JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מיעוט בצרה

קבוצות מיעוט נוצריות במדינות מוסלמיות

מיעוט בצרה מתי דוד
נובמבר 29
19:30 2017

רובם המכריע של הערבים הנוצרים מתגוררים כיום במדינות ערב במזרח התיכון וחלקם בצפון אפריקה. במדינות הללו, שבהן כ-95 אחוזים מהאוכלוסייה הם מוסלמים, מהווים הערבים הנוצרים מיעוט הולך וקטן.

המיעוט הערבי הנוצרי סבל לאורך ההיסטוריה מאפליה אלימה במדינות ערב. על פי הקוראן, הנוצרים, כמו גם היהודים, הם "כופרים" ועליהם להתאסלם או להשתעבד. אולם מצבם של הערבים הנוצרים הלך והחמיר בשנים האחרונות בשל המלחמות הקשות המתחוללות בסוריה ובעיראק, בשל מלחמות הסונים נגד השיעים, בשל הג'יהאד של "המדינה האסלאמית", וכמובן בשל התמורות שחלו בעקבות "האביב הערבי". הרדיפות האישיות והפגיעות בכנסיות נוצריות, במנזרים, בבתי ספר וכדומה הלכו והתרבו, כמו לדוגמה שריפת הכנסיות באלכסנדריה.

למרבה הכעס והצער, התקשורת, הוותיקן, והקהילה האירופית הנוצרית, כולל מוסדות האו"ם מתעלמים, שותקים, ומשלימים עם הקנאות המוסלמית האלימה של דיכוי, רדיפה, ורצח של נוצרים. המערב הדמוקרטי ממשיך להקריב את המיעוטים הנוצרים במדינות ערב על מזבח הפייסנות הנאיבית של "התקינות הפוליטית" והפחד מטרור מוסלמי.

על פי נתונים שנאספו עוד טרם ה"אביב הערבי" והמלחמות בדעאש בסוריה ובעיראק, כלל אוכלוסיית מדינות ערב במזרח התיכון ובצפון אפריקה מנתה כ-355 מיליון איש, רובם מוסלמים סונים. המיעוטים הערבים הנוצרים חיים בעיקר במצרים, הקהילה הקופטית מונה כ-8 מיליון (10% מהאוכלוסייה), ושומרת בקנאות על דתה זה 1,400 שנות כיבוש מוסלמי ערבי. בעיראק חיו כ-2.5 מיליון ערבים נוצרים, בסוריה 2.5 מיליון ובלבנון 1.5 מיליון. אולם נתונים אלו ודאי השתנו, שכן מיליוני פליטים מסוריה ומעיראק ברחו לטורקיה, ללבנון, לירדן ולאירופה.

ברשות הפלסטינית ובעזה קיים גם כן מיעוט נוצרי. בית לחם ובית ג'אלה, המקודשות לנצרות, הפכו לערים שהרוב בהן מוסלמי – 80 אחוזים, לעומת מיעוט נוצרי – 20 אחוזים. בית לחם הנוצרית, שבה ישו נולד וקם לתחייה, הפכה למוסלמית, ונותר בה מיעוט נוצרי שאחראי על חגיגות חג המולד שמושכות לעיר עולי רגל ומביאות פרנסה לבתי המלון ולחנויות המזכרות. עשרות אלפי משפחות נוצריות היגרו מבית לחם ומבית ג'אלה לדרום אמריקה, בגלל הלחץ המוסלמי החברתי, הדתי והכלכלי. בעזה נותרו לפי הערכה כשלושת אלפים ערבים נוצרים בלבד. הם נרדפים וסובלים מהתנכלויות ומפגיעות בחייהם. לפני שנה מנע החמאס את יציאתם של כמה מאות מהם לחגוג את חג המולד בבית לחם.

גם בישראל ישנו מיעוט ערבי נוצרי, המונה 110 אלף אנשים, מרביתם חיים בנצרת ובחיפה. מצבם של הערבים הנוצרים בישראל הוא הטוב ביותר – בוודאי בהשוואה למדינות ערב – מבחינה אישית, כלכלית, דמוקרטית ודתית. אך גם נצרת, המקודשת לנוצרים בעולם כולו, הפכה לעיר שיש בה רוב מוסלמי – 70 אחוזים, ומיעוט נוצרי – 30 אחוזים. בשל הלחץ המוסלמי החברתי, הדתי והכלכלי, נאלצו אלפי משפחות ערביות נוצריות להגר לדרום אמריקה ולקנדה.

על המחבר / המחברת

Avatar

מתי דוד

גמלאי. בעבר כיהן כדירקטור בחברת החדשות 2, וכחבר בהנהלות הציבוריות של ערוצי הטלוויזיה 1 ו-2. מרצה במגוון נושאים. מדריך תיירים ישראלים בעולם.

7 תגובות

 1. עמירם פולק
  עמירם פולק נובמבר 29 2017, 20:15
  ובמדינה אחת לשני עמים

  מה יהיה גורל המיעוט/הרוב המוסלמי?

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני נובמבר 30 2017, 02:06
   לעמירם פולק

   הסר דאגה מלבך. לא תהיה כאן מדינה דו לאומית. גם לא תהיינה כאן שתי מדינות. כי כבר יש משהו אחר: קונפדרציה א-סימטרית של 3 יחידות פוליטיות. זה המבנה הפוליטי אשר קיים ומתפקד בין הנהר לים. הבסיס החוקי למבנה זה הוא ההסכם שנחתם בידי רבין וערפאת ב- 28 בספטמבר 1995.
   כך שהשאלה שלך איננה רלוונטית.

   השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 30 2017, 02:09
  למתי דוד

  לא רק מצבם של הנוצרים בישראל הוא הטוב ביותר בהשוואה למדינות ערב – גם מצבם של המוסלמים בישראל הוא הטוב ביותר בהשוואה למדינות ערב.

  השב לתגובה
 3. נאוה ע.
  נאוה ע. נובמבר 30 2017, 05:41
  הבעיה יותר סבוכה

  מיעוט שיעי ברוב סוני או ההיפך יוצר בעיות אפילו יותר גדולות.

  השב לתגובה
 4. יונתן טל.
  יונתן טל. נובמבר 30 2017, 15:48
  היפרדות.

  המאמר מצדיק היפרדות "שתי מדינות"

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני דצמבר 04 2017, 18:37
   ליונתן טל היקר

   אין סיכוי להקמת שתי מדינות. הם לא רוצים. וגם כי כבר קיים משהוא אחר שמבוסס על הסכם בעל מעמד קונסטיטוציוני בעל הכרה בינלאומית דה-יורה.

   השב לתגובה
 5. ב.
  ב. דצמבר 04 2017, 16:53
  אנחנו מתייחסים לנוצרים הערבים

  הרבה יותר טוב ממה שמתייחסים אליהם המוסלמים בכל הארצות. ואפילו מיעוטים פנים-מוסלמיים סובלים בארצות המוסלמים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור