JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בעיה של גיל

איך שורדים בעבודה גם בגיל מבוגר יחסית

בעיה של גיל תמונה: Orikrin1998ikimedia commons
אוגוסט 13
17:53 2017

יש לנו בעיה במדינת ישראל בתחום התעסוקה, בעיקר בעולם הטכנולוגיה – בעיה של גיל. בתחום זה אין שפע של מעבידים שמוכנים לקבל לעבודה מועמד מעל גיל 45–50, אלא אם מדובר בנישה ייחודית שאותו אדם התמחה בה. וגם אז, לא אחת המעביד מעמיד פנים שהוא פועל אך ורק מנדיבות לבו (אולי מבחינתו זה אפילו נכון) ומשלם שכר מזערי.

מעבידים אצלנו אינם מכבדים ניסיון וידע, למרות ובגלל הגיל והוותק. לא פעם נשמע ממנהל המעסיק עובד בגיל מבוגר, במיוחד עובד חדש, משהו בסגנון "תן לצעירים לעשות את זה" או "בוא נלמד מהצעירים איך לעשות את זה". מנהלי הייטק מתקשים להודות בבעיה, אך עובדה היא שגיל "מבוגר" הוא תמיד בעיה של המועמד לעבודה, ובמקרים רבים העובד המבוגר נתפס כעובד שאיננו יעיל, גם בעיני הנהלה מבוגרת ובוודאי בעיני מנהלים צעירים. הבעיה נפוצה עד כדי כך שמבוגרים רבים אפילו לא יטרחו לחפש. מקומם ממש.

רוב המנהלים יראו בעובד מבוגר מעין מטרד, במקום להתייחס אליו כמורה דרך ומכוון, המאפשר המראה יצירתית. מעטים המעסיקים המבינים את יתרון הגיל ומשלימים עם האטיות הנלווית לו לעתים. המבינים בתחום התוכנה יוכלו להסביר מדוע מתכנתי קובול טרם פסו מן העולם והצורך בהם שריר וקיים. הנה דוגמה ליתרון הידע והוותק, אם דואגים להתעדכן ולהתאמן.

כל חברה צריכה למשוך כישרונות צעירים, אך בד בבד לא להזניח עובדים מבוגרים, ותיקים, עם ידע וניסיון מצטבר. גם במקצועות צווארון כחול זה חשוב. ואנחנו, זקני השבט, צריכים לדעת להבליט את יתרונותינו. אנחנו יודעים שבדרך כלל מקומות העבודה לא עפים עלינו, במיוחד אם אפילו את הסלנג של הצעירים איננו מכירים. אז מה לעשות? האם עכשיו בגיל 66 אני צריך לצבוע את השיער (אם עוד נשאר)? אולי להרכיב עדשות צבעוניות? האם להתהדר באשה צעירה יותר? זה יחולל שינוי אמתי?

ראשית, תמיד כדאי שנשאל את עצמנו: האם אנחנו באמת יכולים להסתדר בעבודה משותפת עם הדור הצעיר? האם אנחנו מבינים את קו החשיבה? ואם בכל זאת נרצה להתגבר על הבעיה, יש כמה דרכים מומלצות, והן נשענות על ניסיון החיים שלנו. בקצרה: ללמוד הרבה לרוחב, מעט לעומק, ליצור הכשרה רחבה, רב-מקצועית וגמישה, ללמוד הרבה על מה שמסביב ועל ההשתנות המקצועית, לעסוק במקצועות שאנחנו מומחים בהם והידע שלנו רב מהידע של הסובבים. מי שמעודכן באופן רציף בתחום שאפילו נושק לטכנולוגיה ויכול להיות מרצה בתחום זה, תמיד יהיה לו יתרון מסוים.

ראוי לפתח קריירה; ראוי לדעת לתת מרחב לצעירים; כדאי לצאת כל החיים לקורסים רבים ככל שאפשר ולקבל הכשרות לרוחב המקצועי, לא להתמקד בתחום צר מאוד. פיתוח מקצועי מחייב המשכיות בהכשרות, לימוד עצמאי רב ועיון במידע מקצועי. בכל תחום חייבים להתעדכן. אמנם, גם מי שלא מתעדכן יכול לעלות לתפקידים אחרים בארגון, אך הוא עלול להיפלט החוצה בקלות, במיוחד באירועים של פיטורים המוניים.

להיות רב-מקצועי – זו אמנות השרידות המקצועית. שורדים מקצוענים יהפכו לחונכים של עובדים צעירים, ורב-אמנים ישכילו לבנות מערך יחסים מקצועיים עם דור העובדים הצעירים. כדאי להתאקלם, להשתתתף בפעילויות חברתיות ובעבודות צוות. ומי שיביט אל הצעירים, ילמד גם מהם. שנאמר: מכל מלמדיי השכלתי.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

4 תגובות

 1. :גידי
  :גידי אוגוסט 17 2017, 14:07
  אתה בודאי צודק

  אלא שגם אתה כאילו מסכים אתם וחושב שלאנשים יותר מבוגרים יש מגבלות מיוחדות. לא נכון. אלא אם מדובר ביכולות פיזיות. לא בשירות או בניהול.

  השב לתגובה
  • מ פלג
   מ פלג אוגוסט 21 2017, 08:18
   מגבלות?

   ידע? גם בתחומי שירות וניהול צריך ידע, ומי שלא מתמקצע וממשך לחקור כל דבר חדש בתחומו – נשאר מאחור.

   השב לתגובה
 2. מ פלג
  מ פלג אוגוסט 21 2017, 08:15
  וואו, אתה בן 45 ויודע להשתמש בטוויטר?

  https ://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3719285,00.html

  השב לתגובה
 3. שירת
  שירת אוקטובר 29 2017, 12:40
  יש פתרונות??

  אכן לא קל ולא פשוט למצוא עבודה בגיל בוגר יותר
  אני מחפשת כרגע ונתקלת בהרגשה שאין כבוד לידע נסיון וזמן פנוי שלנו
  די מקומם!!!
  כמו כן הצעה של שכר די מבייש.
  מה עושים
  יש פתרונות????

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור