JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

דור הולך ודור בא

הגיגים בעקבות יום עיון לזכרה של גולדה מאיר

דור הולך ודור בא גולדה מאיר צילום: Talmoryair אוסף ספריית הקונגרס
מרץ 10
19:30 2018

המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה ערך יום עיון לזכרה של גולדה מאיר, במלאת 120 שנים להולדתה. בארבעת המושבים ביום העיון נבחנה פעילותה המדינית של גולדה, הדיפלומטית העברית הראשונה. במאמר זה אתייחס לדברים שנאמרו בשני מושבים: "המערכה המדינית בזמן המערכה הצבאית", ו"החלטות שהיו משנות את תוצאות מלחמת יום הכיפורים".

בפאנל שנושאו "המערכה המדינית בזמן המערכה הצבאית" שוחח השגריר לשעבר רון פרושאור עם חברת הכנסת ציפי לבני על תפקודה כשרת החוץ בממשלת אהוד אולמרט, ועל מעורבותה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". עיקר דבריה של לבני התמקדו בביקורת קשה על ניהול מערכות צבאיות ללא מערכה מדינית מקבילה. לתפיסתה, ישראל אומנם ניצחה במערכה הצבאית במבצע "עופרת יצוקה", אך הפסידה בזו המדינית. יצאנו למלחמה מבלי שהבנו את יעדי חמאס, מבלי שהיו לנו מטרות מדיניות.

ישראל חייבת להגדיר את יעדיה המדיניים, ולא רק בעימות צבאי. למרבה הצער פני הדברים אינם שונים גם היום. יש מי שחושבים שהפעילות המדינית תשיג את מטרותיה אם יוקצו יותר משאבים למשרד החוץ, ואם יורחבו נציגויות דיפלומטיות ותקנים. אלא שמדיניות לא נקבעת על ידי תוספת משאבים ותקנים, אין לכך כל משמעות אם אין מדיניות. באותה הזדמנות מתחה לבני ביקורת קשה על פיצול היישום של מדיניות החוץ בין כמה שרים ומשרדים, החולשים כל אחד על תחום מסוים ונפרד במדיניות החוץ, מה שמונע בניית פעולה מתואמת ברמה המדינית.

לבני הדגישה כי הגישה הרווחת במחוזותינו שלפיה "שלום" הוא עניינן של הנשים ואילו המלחמה מוטלת על כתפי הגברים, כלל איננה מקובלת עליה. כמו כן התייחסה לשוני בין גברים לנשים בתפקידי המפתח, וסיפרה על מפגש של ראשי המדינות בריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה, ספרד וצ'כיה אשר הגיעו לישראל לסיכום המבצע הצבאי ולאימוץ קו מדיני חדש. החבורה התכנסה בבית ראש הממשלה, ומה היה נושא השיחה שעל סדר היום? כדורגל! הייתה זו אנג'לה מרקל שדפקה על השולחן והזכירה לנוכחים שהתכנסו לצורך סיכום צעדים מדיניים והגיעה השעה להניח לכדורגל.

את יום העיון נעל הפאנל "החלטות שהיו משנות את תוצאות מלחמת יום הכיפורים". המנחה אמיר אורן הציג למתדיינים שאלה אחת: אילו החלטות, מדיניות או צבאיות, היו משנות את גורל המלחמה, ביום הכיפורים? במושב זה בלט הפער בין אלה מן המתדיינים שהיו נוכחים בפועל בעת מעשה לבין דור החוקרים החדש והצעיר, אשר למד את הדברים רק מקריאת רישומי הדיונים.

סטנוגרמה אכן מביאה את דברי הנוכחים בדיונים, אך היא איננה מבטאת את האווירה, ולא מציגה עמדות של משתתפים בדיון, עמדות אשר לא באו לידי ביטוי בסטנוגרמה. מצויים בקרבנו עדיין אחרוני המשתתפים באותם דיונים, אלה המסוגלים לספק מידע על האווירה ששררה בהם ואת הלך הרוחות של כל אחד מן המשתתפים. לחוקרים הצעירים והחדשים אין דרך לדעת זאת, ואף נדמה להם כי האמת הצרופה נמצאת ברישום הדברים. אין זו אלא שאלה של זמן. בקרוב ייעלמו השורדים האחרונים, וההיסטוריה תישאר כולה באחריות החוקרים החדשים.

על המחבר / המחברת

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

2 תגובות

 1. ותיק
  ותיק מרץ 13 2018, 17:02
  אם כבר מזכירים את גולדה

  לא דוגמה טובה להחלטות גורליות.

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 14 2018, 23:23
  ל- ותיק הדפיטיסט

  בהחלטה הגורלית שאתה מכוון אותנו אליה גולדה החליטה נכון מאד. התוצאות מוכיחות. כולל שלום עם מצרים, חיזוק השותפות עם ארה"ב ודחיקת רגלי הסובייטים מהמזרח התיכון. בכל החלטה אחרת של גולדה היו יכולים להיות לנו יותר נזקים כלכליים ופוליטיים ובייחוד יותר הרוגים.
  גולדה ידעה. אפילו חוסיין בא לספר לה. היא הייתה מספיק אמיצה כדי לקבל החלטות נכונות. תקרא את הספר של קיסינג'ר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

שדות חובה מסומנים *

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!