמדובר באירוע קשה של אובדן חיי אדם, אך יש לבחון נסיבות נוספות שבעטיין הפיגוע האחרון, ב-3 ביוני, מוגדר כאירוע חמור מאוד:

ראשית, תזמון קרות האירוע (מוצ"ש לונדוני); שנית, התארגנות המחבלים בקבוצה (3 במספר); שלישית, הלוגיסטיקה (שכרו רכב ואן); ורביעית, בהיבט פח"ע – המחבלים לבשו חגורת נפץ דמה, ובכך קיימו הוראת דאעש שהתפרסמה לאחרונה.

האם ניתן היה להיערך לאירוע כזה או למנוע אותו? אם נבחן את המערכת המתהווה נראה כי דאעש, כשחקן מרכזי, נמצא בגסיסה ונושם את נשימותיו האחרונות, וזאת לאור האבדות שהארגון סופג מבעלות הברית במלחמה נגדו; כמו כן, חודש הרמדאן שבו אנו נמצאים, הנו חודש קדוש למאמיני האסלאם – אנשים מתקרבים לדת, מרבים להתגודד במסגדים וכך הם חשופים להשפעות קיצוניות כטרף קל, והקיצונים שביניהם, כדרכם בקודש, מסלפים את דברי הנביא. ואל לנו לשכוח את הבחירות בבריטניה, מומנטום שבו כל ארגוני הטרור רוצים לנסות ולערער את יציבות השלטון הדמוקרטי בממלכה.

לעניות דעתי, על הפרלמנט הבריטי להפנים את כללי המשחק ולהתחיל בפעולות מנע. עליהם להיערך לחשיבה מחודשת תוך הגדרת סדרי עדיפויות בין זכויות הפרט אל מול הביטחון, תיקוף הוראות לשעת חירום והליך משפטי שיאפשר יד חופשית למערכי הביטחון (כגון מעצר מנהלי). עליהם להיערך לפריסה ולהצבה של כוח אבטחה רלוונטי ומקצועי במקומות הומי אדם. וכמובן יש להיות ערים מאוד להתנהגותם של חשודים שנבדקו בעבר ולפתע הורידו פרופיל, תוך הצלבת מידע עם כלל גורמי הביטחון.

 

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

4 תגובות

 1. אביעד
  אביעד יוני 26 2017, 18:46
  חומר למחשבה

  כללי המשחק בהחלט השתנו.

  השב לתגובה
 2. אביב
  אביב יוני 26 2017, 22:09
  טרור כמו בישראל

  הבריטים עכשיו מבינים מה זה טרור.

  השב לתגובה
 3. נועם
  נועם יוני 28 2017, 09:12
  אירופה חייבת להתעורר

  אירופה חייבת להתעורר.
  אתה חייב לתרגם את זה ולשלוח להם.
  כדי שיבינו מה זה טרור.

  השב לתגובה
 4. ש.
  ש. יוני 28 2017, 16:41
  לא פחות חשוב זה החזרה לחיים נורמליים

  את הטרור מנצחים בשילוב של אמצעי ביטחון עם אמונה והתנהגות. לא נותנים לטרור לשבש את החיים ואת ההתנהגול השגרתית ואת הבילויים, והחגים, וכן הלאה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור