JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

סבתא פלורה איננה

לזכרה של פלורה בן-עמרם

סבתא פלורה איננה פלורה בן-עמרם ז"ל
אוקטובר 09
19:30 2017

מאז ימי נערותי הרחוקים אני מתוודע בכל מחזור של חגי תשרי לתחושה עמומה של אסון מתקרב. לדאבוני, לעיתים קרובות מדי נוכחתי לדעת כי אכן אלו הם ימים קשים. אותה הרגשה מציקה לא הרפתה ממני גם בערב יום כיפור האחרון, כאשר רעייתי אמרה לי שידידתנו, המספרת והאומנית פלורה בן-עמרם, אושפזה בבית החולים בילינסון בפתח-תקוה ומצבה מתדרדר. החלטנו כי במוצאי יום כיפור ה'תשע"ח נגיע לבית החולים להיפרד מחברת נפש, שהגיעה לפריחה כיוצרת בעיקר בעשור האחרון לחייה.

לצערי החמצנו את רגעי הפרידה האחרונים מהיוצרת שבמרוצת השנה האחרונה פרסמה באתר זה עשרות מסיפוריה הקצרים על ירושלים של ילדותה. פלורה בן-עמרם חיה זה שנים רבות בהרצליה, אך ליבה היה שייך תמיד לירושלים עיר הולדתה. היא פרסמה שני רומנים מרתקים על ירושלים ובהם תיארה את קורות משפחתה בעיר מאז ימי השלטון הטורקי, עבור בתקופת השלטון הבריטי וכלה בזה הישראלי שלנו.

כילידת העיר ובת למשפחה ותיקה ממוצא ספרדי, עלה בידיה ליצור בכישרון נדיר עולמות גנוזים בספריה – "נונה פלור" ו"עיניים ירוקות". דרך העלילה והדמויות היא היטיבה לתאר את גורלן של משפחות ממוצא ס"ט בירושלים; הפליאה לשרטט את הווי החיים ואת הניחוחות של ירושלים מאותה תקופה. בספריה נחשפת אהבתה הנדירה לירושלים, אהבה שהייתה למעשה מעמודי התווך של תרבות בני העדה כולה. בכתיבתה המקורית כבשה לב קוראים רבים, גם כאן באתר JOKOPOST.

יהדות ספרד, זו שאליה השתייכה פלורה, זכתה גם בשניים מגדולי המספרים של הספרות העברית המודרנית בעשורים הראשונים של המאה ה-20, כוונתי ליליד חברון יצחק שמי, סופר רב-כישרון, השווה בשיעור קומתו לחברו המבורך יהודה בורלא. כעבור שנים רבות באה וצירפה פלורה את ספריה ואת סיפוריה על עולם המזרח כאילו היא עצמה הייתה בת דורם של בורלא ויצחק שמי; נמצא בה עוז נפש להשלים מזווית מקורית תמונות מירושלים שלה. תמונות מרגשות מרגעים, מקולות ומניחוחות של ירושלים שכבר לא ישובו עוד.

פלורה נישאה בגיל צעיר לחברה עמנואל, אף הוא בן למשפחה ירושלמית ותיקה, השניים נישאו מתוך אהבה גדולה. את שנות חייהם הראשונות כזוג צעיר הם הקדישו לבניית הקן המשפחתי של בני-עמרם הצעירים. כמו פלורה גם עמנואל, היה צעיר נועז וחולם חלומות שבראש מעייניו עמד ביטחונה של ישראל. חלק משנות נעוריו עשה בהכשרה בקיבוץ ולאחר מכן בשירות בצה"ל, כלוחם מוערך ולימים כקצין קרבי מצטיין שנלחם בזירות שונות. באחת מזירות הלחימה בעזה, השתתף גם חברי המוערך סגן אורי ישראלי, מאנשי המופת, שנפצע קשה וסירב להתפנות בטרם יועברו כל אנשיו הפצועים לבתי החולים. הוא עצמו שילם על כך בחייו. בבוא יום, כעבור שנים רבות, שמעתי פרטים על הקרבות הקשים האלה מסגן אלוף (מיל'), עמנואל בן-עמרם, בעלה וחברה האוהב והתומך של פלורה היפה.

מפקדים צעירים אלו הוכיחו את מסירותם ואומץ ליבם בזירות הלחימה השונות, ואילו על הנשים שנשארו בבית, הוטלה המשימה לשמור על המסגרת המשפחתית של בני הדור הצעיר. וכך גם פלורה הייתה אשר על הבית, אמונה על גידול וחינוך ארבעת ילדיהם. אלו בתורם גידלו גם הם משפחות לתפארת, וכך התרחב לו שבט בן-עמרם, שבכל אחד מדורותיו טבוע חותמם המרשים ואוהב האדם של האם והאב, של פלורה ועמנואל.

במשך שנים רבות החזיקה פלורה במטען כישרונות ברוכים כשחלקם כלואים בתוכה. במקביל היא נודעה בחוכמתה וברגישותה, נכונה לסייע לכל אדם ואדם. יכולותיה באו לידי ביטוי בשליטתה המרשימה בשש שפות, יש האומרים שאף ביותר. לפני כשלושים שנה היא החלה לעבוד ב"מרכז רפואי הרצליה" באגף לרפואה בין-לאומית שאותו הקימה רעייתי, והקשר ביניהן אף הביא את פלורה לקבל לידיה את ניהול האגף לאחר פרישת רעייתי – תפקיד שאותו מילאה בהצלחה במשך שנים, גם היא עד לפרישתה.

רק אז, בגיל מבוגר ליוצרים, נחשף כישרונה היצירתי המובהק, כאשר הצורך העז בביטוי אומנותי גבר עליה וחשף אותה להתמודדות מרתקת בעיקר בתחום הספרותי, תחום שבו הוכיחה את ראייתה את העולם והאדם במרכזו עד לכדי דקויות. כתיבתה הכובשת באה לידי ביטוי שלם גם בסיפוריה הקצרים, שכל אחד מהם הוא עולם בפני עצמו. שפתה הייתה בהירה וקולחת, נעימה לעין, וכובשת את לב הקורא.

בסיפורה לפני האחרון שהתפרסם כאן באתר היא מתמקדת בנכדה הצעיר הגדל לנגד עיניה, וכיצד דמיונו לאחיו הגדולים נעשה בולט מיום ליום. זהו סיפור המקרב את הקוראים לאותו עולם קסום שמעניקים בני הדורות הצעירים להוריהם. הסיפור מצביע על כך שגם כאשר עולמה כיוצרת תפש חלק נכבד מחייה, היא נשארה קשובה ופורחת גם כ"סבתא פלורה".

תרומתה היצירתית לא תישכח מלב קוראיה. אך לבני משפחתה ולידידיה אבדה נוכחותה האצילית של האישה היפה הזאת שהביאה איתה לעולם אור שכולו טוב.

על המחבר / המחברת

Avatar

עמוס אריכא בן-סירה

סופר וצייר עברי. בעבר הרחוק היה קצין משטרה בכיר. חיבר עשרות ספרים מהם שהיו לרבי מכר בעולם.

5 תגובות

 1. עמנואל בן-עמרם
  עמנואל בן-עמרם אוקטובר 09 2017, 21:12
  תגובה לסופר עמוד עריכא

  עמוס יקר,

  כתיבתך נוגעת ללב ורק סופר בעל כשרון וניסיון כשלך יכול להעלות את אישיותה וכישוריה של פלורה בצורה מאוד מיוחדת.

  היא חסרה לכולנו, ואנחנו תמיד ראינו בך וברעייתך היקרה גייל, חברים יקרים ומסורים.

  ותודה רבה על דבריך היפים לזכרה של רעייתי ואהובת ליבי פלורה.

  עמנואל בן-עמרם

  השב לתגובה
 2. א.
  א. אוקטובר 10 2017, 03:44
  מחווה יפה

  לעסוק לא רק ברכילות ובפוליטיקה, אלא להקדיש גם לאנשים טובים שהלכו לעולמם.

  השב לתגובה
 3. מביטה מן הצד
  מביטה מן הצד אוקטובר 10 2017, 16:04
  איזה אנשים נפלאים

  אנשים נפלאים

  השב לתגובה
 4. שמואל
  שמואל אוקטובר 11 2017, 14:42
  יהי זכרה ברוך

  יהי זכרה ברוך. מאמר חם ונוגע ללב.קראתי באתר חלק מסיפוריה- מאמריה.תמיד נהנתי ולא ידעתי, עד לפרסום הנוכחי את ההיסטוריה שלה שמלאה בארץ ישראל היפה של פעם.

  השב לתגובה
 5. ה.
  ה. אוקטובר 14 2017, 12:12
  פרידה ראויה

  יהיה זכרה ברוך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור