JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ענייה בת שבעים

קיבוץ נדבות מביש לחגיגות השבעים למדינה

ענייה בת שבעים
אוגוסט 18
10:08 2017

בילדותי, כאשר הייתי עובר ברחוב בן יהודה שבירושלים, היה מושך את תשומת לבי קבצן שהתפלש על המדרכה ואסף מעות מן העוברים והשבים. שנים רבות הייתי רואה אותו באותה פינת רחוב ובאותה האומללות. רחמיי נכמרו עליו ואף אני חטאתי ותרמתי לו כמה ממעותיי. עד שיום אחד הלך הוא בדרך כל הארץ אל בית עולמו. יורשיו החוקיים גילו לתדהמתם סכומי עתק מוחבאים בכל פינה בביתו המוזנח. הסתבר כי קבצן אומלל זה היה אדם עשיר למדי אך כל העושר שצבר לא גמל אותו ממחלת הקבצנות שהתקבעה באישיותו.

לאחרונה נתבשרנו על בקשה לתקציב מיוחד לחגיגות השבעים מטעם משרד התרבות. על פי הדיווחים דרשה שרת התרבות מממשלת ישראל להקצות סכום של 200 מיליון שקלים לחגיגות יום העצמאות הבא עלינו לטובה. תגובת הממשלה הייתה, למרבה ההפתעה, שאין בקופת המדינה סכום שכזה ולכן תגייס מיהודי התפוצות את חלקו המרבי של הסכום. נכון לעכשיו הקצתה המדינה רק 50 מיליון שקלים, שהם רבע מהסכום המבוקש.

מי מאתנו שעדיין זוכר את הקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו, זוכר גם את ביבי היהיר, הצעיר והלא זהיר משמיע הצהרה תימהונית למדי, ביחס לאותה העת, ולפיה מדינת ישראל צריכה להשתחרר מן התלות הכלכלית באמריקה. הוא האמין אז כי בהנהגתו נזכה לעצמאות כלכלית ונשתחרר לכל הרוחות מתקציב התמיכה הנדיב של הדוד סם בסכום שנתי של ארבעה מיליארד דולר בקירוב. לא מזמן, בשלהי כהונתו של הנשיא אובמה, כפיצוי על הסכם הגרעין עם איראן, חתם בנימין נתניהו על הגדלה משמעותית של תקציב התמיכה של אמריקה בישראל והציג זאת כהישג גדול. כך, לשיטתו, מובילים את עם הבחירה לעצמאות כלכלית.

במהלך שתי הקדנציות שלו ושל ראשי ממשלה נוספים צמחה כלכלת ישראל בשיעור שלא ייאמן. התוצר הלאומי לנפש גבוה מזה של כמה ממעצמות המערב, יתרות מטבע החוץ נוסקות משנה לשנה, שיעור הצמיחה בין הגדולים שבעולם כולו והיחס שבין תוצר לחוב נחשב לאחד הטובים בעולם המערבי. אך בכך לא די, כמה נסים כלכליים העשירו את קופת המדינה עוד יותר. גביית יתר של מסים מאזרחי ישראל וגזירת קופונים שמנים של מאות מיליוני דולרים מחברות הגז הטבעי ומחברות האקזיט הענקיות, כמו ווייז, מוביל-איי ונטפים, ניפחו את קופת המדינה לממדי ענק ביחס לגודלה הזערורי ההתחלתי.

כל החדשות הטובות הללו מחריפות עוד יותר את האבסורד, שמדינתנו העשירה מאוד נזקקת לקבץ נדבות אצל יהודי התפוצות כדי לקיים את יום חגה הלאומי. אצלנו בשכונה היו אומרים על זה "לא עצמאות כלכלית ולא בטיח". המדינה העשירה הזאת מתנהגת בערך כמו אותו הקבצן מרחוב בן יהודה. היא איננה מנצלת את המשאבים הקיימים באמתחתה ומגבירה את התלות שלה בגורמים חיצוניים.

נוסף על המחזה המביש הזה, יש להוסיף כי ממשלת הימין הדתי, המחזיקה בבעלות על הגאווה הלאומית, איננה רואה את הסתירה שבהתנהגותה. מיהם אותם תורמים שאליהם פונה המדינה בשעת מצוקה? ניתן לומר שרובם באים מחוגי היהדות הציונית הליברלית; אותה יהדות שמדינת ישראל פוסלת את הגיורים שלה, איננה מקבלת את יהדותם של חלקים גדולים ממנה ואיננה מוכנה להקצות להם מקום תפילה בכותל המערבי. לעומת זאת, בשנה האחרונה הגדילה מדינת ישראל את תקציב הישיבות החרדיות עד לסכום של מיליארד וחצי שקלים בקירוב (אלף חמש מאות מיליוני שקלים). תקציב דומה הושקע בהתנחלויות ובאינטרסים של מצביעי הבית היהודי. 200 מיליון הנדרשים לחגיגות הנם שיעור מזערי מתקציבן של אוכלוסיות לא ציוניות (חלקן אנטי-ציוניות) המתנגדות לשירות בצה"ל או מתקציבים של אוכלוסיות הנושאות את דגל הגאווה הלאומית אך לא מוכנות לוותר על אחוזון מתקציבן הסקטוריאלי.

כך יוצא שמדינה מודרנית, שהיא בבחינת נס כלכלי לכל הדעות, מתנהגת בערך כמו היישוב היהודי הישן בארץ ישראל, שהיה מקבץ נדבות אצל קהילות ישראל בתפוצות והיה מתקיים מכספי החלוקה של נדיבים יהודיים כדי לקיים את יושביה העלובים של ארץ הקודש.

אינני בא לקבוע עמדה ביחס לטיב החגיגות הלאומיות שלנו. אני מאמין שגם על כך ניתן להתווכח. אך על ממשלת ישראל להחליט סוף סוף, אם ביום העצמאות הקרוב היא מעוניינת להציג פוזה עצמאית יותר או שתהיה זאת שוב חגיגת התלות הישראלית בנדבנים. כמו כן עליה להחליט אם לקיים חגיגות בומבסטיות על חשבונם של אחרים או באין תקציב לקיים טקס צנוע ובעל משמעות רוחנית כיאה לאומה קטנה וצנועה. אני בוחר באפשרות האחרונה.

על המחבר / המחברת

יעקב מעוז

יעקב מעוז

עורך מדור: דת ואמונה. ד"ר, יו"ר הוועד לתחיית הלשון הארמית. מרצה ליהדות והחברה הישראלית. סופר ומשורר, מחבר הספרים "צדק פואטי" ו"אלוהים, אהבה ואסתטיקה". מנהל פתוח תכנים בחברה למתנ"סים. חבר הנהלת תנועת "תיקון". מנחה אירועים וטקסים.

7 תגובות

 1. אורי רגב
  אורי רגב אוגוסט 18 2017, 11:56
  זה לא קיבוץ נדבות, זו עיסקת חליפין...

  יישר כח על הניתוח והמחאה! האמת אפילו מטרידה יותר, שכן הכסף הדרוש קיים, אלא שממשלת ישראל החליטה להקצות אותו לשיפור יהדותם של ילדי התורמים בתפוצות, כיון שהממשלה הגיעה למסקנה שתורמים נדיבים אלה אינם מסוגלים להתמודד עם אתגרי הזהות היהודית בלי סיועה של ממשלת ישראל, אשר מממנת עבורם תמיכות מיוחדות למטרה זו, אשר יאפשרו לחב"ד ואש התורה [וכן הלל] לחזק את זהותם היהודית המעורערת של בני הדור הבא בתפוצות. וכך הגענו לנוסחה הבאה: אנחנו נממן מכספי המסים של הציבור בישראל את חינוכם של ילדיכם על פי תפיסת היהדות שלנו, השונה בתכלית מן הפלורליזם והפתיחות המאפיינת אתכם, יהודי המערב, ואתם בתמורה תממנו למדינת ישראל את חגיגות יום העצמאות על פי החלטת ותכתיבי הממשלה, שכן אנחנו כידוע יודעים טוב יותר מכם מה טוב וראוי לישראל.

  השב לתגובה
 2. רימון
  רימון אוגוסט 18 2017, 13:31
  אפשר לחגוג בצינעה

  יום העצמאות יכול וצריך להחגג בצינעה.אין שום סיבה לקושש תרומות.

  השב לתגובה
 3. בן דוד שפרה
  בן דוד שפרה אוגוסט 18 2017, 15:53
  ענייה בת שבעים.

  יותר ברור ממה שנכתב במאמר, אין, פשוט אין! בהחלטות הממשלה , כפי שמחבר המאמר מטיב להציג, לנתח ולתאר, יש מידה רבה של אמביוולנטיות – דו ערכיות וסתירות פנימיות. תרבות שנור ללמה. זו דרך להדחקת בעיות וקונפליקטים,ואינה הדרך הראויה והנכונה לפתור אותם. יעקב, שמת את האצבע היכן שכואב, לא כדי להכאיב, אלא כדי לגרום לנו – לציבור: להרהר ואולי גם לעשות את הדבר שנכון לעשותו, כדי שיפסיק לכאוב. אף אני בוחרת באפשרות האחרונה.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני אוגוסט 18 2017, 16:19
  ליעקב מעוז הנכבד

  כנראה לא ירדת לעומק העניין. אלו שמקצים את הכסף לא רוצים לתת בידיים של גברת מירי רגב כל כך הרבה כסף לחלק כפי שהיא תמצא לנכון.
  לגבי יתר ההערות – הן שייכות לדיון אחר. סה"כ כאן דמוקרטיה ומי שמחליט על הקצאת הכסף נבחר כחוק.

  השב לתגובה
 5. תמי נצר
  תמי נצר אוגוסט 18 2017, 20:51
  הרגישות החברתית לאומית שלך מעוררת

  כבוד

  השב לתגובה
 6. מנחם ק.
  מנחם ק. אוגוסט 20 2017, 13:14
  בושה וכלימה

  חרפה

  השב לתגובה
 7. מרסל
  מרסל אוגוסט 21 2017, 13:15
  אתה מאוד צודק

  כמה נמוכה הממשלה הלאומית שלנו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור