JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

המטוס שנולד פעמיים

שורשיו של המפציץ האמריקאי B2 נטועים בגרמניה הנאצית

המטוס שנולד פעמיים מפציץ חמקן B-2 spirit חיל האויר של ארה"ב en.wikipedia.org
אוקטובר 26
19:30 2017

במלחמת העולם השנייה ובעיקר בשלביה האחרונים, הגיעו מדעני הרייך השלישי להישגים מדהימים בפיתוח מערכות נשק שהקדימו את זמנן בדור ולעיתים אף בשני דורות. למרבה המזל חלק מהפיתוחים פורצי הדרך הללו, רעיונית וטכנולוגית, לא הבשילו, ונותרו בעת סיום המלחמה על לוחות השרטוט או שהגיעו לכלל ייצור אב-טיפוס בלבד. פיתוחים ייחודיים אחרים הגיעו לכלל יישום ושימוש מבצעי, בעיקר בתחומי פיתוח טילי שיוט, טילים בליסטיים, חימוש אווירי מונחה וכמובן פיתוח וייצור המסרשמיט 262, מטוס הקרב הסילוני הראשון בעולם.

במאמר זה ברצוני לעסוק בהורטן 229, מטוס קרב ראשון מאז ומעולם בעל יכולת חמקנית, מטוס שמראהו כשל כנף מעופפת, תצורה אווירודינמית חדשנית שאומצה אחרי למעלה מ 50 שנה,  ע"י חב' נורטרופ שפיתחה את המפציץ החמקן ה- B2 spirit.

בשנת 1943 הנחה הרמן גרינג את מדעניו לפתח מטוס סילוני מהפכני שכונה על ידו "1000 בשלישית", זאת משום שהוא נדרש לטוס במהירות של כ-1000 קמ"ש, לשאת עימו מטען פצצות במשקל 1000 ק"ג, ורדיוס פעולתו היה אמור להגיע ל-1000 ק"מ. הפרויקט סווג כסודי ביותר והאחים הורטן החלו מייד בפיתוח מטוס בעל קונפיגורציית "כנף מעופפת", שהונע בזוג מנועי סילון חדשניים ופורצי דרך שאפשרו לו לשייט בגובה 50 אלף רגל. גם בהתעלם מהיות המטוס חמקן, הרי שנתוני מהירותו וגובה טיסתו היו אמורים להופכו לחסין בפני כל מטוסי הקרב/יירוט שהיו אז בידי המערב.

המטוס נבנה מעץ ומפלדה שצופו בדבק ובשבבי פחם, והקנו לו יכולת חמקנית מהמכ"מים הבריטיים, בדיוק כפי שסיבי פחם מעורבים בחומר היפוקסי משמשים כיום כחומר מרוכב עיקרי במטוסים המתקדמים ביותר. זאת ועוד, המטוס השתמש לראשונה במצנחי עצירה (כנהוג היום במטוסי הקרב) ואף היה המטוס הראשון בעולם שצויד בכיסא מפלט.

בשנת 1944 כבר ביצע ההורטן 229 טיסות ניסוי מוצלחות, שבהן הפגין ביצועים עוצרי נשימה בהשוואה לכל מה שהיה מוכר בעולם התעופה של אותם ימים. המטוס, שהוקנתה לו גם יכולת לחימה בקרבות אוויר-אוויר, ביצע סדרת קרבות שבהם הביס בקלות את מטוס הקרב הסילוני המתקדם המסרשמיט 262, גאוות התעשייה האווירונאוטית הגרמנית.

בראשית שנת 1945 התרסק אב-הטיפוס של המטוס במהלך טיסת מבחן, במקביל תבוסתה הקרובה של גרמניה כבר נראתה ודאית, ולכן הוחלט לעצור את הפרויקט. כוח של צבא ארה"ב איתר את ההנגר הסודי שבו פותח המטוס, והאב-טיפוס השני וחומר הנדסי רב הועברו מייד לארה"ב. לאחר למעלה מ-50 שנה פיתחה חברת נורטרופ את המפציץ B2 – האימתני, כמובן בטכנולוגיות של המאה ה-21. למעשה מדובר במטוס היקר ביותר שיוצר אי פעם, שכן רק בפיתוחו הושקעו כ-45 מיליארד דולר, כך שהעלות הממוצעת למטוס בודד הינה כמיליארד דולר!

בשנת 2009, לא פחות מ-64 שנים לאחר המלחמה, החליטה חברת נורתרופ לבנות את המטוס הגרמני על פי תוכניותיו המקוריות, ודי במבט, ולאו דווקא של איש מקצוע, בתמונות שני המטוסים, על מנת להבין ש – B2 הוא בעצם אחיו הבוגר (והגדול ממנו בממדיו), של יצירת הפאר הגרמנית ההורטן 229 שאכן הקדים את זמנו בשני דורות תמימים!

סיפור פיתוח המטוס הגרמני הונצח בסרט "אצבעו של היטלר", סרט המעיד על הגאונות הטכנולוגית הגרמנית, ומזכיר לנו עד כמה יכול היה גורל העולם להיות אחר, אם מלחמת העולם השנייה הייתה נמשכת תקופת מה נוספת.

שרטוטי המטוס הגרמני

שרטוטי המטוס הגרמני הורטן 229

nieznany commns.wikimedia.org

על המחבר / המחברת

דודי ירון

דודי ירון

סופר ספרי מתח צבאיים, פרשן צבאי/ביטחוני, סא"ל מיל' במודיעין חיל האוויר.

10 תגובות

 1. שמעיה
  שמעיה אוקטובר 27 2017, 13:17
  מדהים לראות לאיזה רמה טכנולוגית הגיעו

  הנאצים לפני כמעט 80 שנים

  השב לתגובה
 2. Alon Lahav
  Alon Lahav אוקטובר 28 2017, 09:29
  סיפור שכמעט ניצח את המלחמה

  The Horten H.IX, RLM designation Ho 229 (or Gotha Go 229)
  במוזיאון הסמיטסוניאן בארהב.
  גם כזה היה לגרמנים.
  עוד אחד מסיפורי טכנולוגיה גרמנית שכמעט ניצחה את המלחמה אבל למזלנו יוצרה מעט מידי ומאוחר מידי.
  מומלץ למי שבארהב ללכת לראות אותו.
  https ://m.facebook.com/groups/131449586875001?view=permalink&id=1421348697885077

  השב לתגובה
 3. Dov Morgan
  Dov Morgan אוקטובר 28 2017, 09:31
  מחמאה

  הידע שלך ודרך כתיבתך מרתקים ומרשימים

  השב לתגובה
 4. אמיר ענבי
  אמיר ענבי אוקטובר 29 2017, 08:01
  רק ג'ק נורתרופ

  מדויק. בארה"ב רק ג'ק נורתרופ האמין בכנף המעופפת אך כל הדגמים שהציג בימי חייו נדחו. פרוייקט B-2 נוצר רק לאחר מותו.

  השב לתגובה
 5. Moty Brill
  Moty Brill אוקטובר 29 2017, 08:05
  גם ליפנים היו המצאות מרתקות

  מדהים. הנאצים פיתחו את מרבית ההמצאות הצבאיות. גם ליפנים היו כמה. הכי מלהיב זו הצוללת נושאת המטוסים. נבנו 2 אבי טיפוס והאמריקאים הטביעו אותן

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון אוקטובר 29 2017, 09:40
   המצאה מרתקת, אבל מוגבלת למדיי

   מוטי, תוכננו 18 יחידות מצוללת זו, אך הספיקו לייצר רק 3. חשוב להבהיר שהטיבוע של הצוללת שנתפסה ע"י האמריקאים, לא נעשה בזמן לחימה אלא ב 46 וזאת כדי למנוע את העברתה לברה"מ, כפי שהאמריקאים היו מחוייבים לעשות מכוח ההסכמים בין שתי המדינות והשת"פ בניהן בעת הלחימה (הסכמים שבוטלו רק אחר כך). אגב, שלושת המטוסים שאוחסנו בכל צוללת היו מאוד מוגבלים ולכן אם היו מצליחים לפגוע במטרות בחוף המערבי בארה"ב, היה לזה בוודאי אספקט בעיקר מוראלי, לא מעבר לכך

   השב לתגובה
 6. אהרון סלע
  אהרון סלע אוקטובר 30 2017, 10:57
  כל טכנולוגיה הנה פרי של התפתחות

  ואלה תהליכים ארוכים. מאז שז'ול ורן הגה כל מיני דברים שנחשבו הזויים ועד שהפכו לממש לקח זמן רב

  השב לתגובה
  • Moty Brill
   Moty Brill אוקטובר 30 2017, 19:08
   הזו, פיתחו, וייצרו/הגשימו

   אהרון, ההשוואה מעט מוזרה. ז'ול ורן כתב על פיקציות ממוחו הקודח שאכן חלק מהם הפך לאחר שנים רבות לבר השגה. המדענים הגרמניים המציאו, פיתחו ויצרו את המצאותיהם עוד במהלך המלחמה עצמה

   השב לתגובה
 7. עובד
  עובד אוקטובר 31 2017, 10:13
  לגרמנים היתה יעולת מחקר ומדע

  ברמה נדירה
  למשל לעומת היפנים שהיו מעצמה אבל המחקר צופה העתיד שלהם לא היה ברמה מיוחדת
  ולא מדובר רק במטוס המדובר

  השב לתגובה
  • דודי ירון
   דודי ירון נובמבר 01 2017, 14:12
   אכן עליונות ברורה

   עובד, צודק לחלוטין ואכן אזכרתי בתחילת המאמר תחומים פורצי דרך נוספים של מדעני הרייך השלישי. אגב וכקוריוז, אני נזהר בקומפלימנטים למנוולים הללו, משום שכבר היו קוראים בעבר שלא ירדו לסוף דעתי שהביעו מחאה על ההתפעלות שלי מאותם מדענים הגרמניים (מטיפים לי, אני שקרוי על שם סבי שנרצח בשואה)

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור