JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

על סקרים ועל שקרים

הטיות ומניפולציות בסקרי דעת קהל

על סקרים ועל שקרים מתי דוד
נובמבר 05
09:30 2017

סקרי דעת הקהל הם המנוע המשפיע ביותר – נוסף לתקשורת – על עיצוב דעות והלכי רוח בציבור האזרחים והצרכנים. כל מי שמשווק דבר מה, החל במוצרים וכלה בדעות ורעיונות, נזקק לסקרי דעת קהל ונעזר בהם.

כל סקר נותן ביטוי לאמת בעירבון מוגבל לזמן נתון מוגבל. יש הבדל בין סקרים מטעם האקדמיה לבין סקרים המוזמנים וממומנים על ידי פוליטיקאים, עיתונאים ומשווקים. חלק מהסקרים ארוזים באריזה מדעית וחלקם מתאפיינים במניפולציות מגמתיות המטות את התוצאות לכיוון הרצוי. אי לכך, לעיתים קרובות אנו מקבלים תוצאות מנוגדות לחלוטין בזמן זהה באותו הנושא.

כאשר פוליטיקאים (המשווקים דעות ורעיונות) ויצרנים (המשווקים מוצרים) מזמינים סקרים, הם מצפים לקבל תוצאות רצויות לשם קידום האינטרסים שלהם. אם התוצאות אינן מתאימות לצורכיהם, הם אינם מפרסמים אותן – וזו זכותם. אך כתוצאה מכך הציבור מקבל מידע המבוסס אך ורק על תוצאות חיוביות רצויות ליצרנים ולפוליטיקאים – וזה סוג של הטיה והעלמת מידע. גם עיתונים, ערוצי טלוויזיה ותחנות רדיו עורכים סקרים בנושאים אקטואליים ופוליטיים המשפיעים על הלכי רוח בציבור, וגם הם מציגים מידע מוטה. לכל כלי תקשורת יש מדיניות בנוגע למנהיגים וממשלות – תמיכה או ביקורת – והם מזמינים סקרים בתזמון ובהיקף המתאימים למטרותיהם ומפרסמים רק את מה שנראה להם.

סקרים המבוצעים באמצעות שאלון מפורט ובשיחה פנים אל פנים – כפי שנעשה בלשכה הממשלתית לסטטיסטיקה או באוניברסיטאות ומכוני מחקר – הם אמינים ומוערכים. לעומת זאת, יש סקרים המבוצעים בחטף בשיחות טלפון וכוללים שאלות ספורות, למשל סקרים מטעם חברות מסחריות ובנקים; אלה הם סקרים שטחיים ולא אמינים, ולמעשה אינם אלא פרסום מניפולטיבי.

אמינות הסקר תלויה במידה רבה בהכנת המדגם. רוב הסקרים כוללים כ-500 נשאלים, וסקרים בהיקפים מסחריים גדולים יותר נחשבים אמינים ומדויקים יותר. מדגם הסקר קובע במידה רבה את תוצאותיו, והסוקרים המכינים את המדגם, בהסתמך על מקורות מידע שונים, יכולים לעשות מניפולציות כדי להטות את התוצאות.

דוגמה אחרת להטיית תוצאות קשורה בשאלון המוצג לנסקרים. למשל שימוש ב"שאלות סגורות" לעומת "שאלות פתוחות". אם השאלה היא: "מי האיש המתאים ביותר להיות ראש ממשלה?" – אפשר לתת שאלה פתוחה, המאפשרת לכל נשאל להעלות שמות לפי ראות עיניו, ואפשר לתת שאלה סגורה, המפרטת רשימת שמות מוגבלת. בשאלה סגורה כל מי שלא מופיע ברשימה נפסל מראש, והתוצאה שתתקבל, אף שלא תהיה שקר, לא תהיה האמת לאמיתה. כך יכול מזמין הסקר להטות את התוצאה.

זה זמן רב נדונות הצעות חוק, בעולם ובישראל, לאיסור פרסום סקרים בסמיכות לבחירות. בשנים האחרונות מסתבר כי פרסום סקרים בנושאים פוליטיים בזמני מערכות בחירות, ובמיוחד בסמוך למועד ההצבעה, משפיע מאוד על תוצאות הבחירות. לכן מי ששולט על אמצעי תקשורת ויכול לממן פרסומות וסקרים יכול גם להטות את תוצאות הבחירות.

יש האומרים שהסוקרים הם ה"נביאים", העיתונאים הם ה"שליחים", המשווקים והפוליטיקאים הם ה"מממנים" והאזרחים הם ה"עבדים". האומנם? במידה רבה של אמת, הסקרים הם חלק מתרבות המסחור והבידור להטיית הציבור לכיוון הרצוי.

על המחבר / המחברת

Avatar

מתי דוד

גמלאי. בעבר כיהן כדירקטור בחברת החדשות 2, וכחבר בהנהלות הציבוריות של ערוצי הטלוויזיה 1 ו-2. מרצה במגוון נושאים. מדריך תיירים ישראלים בעולם.

5 תגובות

 1. אהרון שטורם
  אהרון שטורם נובמבר 05 2017, 12:13
  ועוד דבר ממש חשוב

  שוב ושוב מתברר שלא כל הנשאלים עונים אמת. יש להם סיבות לא לענות תשובה שמשקפת דעתם.

  השב לתגובה
 2. מתי דוד
  מתי דוד נובמבר 05 2017, 17:56
  סקרים ושקרים של דת הסטטיסטיקה

  לפני מיספר שנים היתה לי ההזדמנות להיות נוכח במהלך שלשה ימי דיונים סגורים במפגש
  של ארבע חברות ידועות שעוסקות בביצוע סקרי דעת קהל.אני הייתי
  המוזמן היחידי שמחוץ למקצוענים
  לו הציבור היה יודע כיצד מבשלים את הסקרים,יתכן והיה מאבד את התיחסותו הרצינית לכך.
  מתי דוד

  השב לתגובה
 3. חנה שושני
  חנה שושני נובמבר 06 2017, 11:29
  אין ספק שהמדגמים קטנים מידי.

  כל חמישה אנשים זה אחוז. כל אחוז זה חבר כנסת ורבע כמעט. וכל הנוסחאות לא ישכנעו אותי אחרת.

  השב לתגובה
 4. יוחנן גטניו
  יוחנן גטניו נובמבר 07 2017, 18:22
  אם הסקרים לא מהיימנים

  מדוע כל כך הרבה גורמים משלמים כל כך הרבה כסף עבורם?

  השב לתגובה
 5. שחר מורן
  שחר מורן נובמבר 09 2017, 13:53
  זה לא רק חובר בנתונים

  זה גם חוסר ידע
  את הנוסחאות הסטטיסטיות כל סטודנט מתחיל לומד
  זה רחוק מלהבטיח סקרים מועילים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור