JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כתיבה – משימה אפשרית

המלצות לכתיבת מאמר טוב

כתיבה – משימה אפשרית Ebrenc at Catalan Wikipedia
ינואר 05
20:00 2018

פעמים רבות בחיים אנו נדרשים לכתוב מאמר, קצר או ארוך, אם לצורכי עבודה אם לשימוש אישי או סתם לשם ההנאה. גם אם אנו יודעים בבירור מה אנו רוצים לכתוב – העלאת הרעיונות על הכתב עשויה להתברר כמשימה קשה מהצפוי.

מניסיוני האישי למדתי שאין צורך ל"היבהל" מכתיבת תוכן כלשהו, ועל כן במאמר זה אבקש להציע דרך להתמודד עם משימת הכתיבה.

כשאתם ניגשים למשימת הכתיבה השתדלו לעבוד על פי השלבים הללו:

לְהִתְרַכֵּז – כתיבה היא פעילות אינטנסיבית הדורשת ריכוז מלא ומוח צלול. הרחיקו את הטלפון הנייד, כבו את הטלוויזיה, הכינו לעצמכם כוס קפה והתיישבו אל השולחן – כעת אתם מוכנים להיכנס ל"מצב כתיבה".

זריקת רעיונות – אם נושא הכתיבה הבסיסי שבו תרצו להתמקד כבר ידוע לכם, תוכלו להכין רשימת רעיונות אסוציאטיביים, כתבו אותם על נייר או יותר טוב במחשב. לאחר שרבוט כל רעיון שעלה על דעתכם, קראו את הרשימה, מחקו את אלו הרלוונטיים פחות ושמרו את אלו החשובים והמרכזיים למאמר.

גלישה באינטרנט – אל תהססו לגלוש באינטרנט ולחפש רעיונות. בדקו מה אנשים אחרים כתבו בעבר על הנושא. אפשר גם לחפש תמונות רלוונטיות לנושא ולקבל השראה.

ארגון מבנה המאמר – כדאי לכתוב פתיחה, סיכום ורשימת נקודות מיקוד או טיעונים שיהפכו את מסגרת המאמר לברורה. עכשיו אפשר להמשיך לחפש חומר על כל נקודה וטיעון ולהרחיב בעניינם.

גיוון במקורות – נסו להשתמש במגוון מקורות כדי להעשיר את הידע שלכם, כך שיבוא לידי ביטוי במאמר.

ארגון הרעיונות והחומרים – אחת הבעיות הגדולות בעידן שלנו היא הצפת מידע, מקורות וחומרים. קראו שוב את כל הרעיונות והחומרים שכתבתם, ובחרו את הטובים והרלוונטיים ביותר. יש כמובן לכתוב במילים שלכם, שכן אינכם רוצים שמישהו אחר יטען שגנבתם את הטקסט שלו. כעת יש לארגן את הפסקאות לכדי מאמר מובנה.

שילוב סיפורים וחוויות אישיות – רצוי לכלול בכתיבה סיפור או חוויה אישית. רוב הקוראים אוהבים סיפורים, ולעיתים זוהי דרך ללמוד דברים חדשים. כתיבת מאמר בדרך של סיפור מתפתח, תגדיל את מעורבות הקוראים ואת חווייתם. עם חוויות אישיות יוכלו הקוראים להזדהות או לחלופין לא להזדהות, כך או כך, תעוררו בהם עניין.

שילוב ציטוטים – דרך לחיזוק הרעיונות שלכם, ואף חותם של איכות. יש כמובן להקפיד על כללי הציטוט ולכתוב את פרטי הכותב המקורי, מאין לקוחים הדברים, היכן התפרסמו וכדומה.

שילוב תמונות וסרטוני וידאו – כידוע "טובה תמונה אחת מאלף מילים", סרטון וידאו טוב אף יותר. אם אכן החלטתם להוסיף תמונה או סרטון, ודאו שהם חופשיים לשימוש והזכויות אינן מוגנות.

לאחר שהעליתם על הכתב את כל הרעיונות שפיתחתם לכדי פסקאות מנומקות ומאורגנות ברצף הגיוני, קראו שוב את המאמר בעיון. בדקו האם הכתיבה קולחת, האם הרעיונות מובעים בבהירות, האם הדוגמאות מוסיפות ולא מכבידות, מה אפשר לשפר ולחדד?

פרידה קצרה מן המאמר – ביקורת עצמית חשובה מאוד, לשם כך יש "להתרחק" מעט מן המאמר, ל-10 דקות או אף ל-24 שעות. לכשתחזרו אל המאמר, לרוב, הרעיונות ייראו לכם ברורים יותר – תוכלו לתקן, להוסיף או למחוק. מומלץ מאוד לחזור ולערוך רק פעם אחת, כדי להישאר בפרספקטיבה המקורית.

לסיכום אומר כי עובדה חשובה לא פחות מכתיבת מאמר טוב ומעניין, היא ההנאה שלכם בעת הכתיבה עצמה. זהו למעשה הבסיס לכתיבה טובה. גם אם המאמר לא יתפרסם בסופו של דבר, תיהנו מעצם כתיבתו. תנו לעצמכם לזרום עם המילים ואל תתנו לדבר לעצור בעדכם. אם בכל זאת אתם מרגישים שאינכם מצליחים להביע רעיונות באופן ברור ומעניין, אולי תנסו לחשוב על נושא כתיבה אחר. אם יש לכם בלוג – הרי תוכלו לכתוב כרצונכם, אבל חשבו נא על הקוראים. הם המבקרים שלכם, וודאי תרצו שהם יחזרו ויקראו.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

2 תגובות

 1. גימל
  גימל ינואר 09 2018, 13:50
  עצות טובות בהחלט למי שלא מנוסה

  היה כדאי להיות עוד יותר ספציפי

  השב לתגובה
 2. מ פלג
  מ פלג ינואר 09 2018, 18:00
  ספציפי? למה בדיוק הכוונה?

  נא מקד בקשתך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור