JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

והצעד הבא?

בעקבות הצהרתו של טראמפ על אודות מעמד ירושלים

והצעד הבא? צילום: אודי קאוף commons.wikimedia.org
דצמבר 20
09:30 2017

בחודש שעבר ציינו את כ"ט בנובמבר, מלאת 70 שנה להחלטת העצרת הכללית של האו"ם על חלוקת הארץ והקמת שתי מדינות – יהודית ערבית.

ההחלטה התקבלה בשמחה רבה ביישוב היהודי בארץ ישראל ובקרב היהודים בעולם כולו, אך נתקלה כמובן בהתנגדות הערבית עזה שהביאה לפרוץ המלחמה ביום שלמוחרת. המלחמה, שהסתיימה רשמית ביולי 1949, קבעה את גבולותיה של מדינת ישראל בקווי הפסקת האש. ארבעת הסכמי שביתת הנשק עם מצרים, ירדן, לבנון וסוריה, קבעו אם כן את גבולותיה של מדינתנו. העולם קיבל את קווי הגבול הללו תוך השלמה עם המציאות, הגם שהם הרחיבו משמעותית את מתווה החלטת החלוקה.

אולם לא כך היו פני הדברים בעניין ירושלים. מלחמת העצמאות הותירה את ירושלים מחולקת. העיר המערבית שמחוץ לחומות – בידי ישראל, והעיר המזרחית שבתוך החומות – בשליטה ערבית. אנו ראינו בשטח שבשליטתנו בירושלים חלק אינטגראלי של המדינה היהודית, ואילו העולם סירב להכיר בגבולות הפסקת האש כשטח ישראלי, תוך דבקות בהחלטת או"ם.

בדצמבר 1949 החליטה ממשלת ישראל להעתיק את מוסדות השלטון לירושלים. חלפו מאז 70 שנה, והעולם עדיין מתמיד בסירובו להכיר בירושלים כשטח ריבוני ישראלי, ובוודאי לא כבירת המדינה.

במלחמת ששת הימים השתלטו כוחות צה"ל על כל מרחב ירושלים, והכנסת קיבלה החלטה שהחילה את המשפט הישראלי על מזרח העיר. העולם נותר איתן בעמדתו שלפיה עתיד ירושלים, על שני חלקיה, ייקבע רק בהסכם מדיני בין ישראל לפלסטינים.

70 שנה לאחר החלטת העצרת הכללית של האו"ם בכ"ט בנובמבר, נעו אמות הסִפִּים כאשר נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ, הודיע בנאומו כי ממשלתו מכירה בירושלים כבירת ישראל, וכי הורה לממשל שלו לתכנן את העתקת שגרירות ארה"ב לירושלים.

בכך בא הקץ ל-70 שנות חילוקי דעות. ההכרה האמריקנית פתחה את הדרך, ובמוקדם או במאוחר, כך אנו מקווים, תכרנה גם מדינות נוספות בירושלים כבירת ישראל.

יש לציין כי טראמפ לא הכיר בהחלת המשפט הישראלי על העיר המזרחית. טראמפ אמר כי נושא זה עתיד להיקבע בהסכם הקבע בין ישראל לפלסטינים, תוך שהוא מעודד את שני הצדדים לחזור לשולחן הדיונים ולהגיע להסכם.

תרומה נוספת של נאום טראמפ היא טלטול התהליך המדיני השרוי בקיפאון ממושך. במשך השנים ליהגו שני הצדדים מילים אין-ספור על "רצונם להגיע להידברות ולהסכם", אך בפועל התהליך היה מוקפא.

טראמפ, לא זו בלבד שקרא לשני הצדדים לחזור לשולחן הדיונים, אלא הוא גם נקט מהלך ששינה את המצב ויצר אילוץ לחדש את ההידברות. מדובר בנשיא לא שגרתי ובלתי צפוי ונאומו שלשום איננו בהכרח סוף פסוק, מצדו, ייתכן שהוא אף יכפה הידברות על שני הצדדים.

ולסיום, תמרור אזהרה – דונאלד טראמפ ירצה הרי לשוב ולהיבחר לכהונה שנייה כנשיא. בעוד כשנתיים לכל המאוחר יחל המרוץ לנשיאות. התחייבות לפתרון בעיית ארץ ישראל עלולה לשמש אותו כמנוף חשוב לקידום מעמדו בקרב הבוחרים האמריקנים. ספק אם אלו בישראל המברכים את הנשיא היום ישמחו גם בעתיד על יוזמה כזו, אם תבוא.

 

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. יונתן טל.
  יונתן טל. דצמבר 20 2017, 18:01
  ההצהרה

  סוף סוף היגיון בריא.

  השב לתגובה
 2. אלעד נ.
  אלעד נ. דצמבר 21 2017, 07:46
  האלוף גזית תומך בעמדת טראמפ?

  מה קרה?

  השב לתגובה
 3. ניר מלאכי
  ניר מלאכי דצמבר 24 2017, 13:33
  כל בעיה בסוף נפתרת לטוב או לרע

  צריך סבלנות לכל ריקוד צריכים לפחות שניים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור