JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

קודם כול פתרון זמני

תגובה למאמרו של ח"כ בנימין בגין

קודם כול פתרון זמני אלוף בדימוס שלמה גזית
אוקטובר 24
09:30 2017

במאמר "סכסוך ייחודי – מסקנה ייחודית" שפורסם לפני ימים אחדים ב"הארץ", כתב ח"כ בנימין זאב בגין תגובה למאמרו של שאול אריאלי, "פתרונות מיוחדים לסכסוך יחיד במינו", שפורסם כמה ימים קודם לכן.

התזה העיקרית של ח"כ בגין הייתה פסימית מאוד. לדעתו, ההנהגה הפלסטינית איננה מוכנה לקבל את הצעות הפשרה הנדיבות שהציעה לה ישראל. בגין הציג את ההצעות שניתנו בעבר על ידי אהוד ברק ואהוד אולמרט, הצעות שהפתיעו בשעתן גם את מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליסה רייס, הואיל ורייס לא העלתה כלל על דעתה כי ישראל תהא נדיבה ומרחיקת לכת כל כך.

עליי לומר כי אני שותף לתמונת המצב שהציג ח"כ בגין במאמרו. מחמוד עבאס איננו מוסמך לייצג את העם הפלסטיני, ואיננו מדבר בשם פזורת הפליטים הפלסטינים. כיום אין מנהיג פלסטיני היכול לדבר בשם הפלסטינים כולם, ובוודאי לא להחליט על פיוס בשם שלושת המרכיבים השונים של העם הפלסטיני בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמחנות הפליטים.

לעומת זאת, אינני מקבל את מסקנתו הפסימית של ח"כ בגין. להערכתו ולתפישתו של ח"כ בגין, לא רק המנהיגות הפלסטינית הנוכחית מערימה קשיים ומכשולים ומתנגדת להצעות הישראליות, אלא זוהי התנגדות רבת שנים לציונות המדינית, שהחלה כבר לפני כמאה שנים. להערכתו, זו העמדה הפלסטינית הבסיסית והיחידה לאורך השנים וכמובן גם כיום. לתפישתו, הסכם קבע עם הנהגת שכנינו איננו ישים, יהא אשר יהא הרכב הממשלה בישראל, משום שהגישה הפלסטינית לגבי עתיד הסכסוך גורסת – "סבלנות, סבלנות, כי לנו הניצחון והשחר יבצבץ מן החשיכה". אם כך, חוזה לנו ח"כ בגין עתיד שחור וחסר תקווה.

בניגוד לח"כ בגין, המסקנה שאליה הגעתי אנוכי, מסקנה המבוססת על אותו ניתוח קשה, היא שחובה עלינו לאמץ מדיניות ישראלית חדשה. היעד הנוכחי – פתרון כולל של הסכסוך – אכן איננו מציאותי. לכן עלינו לשאוף להסדר ביניים זמני, כזה ששני הצדדים יראו בו פתרון חלקי. הסדר שיאפשר חיים זה לצד זה עם מינימום עימותים. כל זאת תוך המתנה לשעת כושר שתאפשר מעבר להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים כפתרון הקבע.

הסדר ביניים כזה צריך לכלול שישה מרכיבים:

הסדר שמדינת ישראל תוכל ליישמו חד-צדדית ותתחייב לכך;

ישראל תגדיר את גבולות גושי ההתיישבות כ"קו ירוק" חדש, שמעבר לו אין לה שאיפות מדיניות ואיננה מתכוונת ליזום ולהתיר צעדים אזרחיים כלשהם;

שטח C יועבר כולו לאחריות הרשות הפלסטינית, במעמד של שטחיB וישראל תמשיך לשאת שם באחריות לביטחון;

ההתנחלויות הקיימות תישארנה במקומן תוך החלטה ברורה שלא תותר הרחבתן, ואף יוצע למתיישביהן לחזור לישראל בהסדר של "פינוי-פיצוי";

ישראל תבטל את הסגר הימי והאווירי ברצועת עזה במקביל להקמתה של מערכת בין-לאומית, שייעודה יהיה כינון פתרון דחוף לבעיות האוכלוסייה;

ישראל תשתתף בהקמתה של קרן בין-לאומית אשר תציע פיצויים לכל הפליטים הפלסטינים שיבקשו זאת, ותפעל לשיקומם במקומות שיוסכם עימם.

לאחר שימומשו כל היסודות הנ"ל תידרש משני הצדדים סבלנות רבה. נצטרך לחיות במצב ביניים זמני זה עד שהצדדים יבינו כי אפשר לחיות גם דרך קבע זה לצד זה. ברור לי כי זה עשוי להיות תהליך ארוך כדי כמה עשרות שנים, אך בסופו נראה גם את חיסול סדר האיומים ההדדיים.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני אוקטובר 24 2017, 20:52
  בדיוק מה שצריך

  תודה לאלוף גזית על מאמר המציין בדיוק את ההסדר שצריך להתנהל כאן. למעשה הוא כבר מתנהל יותר מאשר פחות על פי הפרמטרים שהאלוף גזית מציע. הכוונה להסכם הביניים שרבין ועראפאת חתמו עליו ב- 28 בספטמבר 1995. ההסכם יצר כאן קונפדרציה א-סימטרית ועל פיו מתנהלת כאן הפוליטיקה. ההסכם מתעדכן ומשתכלל עם חלוף הזמן. בהסכם זה טמונה אפשרות שביום מן הימים יתפתח ממנו הסדר השלמה בין שני הצדדים.

  השב לתגובה
 2. הדר נחמן
  הדר נחמן אוקטובר 29 2017, 12:35
  רוב העם סולד מהסכם עם הפלסטינים

  רוצים לכפות עליהם את הדרך שלנו. אנחנו ניצחנו. אין להם שום רצון אמיתי לשלום. מחכים שנתפורר. לא צריך לעזור להם.

  השב לתגובה
 3. דר גדעון שניר
  דר גדעון שניר נובמבר 11 2017, 10:26
  מציאות מול חזון

  בעקרון, יש היגיון רב בהליכה בשלבים, במיחוד לצד הערבי, לאחר שהבינו כי לא ניתן לחסל את היישות הציונית באיבחה אחת, כפי שניסו לפחות שלוש פעמים וניכשלו, הרי"בשלבים" נראה יותר פרקטי, נוכח יחסי הכוחות העכשוויים. תחת הנחת עבודה כזו, ההתכנסות לגבולות קו ירוק חדש, מבלי שיהיו סנקציות אמיתיות שיבטיחו שהם לא ישמשו מקפצה לקראת מימוש החזון הערבי על מזרח תיכון נקי מציונות- הרי שאתה מעמיד אותנו בפני המשך תהליך ה"סלמי".
  אילו לפחות היית עומד על דרכים למניעת החדרת נשק לאזורי השליטה הפלסטינאים, כמו המשך שליטה על קו הירדן (כפי שהמלך הירדני מתחנן לכך), ולהבטיח איכשהו שהסרת המצור הימי על עזה לא יגביר את התחמשות החמאס , היה ניתן לאמר שהצעה שלך נשענת על רגלים יותר ריאליות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור