JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פורטוגל של פומבל

המדינאי שהשפיע על האבסולוטיזם הנאור במאה ה-18

פורטוגל של פומבל סבשטיאו ז'וזה דה קרוואליו א מלו צייר: Louis-Michel van Loo
ספטמבר 25
19:30 2017

סבשטיאו ז'וזה דה קרוואליו א מלו (Sebastião José de Carvalho e Melo), רוזן אואריש ומרקיז פומבל (1699–1782) מוכר יותר בהיסטוריה כפומבל. הוא היה אחד מהמדינאים הבולטים שהשפיעו על האבסולוטיזם הנאור באירופה במאה ה-18. פומבל היה בן למשפחת אצולה אמידה למדי. בגיל 39 הוא החל לבלוט בפוליטיקה הפורטוגלית, כאשר המלך ז'ואו ה-5 מינה אותו לשגריר בלונדון. שם הוא הושפע מהכלכלה ומהממשל הדמוקרטי במעצמה החזקה ביותר בעולם. בשנת 1745 מונה פומבל לשגריר פורטוגל בווינה ונחשב לאחד ממקורביה של הקיסרית מריה תרזה. בשנת 1749 הוא מונה לשר החוץ בהמלצתה של הדוכסית אנה מריה, בתה של מריה תרזה ואשתו של מלך פורטוגל.

בשנת 1755 המלך החדש ז'וזה ה-1 מינה אותו לראש ממשלתו. א מלו היה בעל השכלה רחבה כיאה לבן אצולה, מוכשר, חרוץ ונחוש בדעותיו, חסר פשרות ואכזר למדי ביחס לאויביו. הרפורמות שלו היו לשם דבר בהיסטוריה האירופית והפכו את פורטוגל מארץ לא חשובה בקרנה המערבית של היבשת לאחת המדינות המתקדמות. הרפורמות הראשונות שלו היו בכלכלה בחקותו את הישגיה של הכלכלה הבריטית. פומבל ביטל את העבדות בהודו הפורטוגזית, ארגן מחדש את הצבא והצי והעניק זכויות לנוצרים הפרוטסטנטים.

ברם, פומבל התפרסם בהיסטוריה בשל שני אירועים שונים. הראשון היה ב-1 בנובמבר בשעה 9:40 בבוקר של שנת 1755. היה זה "יום כל הקדושים". במשך כחמש דקות רעדה האדמה בעוצמה של 9-8 בסולם ריכטר. מרבית בנייניה של ליסבון קרסו, בהם גם מבני ציבור, כנסיות וספריות עשירות (ארמון המלוכה, למרבה הפלא, לא נפגע כלל). נפערו בורות בעומק של כחמישה מטרים. ואם לא די בכך, הרי שצונמי אדיר פגע בכל פורטוגל. בליסבון גרמה רעידת האדמה לשריפות ענק שהסבו נזק גדול. באותו יום מתו בבירה הפורטוגלית כ-90,000 תושבים (מתוך אוכלוסייה בת 275,000). רעידת האדמה וגלי הצונמי פגעו קשות גם באירלנד ובאיסלנד. במרוקו הטביעו הגלים כ-10,000 תושבים. עד היום האירוע נחשב לאסון הטבע הגדול ביותר שפקד את אירופה.

הראשון שהתאושש מהטראומה הלאומית היה פומבל. הוא השקיע חלק ניכר מאוצר הממלכה בשיקום העיר. מפורסמת אמרתו: "מה עכשיו? נקבור את המתים ונאכיל את החיים". היסטוריונים ואדריכלים מתקשים לעכל את העובדה שפומבל שיקם את העיר תוך פחות משנה. ליסבון הייתה לעיר חדשה לגמרי ובה רחובות רחבים, כנסיות ומבני ציבור מפוארים. בשנת 1759 העניק לו המלך את התואר "רוזן אואריש". הוא הפך לדמות הנערצת ביותר על כל הפורטוגלים. ברם, פומבל אף צבר לו אויבים רבים, בהם נלחם ללא רחם. חלקם הוצאו להורג באשמת ניסיון לרציחתו של המלך.

האירוע השני קשור למלחמתו במסדר הישועים. מסדר זה, אשר היה שנוא על כל השליטים באירופה בשל היותו האגף המיליטנטי והקיצוני של האינקוויזיציה, האשים את פומבל בחורבנה של פורטוגל. הישועים הסיתו את ההמונים כנגד ראש הממשלה. הם האשימו אותו ואת מקורביו במתירנות ובחוסר מוסריות כמו ששררו בקרב אנשי סדום ועמורה. האל הכועס הכה בהם כפי שעשה בתקופת נח והמבול. לפומבל היה ברור כי עליו לחסל לחלוטין את ההסתה הישועית. הוא שכנע את המלך לחתום על צו המורה לגרש לאלתר את כל הישועים מגבולות הממלכה. בינואר 1759 גורשו כל הישועים מפורטוגל, ורכושם הוחרם לטובת האוצר. מדינות רבות במערב אירופה הנאורה הלכו בעקבותיו. אחד המדינאים שפעל כך היה לא אחר מאשר האפיפיור קלמנטיס ה-14. רבים מהמגורשים הגיעו לפרגוואי, מושבה ספרדית נידחת. הם השתלטו עליה והכריחו את האינדיאנים המסכנים להתנצר ולפרנס את אדוניהם הרודנים.

פומבל זכה לתואר "מרקיז פומבל" בשנת 1770 כאות הוקרה על הרפורמות שלו בחינוך. הוא יצר מערכת חינוך חילונית בבתי ספר יסודיים ועל-יסודיים. היה זה צעד נוסף במסגרת מלחמתו בהיררכיה הכנסייתית. גם בכלכלה הוא הצטיין כאשר יצר חברות וגילדות רבות במסחר ובתעשייה הזעירה. אפילו יין הפורטו השתבח בזמנו. למרות ההוצאות העצומות בשיקום הצליח פומבל להעשיר שוב את קופת הממלכה. הדבר צלח במידה רבה בעקבות מדיניות נוקשה של מיסוי ועושק הברזילאים. לפורטוגל הייתה רק מושבה אחת באמריקה הלטינית (עד שנת 1822), אבל היא הייתה הגדולה והעשירה ביותר במשאביה. שטחה של ברזיל, יש לזכור, היה גדול פי 100 מזה של פורטוגל.

פומבל היה רודן ואכזר, אך הוא לא היה שונה בכך מהאבסולוטיסטים הנאורים האחרים. כמותם הוא ניסה להסוות זאת כאשר טיפח וסבסד את המשכילים. הוא בנה מחדש את אוניברסיטת קוימברה עם מגוון רחב ומודרני של פקולטות. אחת מהן עסקה בחיזוי ססמוגרפי של רעידות אדמה וגלי צונמי.

בשנת 1777 מת פטרונו המלך ז'וזה ה-1. את מקומו תפסה בתו המלכה מריה ה-1. היא שנאה את פומבל (כנראה שקינאה בהערצה שלה זכה על חשבון בית המלוכה) ופיטרה אותו מכל תפקידיו. המלכה אף פרסמה צו שלפיו עליו לשהות במרחק של לפחות 20 ק"מ ממנה. הוא פרש לאחוזתו שבחבל פומבל. אחוזה זו הייתה מעין ארמון, הכולל מזרקות וגנים בסגנון ורסאי, והם משמשים כיום כאתר תיירות. בארמון זה הוא נפטר בשיבה טובה בגיל 83. אחד הפסלים היפים במרכז ליסבון נושא את דמותו.

על המחבר / המחברת

Avatar

שחף הגפני

ד"ר לפילוסופיה. מרצה באוניברסיטת חיפה ומשמש כמנהל הספריה של המכללה האקדמית גורדון. שוקד על כתיבת ספר שלישי בטרילוגיה.

4 תגובות

 1. שירה ינון
  שירה ינון ספטמבר 26 2017, 12:28
  קצת רגיעה מענייני היום השוטפים

  תמשיכו

  השב לתגובה
  • שחף הגפני
   שחף הגפני ספטמבר 28 2017, 08:07
   תגובה לשירה ינון

   שירה תודה

   הפוסט נכתב בעקבות רעידת האדמה במקסיקו. לצערנו זה לא הסוף. כדור הארץ לא שקט. אולי הפוליטיקאים אשמים? אולי התקשורת?

   השב לתגובה
 2. צבי ירדני
  צבי ירדני ספטמבר 27 2017, 12:58
  משום מה בקושי מתייחסים

  למדינה ואומה נהדרת זו.

  השב לתגובה
 3. ש
  ש ספטמבר 29 2017, 21:51
  תודה על המידע

  לא ידעתי שמהאומה הפורטוגלי יצאה התורה החשובה הזאת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור